הילולת צדיקים: האדמו''ר מקאליב זצ''ל

רבי מנחם מנדל טאוב זצ''ל, האדמו"ר מקאליב ניצל מאימת השואה וזכה והקים מחורבות את עולם התורה • תיעודים מרגשים מחייו • לחניו בביצוע האדמו''ר • צפו בתיעודים

הילולת צדיקים: האדמו''ר מקאליב זצ''ל

הרבי מקאליב עם השיר ההונגרי הכמיהה לגאולה סולו קוקוש

האדמו"ר מקאליב שמע ישראל

מטלטל-האדמור מקאליב מספר על היותו בשואה-מרגש

הקלטה נדירה: האדמו"ר מקאליב אצל מרן הרב עובדיה יוסף

הו, מה יפית ציפור, כמה יפית מפז!

צהובת רגל, צהובת רגל, והמקור זהב!

חכי ציפור חכי

חכי עוד רגע קט


ברצות השם יתברך

אפגוש בך ואשמח!

מתי יקרה זה כבר?


'ייבנה המקדש,

עיר ציון תמלא!'

הו אז זה כבר יקרה…

מדוע זה לא קרה?

מדוע זה לא קרה?


מפני חטאינו גלינו מארצנו

בגלל זה הדבר מתמהמה"

הכתבה נערכה בעזרת wikipedia

רבי מנחם מנדל טאוב , האדמו"ר מקאליב זצ''ל, נולד במרגיטה שבטרנסילבניה לאביו ר' יהודה יחיאל דור שישי לרבי יצחק אייזיק מקאליב ולאימו ברכה פריידא.

לאחר כיבוש הונגריה על ידי הגרמנים, נשלח עם כל אחיו ואחיותיו לאושוויץ וכל אחיו נספו שם. הוא הגיע לאושוויץ שלושה ימים לפני חג השבועות. בזמן שהותו במחנה ההשמדה ערך בו ד"ר מנגלה ניסויים שכללו עינויים קשים, ומאז לא היה מסוגל להביא ילדים לעולם. כחלק מן הניסויים עבר טיפול כימי אשר מנע מזקנו לצמוח. בהמשך הועבר מאושוויץ למחנה הריכוז ברסלאו ומאוחר יותר לברגן בלזן.

לאחר השואה עבר לשוודיה, שם התאחד עם אשתו שפרה. לאחר מכן עבר לארצות הברית. ב-1963 הקים את מרכז חסידי קאליב בראשון לציון (קריית קאליב) ולאחר מכן עלה ארצה וכעבור שלוש שנים השתקע בקריה שהקים.

בהמשך עבר להתגורר בקריית איתרי בירושלים. בשנת תש''מ עבר לבני ברק, שם הקים את מרכז חסידות קאליב ברחוב חגי ולאחריו עבר לרחוב השומר ולאחר מכן ברחוב אהרונוביץ. בשנת ה'תשס"ב חנך בשיכון חב"ד בירושלים בית מדרש חדש ועבר להתגורר על ידו.

האדמו"ר מקאליב היה אחד מגדולי מנציחי השואה במפנה המאה ה-21. הוא תיקן אמירת שמע ישראל בסיום כל תפילה לזכר הנספים, ועודד אמירת "שמע ישראל" כזכר לקדושי השואה בסיום עצרות המוניות בציבור הדתי והחרדי.

בשנותיו האחרונות החל במפעל אנציקלופדיה לשואה לציבור החרדי ופעל להקמת מוזיאון לשואה עבור הציבור החרדי, שיהיה מוזיאון משלים ליד ושם, לאחר שביד ושם לא מנציחים מספיק את גבורתם הרוחנית של היהודים שמסרו נפשם לקיים מצוות גם בשנים ההן. הוא חזר לבקר שלוש פעמים באתרי מחנות ההשמדה. האדמו"ר היה גם מלחין, ונהג לשיר בציבור באירועים שונים כולל בחתונות אליהן הוזמן.

מפעל נוסף של האדמו"ר מקאליב הוא תוכנית בשם "בר בי רב דחד יומא" הפועלת במקומות רבים ברחבי הארץ, במסגרתה היו קובעים מדי תקופה יום עיון ("יום שכולו תורה") ובו רצף של שיעורים ודרשות עבור הציבור הרחב שאין תורתו אומנותו.

כמו כן, מדי שנה, לקראת כ"ד באלול, יום פטירתו של רבי ישראל מאיר הכהן מראדין ה"חפץ חיים" זצ''ל, נהג לצאת בקריאה לציבור הרחב ולתלמידי מוסדות החינוך לערוך בו תענית דיבור.

באייר ה'תשע"ב, לאחר פטירת אשתו הראשונה, והוא בן 89, התחתן בשנית עם שיינדיל מלניק מוויניצה. בתו החורגת, בתיה מניה, נישאה לרב מרדכי מאיר מיכלוביץ, האדמו"ר מזלוטשוב.

בנשת תשע''ט מעד האדמו"ר מקאליב בביתו ומאז מצבו הרפואי החמיר. הוא נפטר בכ"ג בניסן ה'תשע"ט, בהלוויתו הוכתר נכדו החורג הרב ישראל מרדכי הורוביץ, חתנו של הרב רפאל רוזנברג, לממשיך דרכו.

יהי זכרו ברוך.

מילות השיר סולו קוקוש, שמבצע האדמו''רמאקליב בתרגום לעברית:
"קורא התרנגול –
הנה הבוקר אור,
ביער ירוק, בשדה רחוק,
מחכה לי הציפור.

אלפים במעמד ברכת הכהנים בכותל • גלריה
שמחה ללא גבולות • חג הסוכות • צפו
אדם שלא הניח עירוב תבשילין, מה יאכל? • דף היומי
הכח של הסוכה לרפא כל מחלה • צפו
הרב מיכאל לסרי - שמחה
הרץ בערב שבת וכלי בידו, מה ניתן לדעת עליו? • דף היומי
הרהורי סוכות תשפ"ב; מציאות שונה
צפו: כיצד לברך ולנענע את ארבעת המינים?
ההכנות האחרונות לחג הסוכות • האושפיזין • צפו
היכן מצינו שהחלפת סדר המילים שווה ממון רב? • דף היומי