גפני: "השת"פ בין מנסור לחרדים סופג עכשיו מכה קשה"

עימות בדיון ועדת הכספים בין חברי הכנסת החרדים לחברת הכנסת אימאן ח'טיב יאסין בנוגע להעברת כספי "שעות תמרוץ וטיפוח" למוסדות החינוך המוכר שאינו רשמי שאושרה...

גפני: "השת"פ בין מנסור לחרדים סופג עכשיו מכה קשה" ח''כ מאיר גפני

עימות בדיון ועדת הכספים בין חברי הכנסת החרדים לחברת הכנסת אימאן ח'טיב יאסין בנוגע להעברת כספי "שעות תמרוץ וטיפוח" למוסדות החינוך המוכר שאינו רשמי שאושרה, ולא כללה את מוסדות המוכש"ר והפטור החרדיים, גררה ביקורת נוקבת מצד חברי הכנסת החרדים שציינו כי מעולם לא הסכימו להעביר במסגרת זו כספים למגזר החרדי בלבד, וכי תמיד התנו זאת בהקצבה לכלל מוסדות המוכש"ר, כולל אלה של המגזר הערבי.

במהלך דיון ההעברות, נמתחה גם ביקורת על משרד החינוך שמתנה את העברת הכספים בהתקנת תקנות, שמצריכות הקמת ועד חינוך, בניגוד לשנים עברו, כאשר נציגיו מציינים כי זו דרישת החוק.

ח"כ אימאן ח'טיב יאסין קראה בפתח הדיון להעביר את התקציב, בגובה 53 מיליון ש"ח, בהקדם: "לא יכול להיות שיש מסגרות שמתוקצבות בפחות כמעט 70%, עבדנו על זה עד עכשיו, השנה כמעט נגמרת, הילדים האלה מחכים וצריכים את התקציב, לכן צריך להעביר אותו במהירות ומידית, לא להמתין לתקנות, כפי שהעבירו בשנים עברו".

ח"כ משה גפני: "לא הייתה אמירה בשנים קודמות שלא להעביר את התקציב עד שיהיו תקנות, אמרו כל הזמן שיש לתקן תקנות אבל בגלל שלא היה ועד חינוך, אז אמרו לנו להעביר את זה. הקימו ועד חינוך כעת, ואין בו אפילו חרדי אחד. החרדים נמחקו. שאני הייתי יו"ר הוועדה הכספים הועברו כספים לכולם לתקצוב וטיפוח, יש פה כנראה הוראה, היות ומנסור עבאס דרש את הכסף הזה, הוא נלחם על זה אבל השאיר את החרדים בחוץ".

עוד אמר: "השת"פ בין מנסור לחרדים סופג עכשיו מכה קשה. שאתם הייתם באופוזיציה דאגתי לציבור שלכם. מנסור עבאס בא להתנצל בפני, אמר לי שביקש ולא נתנו לו. אני ישבתי בכס היו"ר ואמרתי שלא יעבור תמרוץ וטיפוח בלי הערבים והדתיים לאומיים".

ח"כ ח'טיב יאסין: "למה לא הסדרתם את זה כל השנים?"

ח"כ ינון אזולאי: "מנסור יכול להתנות את זה, אתם מחזיקים באפשרות הזו".

מנסור עבאס יו''ר מפלגת רע

ח"כ גפני: "שלא תהייה לכם טעות, הם משלמים עכשיו מס שפתיים למנסור עבאס, הכסף לא יעבור, כי יש שם יועמ"ש שידע לומר שצריך לתקנות חדשות".

ח"כ ח'טיב יאסין: "לפני רגע אמרתם שאנחנו שולטים".

ח"כ שלמה קרעי: "למה לא מעבירים 84 מיליון כפי שהיה כל השנים?".

ח"כ ח'טיב יאסין: "אני לא יודעת, אתה רוצה לקחת מהכספים הקואליציוניים שלנו?".

ח"כ גפני: "אצלי עברו 84 מיליון, לא היה דבר או בקשה כזו שיעברו רק חצי רק למגזר החרדי. נכון שזו טעות שזה לא עבר בבסיס התקציב, למדנו מזה. היה דיבור שמנסור יעביר את כל 84 מיליון, ופתאום יש העברה של 53 מיליון ₪ לציבור הערבי, והשאירו את הציבור החרדי בחוץ. בניגוד למה שהיה אצלי ודאגתי לעניין, פה יש התניה של תיקון תקנות מצד הייעוץ המשפטי למשרד. היום ארע קרע גדול, מנסור יכל לדרוש את ההעברה גם לציבור החרדי, ההתנצלות של מנסור לא מתקבלת, כי לילד החרדי אין תשובה למה לו אין תקציב".

ח"כ בצלאל סמוטריץ': "מדובר בלחם והחלב של המוסדות הללו, זה שכר הוראה, גם ככה הורים משלמים שם שכר לימוד גבוה והתנאים נוראיים. ב-5 השנים האחרונות התקציב הזה תמיד קואליציוני, ואומרים שצריך להעבירו במסגרת התקנות, ומשום מה משרד החינוך לא מתקן את התקנות, אבל מוצאים את הדרך להעביר. זה הבייס של התקציב, עשרות אלפי תלמידים, שכבשת הרש הזו מביאה אותם לסף התפקוד הכי מינימלי להחזיק את הראש מעל המים, אני מבקש שהתקציב הזה יעבור, כפי שהעבירו אותו ב-5 השנים האחרונות. את הוויכוחים והמאבקים הפוליטיים נמשיך לעשות, לא על גבי הילדים".

לירן שפיגל, הלשכה המשפטית, משרד החינוך: "התקצוב נגזר מתקן הבסיס, כעת מבקשים להוסיף תוספת של תמרוץ וטיפוח, עכשיו שיש ועד חינוך ואין בחירות, ניתן להתקין תקנות, זה לא הליך מורכב, ובהמשך להקציב את הכספים למוסדות. כבר התחלנו להתקין את התקנות. זו הדרישה במסגרת החוק".

לדרישת יו"ר הוועדה לנקוט בלוח זמנים, העריך שפיגל כי התקנות יכולות להיות מוסדרות תוך מספר שבועות. ההעברה אושרה בכפוף לרביזיה, ובמסגרת הצבעה שמית לבקשת ח"כ גפני, שציין עם אישורה כי "זוהי בושה, יש פה אפליה, מעולם לא אפשרנו דבר כזה".

"לכל שבת יש מוצאי שבת": הנאום של אבוטבול בחוק הטלפונים הכשרים
הנדל רוצה לחנך את החרדים: מקלב במתקפה חריפה כנגד שר התקשורת • צפו
חוק הקומה הכשרה עבר בקריאה ראשונה
בכירים בליכוד לנתניהו: זו ההזדמנות האחרונה
"אין להם בושה!": קרעי על הדרישות להעביר את חוק המטרו
"חוסר אחריות אדיר למדינת ישראל": דבריו של סמוטריץ' בישיבת הסיעה
"אין גבול לצביעות של השמאל": בן גביר בתגובה לדברי גדי סוקניק
"העיקר על המחבלים מאלעד ריחמו": בן גביר על מעצר היהודי מהשומרון
"אנחנו לא נהיה ילדים טובים": גפני על האמירה של מיקי זוהר
בנט דורש אחדות: ממשלת ביבי-בן גביר-סמוטריץ׳ לא טובה לישראל