מחקר חדש מציג: טיפול חדש ומבטיח למחלת הפרקינסון

תגלית פורצת דרך: חוקרים גילו כי חלבונים ושמם BMP5/7 מבטיחים טיפול חדש למחלת פרקינסון באמצעות הפרעה למסלול ההתפתחות של המחלה • כל הפרטים

מחקר חדש מציג: טיפול חדש ומבטיח למחלת הפרקינסון בריאות המוח, אילוסטרציה

מחלת הפרקינסון פוגעת ביותר מ-10 מיליון אנשים ברחבי העולם ומאופיינת בניוון הדרגתי של תאי מוח המפרישים דופמין, דבר הגורם ללקויות חמורות בתנועה ולבסוף למוות. חוקרים סוברים שתקלה בקיפול של החלבון אלפא-סינוקלאין, הקיים במוחו של כל אדם, הוא שלב מרכזי בהתפתחות מחלת הפרקינסון. אלפא-סינוקלאין המתקפל בצורה לא נכונה, יוצר משקעים רעילים בתאי המוח ואלו מפרישים דופמין במוחם של החולים. אמנם אפשר למתן את הסימפטומים של חולי פרקינסון ע"י מגוון טיפולים, אך יעילותם של אלה מוגבלת, בעיקר בשלבים המתקדמים של המחלה. בנוסף ולמרבה הצער, הם אינם מאטים את התקדמות המחלה.

ד"ר קלוד ברודסקי, מהפקולטה למדעי הבריאות באוניברסיטת בן-גוריון בנגב גילה, יחד עם צוות המחקר שלו, שתפקודו של חלבון הנקרא BMP5/7 מופחת באופן מובהק בתאי המוח של חולי פרקינסון. בכדי לחקור ממצא זה לעומק, החוקרים הפחיתו באמצעות כלים של הנדסה גנטית את ביטויו של החלבון BMP5/7 בתאים המפרישים דופמין במוחם של עכברים. הם מצאו שהפחתה בכמות חלבון זה אכן הובילה להצטברות של משקעי אלפא-סינוקלאין רעילים ומוות של תאי המוח המייצרים דופמין. על בסיס ממצא זה, החוקרים שיערו שמתן חלבון זה עשוי להגן על תאים אלה בחולי פרקינסון.

"אכן מצאנו כי טיפול באמצעות BMP5/7 יכול למנוע אובדן תאי מוח המייצרים דופמין וליקויים בתנועה במודל למחלת הפרקינסון בעכברים. ממצא זה מרגש מאוד מכיוון שהוא מציע טיפול, שלהבדיל מטיפולים קיימים, יכול להאט או לעצור את התקדמות מחלת הפרקינסון ", מסביר ד"ר ברודסקי מהמחלקה לפיזיולוגיה וביולוגיה של התא, בפקולטה למדעי הבריאות ומרכז זלוטובסקי למדעי המוח באוניברסיטת בן-גוריון בנגב.

כעת, החוקרים עוסקים במימוש התגלית שלהם לכדי יישום קליני. זאת באמצעות חברת מסחור הידע של אוניברסיטת בן גוריון בנגב- Technologies BGN, שכבר הגישה מספר בקשות לפטנטים עבור תגלית פורצת דרך זו.

"קיים צורך עצום שלא ניתן לספק טיפולים חדשים לטיפול במחלת פרקינסון, במיוחד בשלבים מתקדמים של המחלה", אמרה ד"ר גלית מזוז פרלמוטר, סמנכ"לית בכירה לפיתוח עסקי ביו-פארמה ב-BGN Technologies. "ממצאיו של ד"ר ברודסקי מציעים יעד תרופתי שונה לטיפול במחלה שתטפל במצב הרסני זה. אנו מחפשים כעת שותף בתעשייה להמשך פיתוח הפטנט".

BGN Technologies היא חברת מסחור הידע של אוניברסיטת בן-גוריון בנגב, המביאה לשוק חידושים טכנולוגיים מהמעבדה ומטפחת שיתופי פעולה ויזמות מחקרית בקרב חוקרים וסטודנטים. עד היום הקימה החברה מעל 100 חברות סטארט-אפ בתחומי הביוטכנולוגיה, ההיי-טק והקלינטק, ויזמה מרכזי טכנולוגיות, חממות ומאיצים. בעשור האחרון התמקדה BGN Technologies ביצירת שותפויות ארוכות טווח עם תאגידים רב לאומיים כמו דויטשה טלקום, Dell-EMC, PayPal ו- Lockheed Martin, תוך הבטחת ערך וצמיחה לאוניברסיטת בן-גוריון בנגב.

צפו: קובוטים ממונעים גוייסו למלחמה בווירוסים ובחיידקים
אלכוהול: צוחק מי שצוחק אחרון
10 עובדות ומיתוסים על השיער
זיהום אוויר גבוה מאוד בנגב
תחזית ערב למרחבי ישראל – חורף
לקחת ויטמין D או לא?
קרינת הוקינג קבועה נמדדה בחור השחור האקוסטי בטכניון
מחקר חדש מוכיח: לקנאביס השפעה משמעותית על בני 60 פלוס
הצלחה ביצירת חלבונים ייחודיים בעלי השלכות רפואיות עצומות
כיצד תדאגו לכלי הדם שלכם