הכנות השטח לסיפוח השטחים ביו"ש

במערכת הביטחון מתכוננים היום להשלכות המהלך המדיני. אלו הם התרחישים - שמוצגים היום בדיון שנערך עם ראש השב"כ והרמטכ"ל - מפני; מתיחות וטרור מיו"ש ומעזה, ניתוק יחסים עם ירדן והרשות הפלשתינית, והסלמה רחבת היקף

הכנות השטח לסיפוח השטחים ביו"ש בימה - המעודכנים מעדכנים

הרמטכ"ל אביב כוכבי וראש השב"כ נדב ארגמן מכנסים היום (רביעי) דיון היערכות מרכזי לתרחישים הצפויים לקראת אפשרות של החלת ריבונות ביהודה ושומרון.

הדיון, שיתקיים בקריה בתל אביב, צפוי להימשך כמה שעות. צפויים להשתתף בו צמרת צה"ל בהובלת הרמטכ"ל אביב כוכבי, ולצידו ראשי אגפי המבצעים, המודיעין והתכנון, פיקוד המרכז, מתאם הפעולות בשטחים ועוד. נוסף על כך יתייצבו לדיון בכירי השב"כ ממרחב ירושלים והגדה וממטה הארגון.

תוכנית ההכרזה על החלת ריבונות בעיקבות הסיפוח ביו"ש - נקראת בשם; "שחר בהרים" והיא עוסקת במוכנות ובניין הכוח: אימוני הכוחות והמפקדות, הכנת מלאים של ציוד ואמצעי לחימה, הידוק התיאום עם השב"כ ומשטרת ישראל ועוד.

החלת הריבונות תחייב העברה של סמכויות ופעולות מצה"ל לגורמים אזרחיים, או לחלופין התאמות חקיקתיות בכנסת.

ההכנות במערכת הביטחון מתבצעות אף שטרם הוחלט אילו מהלכים יינקטו על ידי הממשלה בשטח, ובאיזה היקף תתבצע החלת הריבונות בפועל (אם בכלל).

הדבר תלוי, בין היתר, בהבנות שיושגו עם הממשל בוושינגטון, ובמהלכי תיאום שונים שמתבצעים כעת מאחורי הקלעים עם גורמים באירופה וכן עם מדינות ערביות, לרבות כאלה שאינן מקיימות קשרים דיפלומטיים עם ישראל.

שלשום נועד "שר הביטחון בני גנץ" עם הרמטכ"ל כוכבי בנושא, והנחה את צה"ל להיערך לקשת רחבה של תרחישים.

בצה"ל הביעו תקווה כי הדרג המדיני ישתף את מערכת הביטחון בתוכניותיו מבעוד מועד - ללא תקלות 'חוסר שיתופיות' כמו שהיו בעבר, גם כדי לאפשר לדרג המקצועי להשפיע עליהן ובעיקר כדי שיוכל להתכונן להשלכות הצפויות בשטח.

רוב מכריע של בכירי מערכת הביטחון מזהירים בדיונים הסגורים מפני השפעה אפשרית של החלת ריבונות בבקעה על עתיד היחסים עם הממלכה של ירדן.

ההערכות הן שמלך ירדן - אם ייתקל באופוזיציה חריפה מבית, הוא עלול להידרש לצעדים קיצוניים כדי שלא להעמיד את שלטונו בסכנה.

באשר ליהודה ושומרון, ההערכות הן שהתגובה הפלשתינית תלויה באחוזי ההכלה של היקף הפעולה של ישראל. ככל שממדי החלת הריבונות יגדלו - יגבר גם הסיכוי להתנגדות רחבה, או אף אלימה.

גורמי הביטחון סבורים שלמרות הצהרות הרשות לניתוק מישראל, היא תימנע מניתוק מלא של הקשרים עם ישראל. עם זאת, היא גם עלולה לפעול בניגוד לאינטרס שלה אם תיתקל באופוזיציה מבית, בעיקר מצד חמאס, שצפוי לנסות ולנצל את האירועים כדי לחזק את מעמדו ביו"ש על חשבון הרשות.

בימה - המעודכנים מעדכנים
הראשון לציון מרן הגר״י יוסף בתפילה מיוחדת לעצירת מגפת הקורונה
איראן וסוריה חתמו היום על הסכם כולל במישור הצבאי והביטחוני
הג׳יהאד האיסלאמי בתגובה למות האסיר סעדי אלגרבלי:
טרור האבנים: נתפסו חשודים, אך התיק נסגר
אסיר ביטחוני המשוייך לחמאס מת הבוקר
חולון: השוטרים מנעו אסון - עצרו רוכבי אופנוע כשברשותם אקדח טעון ודרוך
צפו: שיגור הלוויין אופק 16
נתניהו על הלוויין: אבל המגפה מתפשטת
מאסר עולם למחבל שרצח את אברהם חסנו הי"ד - אשתו רותי התעלפה בבימ"ש
גנץ לחמאס: יש לנו שני אינטרסים! נגיב בעוצמה!