מסתמן: מיזוג בין ימינה לתקווה חדשה

ברקע המגעים בגוש מתנגדי נתניהו: שני היו"רים מתכוונים למזג בין מפלגותיהם • המטרה: לאפשר לבנט לכהן כראש ממשלה עם מפלגה של 13 ח"כים ולא 7 בלבד

מסתמן: מיזוג בין ימינה לתקווה חדשה סער ובנט

ברקע המגעים בתוך גוש מתנגדי נתניהו להקמת ממשלה: יו"ר ימינה נפתלי בנט ויו"ר תקווה חדשה גדעון סער מתכוונים לערוך מיזוג בין מפלגותיהם, כך מפרסם הבוקר (ה'), כתב הפוליטי של "ישראל היום" יהודה שלזינגר. יצוין כי לא מדובר בהליך שיש לו משמעות פוליטית, אלא יותר אמירה הצהרתית, שלפיה בנט יקבל את ראשות הממשלה כשהוא עומד בראש מפלגה של 13 מנדטים - ולא בראשות מפלגה בת שבעה מנדטים בלבד.

לצד זאת, במו"מ בתוך הגוש, נתקלים הצדדים בלא מעט קשיים. המכשול הבולט ביותר שבו נתקלו הצדדים עד כה הוא החלוקה הפריטטית. כזכור, עם הקמת הממשלה הנוכחית עוגן בחוק היסוד מנגנון הפריטטיות ועד לשינוי החוק הוא יחול גם על הממשלה הבאה. המנגנון מקשה על בנט ועל לפיד למצוא את הנוסחה המדויקת לחלוקת הכוח בממשלה בין 45 המנדטים של לפיד, גנץ, ליברמן, מיכאלי והורוביץ, אל מול 13 המנדטים של בנט וסער.

הצדדים מחפשים מנגנון שיאפשר חלוקת תיקים בצורה שתוסכם על שני הצדדים, עבודה תקינה של הממשלה וקבלת החלטות מבלי שכל צד יתקע את הצד האחר ויוביל למבוי סתום. הצדדים חוששים משידור חוזר של התנהלות הממשלה הנוכחית, כפי שאירע בשלל סוגיות, לדוגמה בסוגיית מינוי שר המשפטים שהתפוצצה השבוע בישיבת הממשלה ובבג"ץ.

בשל החשש שהממשלה לא תוכל לתפקד ולהכריע, בנט מבקש אפשרות להטלת וטו כראש ממשלה, צעד שיאפשר לו לקבל החלטות ולהכריע. מדובר בקושי מרכזי שעומד בלב המשא ומתן, והצדדים מתקשים למצוא לו פתרון.

בנט ועבאס נפגשו

מנסור עבאס

אחת ההצעות שעלתה על השולחן היא הקמת ממשלה שתמנה 23 שרים וראש ממשלה, שיחולקו באופן שווה - שמונה תיקים לכל "אגף": ימין, מרכז ושמאל. ההצעה הזו נתקלת בקושי משפטי מול עקרון הפריטטיות הקובע שהממשלה מתחלקת לשני גושים ולא שלושה. גם חלוקת התיקים לא תהיה שוויונית בין המפלגות, וחלקן לא יסכימו לה.

אתמול בשעות הבוקר נפגש בנט לראשונה עם יו"ר רע"מ, מנסור עבאס. על פי הודעת ימינה, "השניים דנו בעמדות שתי המפלגות לנוכח המצב הפוליטי הנוכחי. הפגישה היתה טובה"

בתגובה, במפלגת הציונות הדתית תקפו את בנט ואמרו: "לפני כמה חודשים נפתלי בנט וימינה יצאו לדרך חדשה, ומטרתם החלפת השלטון והקמת ממשלת שמאל בראשותם. מאז הם בקמפיין מיסוך מלא שקרים והאשמות, שנועד לטשטש את הפניית העורף שלהם למחנה הימין ולערכיו.

"היום, בזמן שאנחנו עושים כל מאמץ להקים ממשלת ימין, בנט עשה צעד נוסף, מסוכן וחסר אחריות לעבר הכשרה תקדימית של ממשלת שמאל שנשענת על מפלגות תומכות טרור ורוצחי ילדים והפיכת מדינת ישראל לתלויה בהם ונתונה לסחיטתם. גדעון ונפתלי, הימין לא יסלח לכם אם תמכרו את מדינת ישראל לאויביה בשביל אינטרסים קטנים ואגו גדול. אתם תיזכרו לדיראון עולם. חזרו בכם ובואו נקים ממשלת ימין".

לחץ מהליכוד על גנץ

בני גנץ

ברקע המגעים בגוש הנגדי, נתניהו עדיין לא אמר נואש על מאמציו להקמת ממשלה, וגם אתמול השתדלו שליחיו אצל יו"ר כחול לבן בני גנץ והציעו לחבור לגוש הימין ולקבל את ראשות הממשלה. בראיון לחדשות 12 גנץ לא פסל על הסף את האפשרות לשבת שוב בממשלה עם נתניהו. הוא נשאל אם יסרב לכהן ראשון ברוטציה עם נתניהו, התחמק מלספק תשובה ברורה והשיב: "נתניהו פנה אלי כולל היום באמצעות שליחים עם הצעות מכיוונים חדשים, אין לזה היתכנות, צריכים להקים ממשלה חדשה וישרה בישראל, נתניהו סיים מבחינתי את תפקידו כראש הממשלה של מדינת ישראל".

גנץ נשאל שוב אם הוא מתחייב שלא להצטרף לנתניהו ואמר: "ההיתכנות הזאת נפסלה מלכתחילה ואני ממשיך קדימה. אני חושב שצריך ממשלה חדשה, ממשלת שינוי. לצערי נתניהו המחיש אתמול פעם נוספת שאי אפשר לעבוד איתו. אני חושב שבסופו של דבר כל אחד היה רוצה לראות את נתניהו יוצא ממשרד ראש הממשלה".

המראיינת, יונית לוי, לא הסתפקה בתשובה הזו, לחצה את גנץ וביקשה לשמוע ממנו התחייבות מפורשת שלא יישב עם נתניהו בשום תרחיש - אך יו"ר כחול לבן התחמק ולא סיפק התחייבות כזו.

בכפוף לרביזיה: ח"כ אלכס קושניר נבחר ליו"ר ועדת הכספים הזמנית
כחול לבן: שלושה חברי כנסת חדשים מצטרפים
סופית: גפני יודח מוועדת הכספים
ח"כ מעוז: הרובע המוסלמי הוא לא מוסלמי - זהו חלק מחלקיה של ירושלים
הכוורת של ראש הממשלה: מינויים ראשונים בלשכה
גזרות ממשלת השמאל: אין חוקים חדשים במשך חודש
סמוטריץ' משיב האם בדיעבד עדיף היה להקים ממשלת ימין שתישען על רע"מ
שי מימון התפטר מימינה "לא אפנה עורף לחבריי ממשפחות השכול"
"אני שואף להפוך את המקום הזה למשרד לענייני דת ומדינה"
סיעת ש"ס התכנסה לתפילה בקברו של מרן הגר''ע יוסף זצ''ל