לא יגבה תשלום על פינוי באמבולנס בפטירה טרם אשפוז והנחה לקשישים

יו"ר הוועדה, ח"כ עידית סילמן: "חקיקה חברתית מהמעלה הראשונה - מקווה החקיקה תושלם בקרוב"

לא יגבה תשלום על פינוי באמבולנס בפטירה טרם אשפוז והנחה לקשישים אמבולנס, אילוסטרציה

ועדת הבריאות בראשות ח"כ עידית סילמן אישרה לקריאה ראשונה את הצעת החוק להפחתת אגרות בפינוי באמבולנס.

הוועדה מיזגה ואישרה את ההצעות חוק לפטור מאגרת אמבולנסים - הצעת חוק ביטוח בריאות ממלכתי –תיקון - החזר דמי נסיעות עבור חולה סיעודי וחולה שנפטר של ח"כ אתי חוה עטיה והצעת חוק ביטוח בריאות ממלכתי -תיקון - החזר הוצאות עבור נסיעה באמבולנס של חברי הכנסת אבי דיכטר ואורית סטרוק.

על פי הצעת החוק, קשישים סיעודיים מעל גיל 80 מקבלי הבטחת הכנסה וקצבת סיעוד ברמה 6, - יהיו זכאים להטבה של 50% בהחזר דמי נסיעות כאשר הקשיש פונה לבית החולים באמבולנס של מד"א ולא אושפז. כמו כן, מבוטחים - מכל הגילאים - שפונו לבית החולים באמבולנס יקבלו החזר מלא של ההוצאה במקרה פטירה בטרם אשפוז, כולל במקרה של העברה מבית חולים לבית חולים אחר.

הזיכוי להחזר יחול גם במקרה של פינוי ממוסדות בהם המפונים שהו (בית אבות, בתי ספר וכד'). אגף תקציבים באוצר והביטוח הלאומי הביעו בדיון תמיכה בהצעת החוק. נציגת האוצר העריכה בדיון כי העלות התקציבית עפ"י נתוני הביטוח הלאומי מוערכת בכ6 מיליון ש"ח.

יו"ר הוועדה, ח"כ עידית סילמן, אמרה בדיון: "זו חקיקה חברתית מהמעלה הראשונה. דבר כה כואב שאנשים שבאמת זקוקים לסיוע במצב סיעודי או משפחות היושבות בשבעה או לאחריה ואז מגיעה דרישת תשלום - טוב שמנענו בחוק את המחדל הזה. כולי תקווה שתושלם החקיקה בקרוב"

יוזמת הצע"ח, ח"כ אתי חווה עטיה: "הצעת החוק עוסקת בחיים עצמם של הסיעודיים, החזר דמי נסיעות עבור החלשים בחברה ומעוטי יכולת. קיצבת הזיקנה הזעומה שמקבל הקשיש הסיעודי המורכב אינה מספיקה לצרכים השוטפים בחייו. חולים אלו נאלצים להגיע בתדירות גבוהה לבתי חולים ולקבל טיפול מציל חיים ומדובר בהוצאה שמכבידה על הקשישים ובני משפחותיהם. עלינו מוטלת החובה לאפשר להם להזדקן בכבוד".

יוזמת הצע"ח, ח"כ אורית סטרוק: "הצעת החוק תקל מאד על משפחות נפטרים, שנאלצות רגע אחרי ה"שבעה" להתמודד עם תשלומים וביורוקרטיה. היא תתן כתף תומכת לכאב הנורא של השכול האזרחי. אני מקוה ואעשה כל מאמץ שחקיקתה תושלם בקרוב".

"בלתי ישימים": הנהלים על זיהומים הוקשחו - מנהלי בתי החולים מורדים
עשרות יועצי רפואה השתתפו ביום עיון מקצועי על נזקי העישון‎‎
עלייה של 90% בהיקף המרשמים לתרופות משככות כאבים וממכרות
48% מחברות הסיעוד לא עומדות ברף הגבוה של חוק הגנת הפרטיות
כל מה שרציתם לדעת על אבנים בכליות • מאמר חשוב
טיפים ועצות לטיפוח השפתיים בעונת הקיץ
חשיפה לרעש: כך תתמודדו עם האיומים החדשים על השמיעה שלכם
"עשרת הדיברות" לשמירה על העור בעונת הקיץ
בפתח העונה החמה: מה הבדל בין סוגי הדאורדורנטים וכיצד נבחר נכון?
המייל ששלחה האם הביא להצלת חיי הפעוטה