ח''כ אבוטבול בחידה לחברי הכנסת • צפו

ח''כ משה אבוטבול בחידה לכנסת: "מה המשותף - לאסתר חיות, יאיר לפיד, מיקי לוי, בנימין נתניהו, ראובן ריבלין, בני גנץ ונפתלי בנט?"

ח''כ אבוטבול בחידה לחברי הכנסת • צפו

חכ משה אבוטבול, יו״ר השדולה למען שמירת השבת בחידה לחברי הכנסת. ח''כ אבובטול שאל: ״כנסת נכבדה חידה!! מה המשותף - לאסתר חיות, יאיר לפיד, מיקי לוי, בנימין נתניהו, ראובן ריבלין, בני גנץ ונפתלי בנט?

"בזמן שאתם מנסים לפתור את החידה, אתן רמז: יצחק רבין ז״ל לא היה אדם דתי כידוע. אך כשרבין הגיע לניו יורק לרגל אירועים לציון 50 שנה להקמת האו״ם, ומאחר שסיום האירוע התאחר - יצא ראש הממשלה רבין באיחור, והחל לצעוד ברגל בליווי משלחת אבטחה לעבר בית המלון, כדי לכבד את השבת".

"המצלמות תיעדו את האירוע, ולאחר רחוב או שניים, הציעו אנשי הפמליה לרבין להיכנס לרכב השרד ולנסוע למלון. הצלמים כבר הלכו, המלון עוד רחוק, ו-73 זה כבר לא גיל צעיר. רבין סירב, והשיב למציעים: ״אני לא אדם פרטי, אלא ראש ממשלת ישראל, ומדינת ישראל היא מדינה יהודית ושומרת שבת״.

"וכך, בגדלות נפש, בגשם שוטף, צעד רבין במשך חצי שעה, עד לבית המלון ריג'נסי בניו-יורק שבו התאכסן. במהלך השבת האחרונה בשעה 15:00 אחר הצהריים, פרסם יושב-ראש הכנסת מיקי לוי פוסט בפייסבוק לסיכום השבוע בכנסת, והגדיל לעשות וצירף תמונות של נציגים חרדים לכתיבתו דבר כואב שראוי למחות עליו כשלעצמו".

ושב ראש הכנסת התנצל בצאת השבת על חילול השבת המיותר, ועל כך הוא ראוי לשבח. וזה גם פתרון החידה: במדינת ישראל ישנם 7 אנשים הנחשבים סמלי השלטון - יושב ראש הכנסת, ראש הממשלה, שר הביטחון, שר החוץ, נשיא המדינה, נשיא בית המשפט העליון וראש האופוזיציה".

"הם חלון הראווה של מדינת ישראל כמדינה יהודית-דמוקרטית, וכשהם שומרים שבת - המשמעות היא שמדינת ישראל כולה שומרת שבת. באורחות חייהם הפומביים הם שומרים על היום הלאומי של עם ישראל - יום השבת. לא נוסעים בשבת, לא מקיימים פגישות עבודה, לא מוציאים הודעות לתקשורת, לא מתראיינים ולא מצייצים ברשתות החברתיות - אלא ממתינים לצאת השבת".

"ואני מצטט את דבריו של המשורר הלאומי חיים נחמן ביאליק: "עם ישראל לא יוותר לעולם על השבת, שהיא לא רק יסוד קיומו הישראלי, אלא גם יסוד קיומו האנושי. בלי שבת, אין צלם אלוקים וצלם אנוש בעולם. אילו היתה העבודה תכלית לעצמה - הרי אין מותר (MOTAR) לאדם מן הבהמה".

"עוד כתב: "כל עמי התרבות קיבלו מידי ישראל, בצורה זו או אחרת, את יום המנוחה, והיא שעמדה להם ללבוש צורת אדם במקצת, בלעדיה היו כולם עומדים בפראותם. שמירת השבת שקולה בעיניי לא רק כשמירת כל התרי"ג מצוות הישראליות, כדברי חכמינו, אלא כשמירת תורת האדם כולה. בלי שבת אין ישראל, אין ארץ ישראל ואין תרבות ישראל. השבת היא היא התרבות".

"כולי תקווה שסמלי השלטון כמו גם כלל שרי הממשלה שחלקם גם חדשים בתפקידם ואולי לא יודעים ושמו לב יכבדו את השבת ובעיקר יכבדו את עצמם. ולפחות בפרהסיה הציבורית יכבדו את השבת הלאומית שלנו ואם אנו במדינה יהודית אז לפחות נקפיד על שמירת השבת ברשות הרבים".

לסיום אמר ח''כ אבוטבול: "אנו בעיצומם של ימי בין המצרים וחז״ל ציינו במסכת שבת דף קי״ט: ״אמר אביי לא חרבה ירושלים אלא בשביל שחיללו בה את השבת״. אז אנא שימרו על השבת ובעז״ה ירושלים תיבנה ותיכונן אמן״.

החידה של ח''כ אבוטבול

ערוץ הכנסת

ח''כ אייכלר: "לעשות שיימינג לראשי הערים שלא רוצים חרדים"
"מתחנן בפני נפתלי בנט - תתיר לי את הנדר ותפתח מה היה בפגישה"
צפו: ח''כ ארבל בפיוט על הממשלה
ח''כ מקלב דורש: דיון עם בנט על תקציב המדינה
ממשלה מיותרת: הקואליציה הקימה 5 וועדות נוספות
דרעי: "הממשלה הזאת מחריבה את ההישגים הגדולים שהבאנו לפריפריה"
נתניהו: "הממשלה מעלה מיסים כדי לתת 50 מיליארד ש״ח למנסור עבאס"
"שם על הכוונת את משפחות ברוכות הילדים, הציבור החרדי ועולם התורה"
אייכלר על ימינה: התרחקו מהרבנים שלהם ונלחמים נגד אותה יהדות נאמנה
בנט לליברמן: מוביל בבטחה את התקציב