הערכת מערכת המדינית: מדינה ערבית נוספת תצטרף להסכמי אברהם

ממשל ביידן הגביר לאחרונה את מאמציו לחדש את מומנטום הנורמליזציה • לפיד נועד עם היועץ לביטחון לאומי האמריקני: "מודאג מהמרוץ האיראני ליכולת גרעינית"

הערכת מערכת המדינית: מדינה ערבית נוספת תצטרף להסכמי אברהם בנט עם שר החוץ של בחריין והשר לענייני מדינה

אופטימיות במערכת המדינית באשר לסיכויים שמדינה ערבית נוספת תצטרף בקרוב להסכמי אברהם ותכיר בישראל, כך מתפרסם ב"ישראל היום".

בשבועות האחרונים ממשל ביידן הגביר את מאמציו לחדש את המומנטום של הסכמי אברהם ולקרב אל ישראל מדינות שאינן מכירות בה. בין השאר, הממשל נמצא במגעים מואצים עם סודאן, שהכירה בישראל אך לא השלימה את תהליך הנורמליזציה, לא שלחה נציג רשמי לישראל - ולא פתחה בארץ נציגות. לצד סודאן, שהייתה אחת מארבע המדינות של הסכמי אברהם, מתקיימים מגעים עם מדינה נוספת. בשל רגישות הסוגיה לא ניתן בשלב זה להוסיף פרטים.

בד בבד, שר החוץ וראש הממשלה החליפי יאיר לפיד צפוי לקיים מחר פגישה משולשת בוושינגטון עם שר החוץ האמריקני, אנתוני בלינקן ועם עמיתם האמירותי, עבדאללה בן־זאיד, במלאת שנה להסכמי אברהם. השלושה אף יקיימו סעודת ערב משותפת.

לפיד גם יקיים פגישה נפרדת עם בלינקן, אשר במרכזה המאמצים לצרף מדינות ערביות נוספות להסכמי אברהם. אתמול נועד לפיד עם סגנית הנשיא של ארה"ב קמלה האריס, יו"ר בית הנבחרים ננסי פלוסי וההנהגה הדו־מפלגתית של הקונגרס.

לפיד גם פגש את היועץ לביטחון לאומי של ארה"ב, ג'ק סאליבן. במרכז שיחתם עמדה סכנת ההתגרענות של איראן. מלשכת לפיד נמסר כי הוא "שיתף את היועץ לביטחון לאומי בדאגה הישראלית מהמרוץ האיראני ליכולת גרעינית, ומכך שאיראן הופכת למדינת סף גרעינית".

נתניהו וראש המוסד לשעבר יוסי כהן

לפיד גם דיבר עם היועץ לביטחון לאומי על הצורך בתוכנית חלופית להסכם הגרעין. בה בעת דנו השניים בתוכנית לרצועת עזה, "כלכלה תמורת ביטחון", שיזם לפיד ובדרכים להמשיך לחזק את הברית האסטרטגית והביטחונית בין ארה"ב לישראל.

בכל הנוגע לגזרה המדינית, ראש הממשלה נפתלי בנט ייצא בשבוע הבא לרוסיה, לפגישה ראשונה עם הנשיא ולדימיר פוטין. הפגישה תתקיים ביום שישי בעיירת הנופש סוצ'י. דימיטרי פסקוב, דובר הקרמלין ודוברו האישי של פוטין, אמר לערוץ i24NEWS כי חילופי השלטון בישראל לא הביאו לשינוי בגישה של רוסיה כלפיה.

"פיתחנו יחסים טובים עם ישראל, ויש לנו אפילו שיתופי פעולה ודיאלוג בנושאים רגישים, כמו ביטחון", אמר והדגיש כי "נסו לא להשוות בין מר נתניהו לראש הממשלה הנוכחי (בנט), כי פוטין עבד עם נתניהו במשך שנים רבות, כך שהם הכירו אחד את השני מצוין".

לדבריו, "זה לוקח זמן לייצר יחסים אישיים חדשים. אנחנו מכבדים את הדאגות של ישראל בנושא ביטחונה, אך באותו זמן יש לנו קשרים שלנו עם כל המדינות באזור, ואנחנו מתכוונים להמשיך לפתח את הקשרים האלה גם כן".

"איראן רחוקה מפצצה"

בתוך כך, בניגוד לדו"ח שקבע כי בידי איראן כמות מספקת של חומר להשלמת ייצור ראש קרב גרעיני, ולמרות הדיווחים על כך שטהרן מחזיקה ביותר מ-120 ק"ג אורניום מועשר בשיעור של 20 אחוזים, ראש המוסד לשעבר יוסי כהן טען אתמול כי טהרן "עדיין רחוקה מפיתוח פצצה גרעינית צבאית". את הדברים אמר ראש המוסד לשעבר בוועידת ה"ג'רוזלם פוסט" בירושלים. הוא העריך כי נכון לעתה, "איראן מבודדת יותר ממה שהייתה בתקופת גיבוש הסכם הגרעין עם המעצמות".

"הכנסת הפכה סופית לקרקס"
"די": פורוש צועק על חברי הקואליציה • צפו
בנט מפתיע: "אני ראש הממשלה שהכי פחות מושפע מקבוצות לחץ"
בעקבות דרישת ח''כ ארבל: ליברמן יכנס לקבינט הקורונה
"פוטנציאל הרס ופגיעה קשה בביטחון ישראל": ארבל במכתב ליו''ר הכנסת
דרעי: "לא מבין את העיתוי ומה המטרה והתועלת שבעניין הזה"
בן גביר ליו''ר ועדת חוץ וביטחון: "תפטר את היועצת שלך"
ח"כ יברקן: "קרוב בעצמי למרוד בהוראות שלכם ולא להתחסן"
אזולאי שואל: "חלק מהתוכנית שלכם לצמצם את כוחו של הציבור החרדי?"
מקלב: "פתרונות של מפלגה אתאיסטית"