ח"כ הרב ארבל: הזדמנות להשבתם לארץ של אלפי מהנדסי תוכנה מארה"ב

ארה"ב ביטלה את אשרת העבודה למאות-אלפי מהנדסי תוכנה, ביניהם עשרות-אלפי ישראלים, וועדת העלייה והקליטה קוראת למשרדי הפנים, הבריאות והחוץ ולמרשם האוכלוסין: הקלו את שיבתם לארץ

ח"כ הרב ארבל:  הזדמנות להשבתם לארץ של אלפי מהנדסי תוכנה מארה"ב חבר הכנסת משה ארבל

לאחרונה פרסם נשיא ארה"ב צו, המשעה היתרי עבודה מקצועיים לזרים, בהם מדענים ואנשי תעשיית ההיי-טק והסייבר. כידוע, ישראלים רבים מתגוררים כיום בארה"ב, עובדים בחברות אמריקאיות בתחומי הטכנולוגיה השונים ומחזקים בכך את המשק האמריקאי. המגבלות החדשות שהטיל הממשל האמריקאי, בשילוב עם מגפת הקורונה שעודדה יהודים במדינות שנפגעו לשקול עלייה, מהווה הזדמנות פז בעבור מדינת ישראל לפעול כדי להשיב לישראל אזרחים ישראלים שעברו לארה"ב מטעמי פרנסה ולימודים, לעודד השקעה בישראל ועלייה לישראל של יהודים מרחבי העולם ולקלוט בישראל עובדים איכותיים בתעשיות הטכנולוגיה העילית.

ועדת העליה והקליטה, דנה היום (שני) בהצעתו של ח"כ משה ארבל (ש"ס) לגייס את משרדי הממשלה להשבת מדענים ומהנדסים אלו לארץ. ארבל ציין כי נשיא ארה"ב השעה זמנית מתן סוגים רבים של אשרות עבודה לארה"ב, כולל H1B- אשרות זמניות הנפוצות מאוד בחברות ההיי-טק.

ארבל הוסיף כי תעשיית ההי טק האמריקאית מתנגדת למהלך, בטענה שהתעסוקה בה גבוהה והאבטלה נמוכה, ואף יש מחסור בעובדים. חברות הטכנולוגיה מסתמכות על אשרות מסוג-H-1B, בעיקר להעסיק עובדים זרים בתחומי המדע וההנדסה המתנגדים לאשרות אומרים שהחברות ניצלו את מתן האשרות על מנת להחליף עובדים אמריקאים.

יו"ר הוועדה, דוד ביטן (הליכוד) קרא לשרי הפנים, הבריאות והחוץ ומנהל רשות האוכלוסין לעשות את כל הפעולות הדרושות, כך שאנשי ההיטק והמהנדסים יוכלו להגיע לישראל תוך כדי הקורונה. "יש להגמיש קריטריונים ולהקל על הגעתם לישראל". הצו יהיה תקף מידית ועד סוף 2020. צו זה מאריך את תוקף הצו שניתן באפריל ומוסיף כניסה לארה"ב של כל זר ומשפחתו באמצעות האשרות הבאות מושעית ומוגבלת - J, H-1B, H-2B, למתמחים, אנשים בהכשרות, מורים, יועצי קמפוס, עבודת קיץ. הנימוק להשעיית האשרות הוא האבטלה המזנקת בארה"ב בעקבות משבר הקורונה. בהודעתו כתב הנשיא כי "אשרות עבודה מהוות איום בלתי רגיל לתעסוקה של עובדים אמריקאים", והממשל טוען כי ישחרר 525.000 משרות.

יו"ר ועדת החוץ והביטחון, צבי האוזר (דרך ארץ) הדגיש את ההכרח להוריד חסמים, "מדובר במנוע צמיחה אדיר שאסור למדינת ישראל לפספס הזדמנות זאת. בשנות ה-80 יצחק שמיר סגר את שערי הגירת היהודים מברית המועצות ה לארה"ב, וציין כי ליהודים יש מולדת במדינת ישראל. בצעד זה הוא שינה את פניה של המדינה ל-25 שנים הבאות. כך גם צריך להסתכל על המהלך - חזרה של ישראלים ויהודים הביתה. מציאות זו יכולה להקפיץ אותנו ל-25 שנים הבאות".

בדיון השתתף מייקל אייזנברג, חבר הנהלת ישיבת ההסדר הר עציון וארגון "השומר החדש", שציין כי אי ודאות יוצרת הזדמנות. "צריך לייבא את כל המהנדסים למרכזי פיתוח בארץ, לחשוב על מסלולים מקוצרים לאשרות, לעבודה בהיי-טק ולייעל את עבודת הקונסוליות. מדינה שרוצה לשגשג חייבת עולם טכנולוגי".

תביעה בסך 250,000 לחולה קורונה שסיכן את הציבור
שלושה מליון ילדים קיבלו את הכסף. צפו
מענק לכל אזרח - פעימה שנייה (מענק מוגדל למקבלי קצבאות)
ביום ראשון הקרוב מתחילים לזרום המיליארדים "קודם הילדים"
מענק מיוחד ממשרד הבטחון יועבר בימים הקרובים לכפר חב"ד להתמודדות עם הקורונה
נתניהו על אישור המענק: הכסף יגיע לחשבונות הבנק שלכם כבר בתחילת השבוע הבא • צפו
אושר סופית: חלוקת מענקים לאזרחי ישראל
ח"כ מרגי לרשות המסים: לעכב הליכי גבייה לחייבים בשל המצב הכלכלי
סגן שר הפנים הרב בן צור: התוכנית להעברת שדה התעופה מהרצליה היא רעיון מבורך
נשיא המדינה לחרדים: או שתשתלבו או שניוותר מאחור