350 רקטות נורו מעזה, צה"ל ממשיך לתקוף ברצועה

מבצע "עלות השחר" – 24 השעות האחרונות • לאחר חיסול בכיר הג'יהאד האסלאמי, הארגון החל לירות אל עבר יישובי הדרום – האש הגיעה גם למודיעין, לראשון לציון ולת''א

350 רקטות נורו מעזה, צה"ל ממשיך לתקוף ברצועה צה''ל תקף ברצועת עזה

מבצע "עלות השחר" - סיכום היממה הראשונה: אתמול (שישי) בשעות הצהריים פתח צה"ל במבצע נגד ארגון הג'יהאד האסלאמי ברצועת עזה וחיסל את מפקד החטיבה הצפונית בארגון תייסיר ג'עברי. בשעות הערב החל הג'יהאד לירות רקטות כמעט ללא הפסקה אל עבר עוטף עזה, יישובי השפלה ולפתאי גוש דן. מנגד, בצה"ל המשיכו לתקוף יעדים של הארגון ברצועה. כך מתפרסם ב'שיראל היום'.

עדכונים מהשטח – דקה אחר דקה

צה״ל מפעיל בשעות האחרונות צוותי שריון וטנקים עם יחידות מיוחדות להשמדת עמדות צבאיות של הג׳יהאד האיסלאמי הפלסטיני. מהבוקר הושמדו 7 עמדות. ל הארגון בעיר חא'ן יונס ומתחם צבאי בעיר עזה, אשר שימש את הכוח הימי של הארגון למטרות אימון ואחסנת ציוד.

כמו כן, הותקף גם מתחם צבאי ובו מחסן אמצעי לחימה של הארגון, אשר שימש בין היתר כמקום מפגש צבאי של פעיליו.תקיפת האתרים מהווה פגיעה משמעותית ביכולות ארגון הטרור לפתח יכולות צבאיות.פעילים מתוך הארגון הופצצו על ידי כלי הטיס של חיל האוויר וכוחות ארטילריה של צה"ל.

הירי מהרצועה נמשך גם במהלך הלילה, בעיקר לישובים הקרובים לגדר. באותן שעות שוחח מזכיר ההגנה של ארה"ב, לויד אוסטין, עם שר הביטחון בני גנץ בהן קיבל המזכיר האמריקני עדכון לגבי תקיפות צה"ל נגד מטרות הג'יהאד ברצועת עזה, ובנוגע לצעדים שבהם נוקטת ממשלת ישראל כדי להגן על אזרחיה מפני מתקפות הטילים מהרצועה.

בשעות הבוקר נמסר מדובר צה"ל כי צה"ל ביצע 30 תקיפות בהן הושמדו 40 רכיבים של ארגוני הטרור ברצועת עזה. על פי הודעת הצבא הושמדו חמישה מטולי רקטת, שש סדנאות לייצור אמל"ח, שניים או שלושה מחסני אמלח, וכן שש עמדות תצפית הארגון ע"י טנקים.

במהלך היום הותר לפרסם כי שני חיילי צה"ל נפצעו קל לאחר שנפגעו מרסיסים של פצמ"רים. השניים הגיעו לטפל בנפלים ונפגעו לאחר שלא הספיקו למצוא מקום מחסה. בשעות הצהריים הגיעה הפגיעה הישירה הראשונה בבית בשדרות. המשפחה ששהתה בבית נכנסה לממ"ד וכתוצאה מכך לא נפגעה. מאוחר יותר רקטה נחתה בשכונת מגורים באשקלות - נזק נגרם לרכבים אך לא היו נפגעים. בהמשך התרחב מעגל הירי גם לגוש דן, כששר שתי רקטות נחתו בים מול חופי תל אביב.

בשעות הצהריים דיווח משרד הבריאות הפלשתיני כי עד כה על 15 הרוגים פלשתינים בתקיפות, ביניהם ילדה בת 5, צעירה בת 23 ואישה מבוגרת. כמו כן, דווח על יותר מ-120 פצועים.

דובר צה"ל הודיע כי נכון לשעה 18:30 ארגוני הטרור ברצועת עזה ירו מאז תחילת מבצע "עלות השחר" 350 רקטות לשטחי ישראל, 227 חצו את הגדר, 162 יורטו, 94 נחתו ברצועה ו-162 יורטו. המשמעות היא שכ-95.9 אחוזים מכלל הרקטות שהיוו סיכון יורטו.

ניסיונות להשיג הפסקת אש

במקביל לכך, נמשכים ניסיונות התיווך המצריים בין ישראל לג'יהאד האסלאמי. בישראל לא מעוניינים כרגע בהפסקת אש, ומבקשים להמשיך להכות בג'יהאד האסלאמי. מנגד, אין כוונה להיגרר למבצע ארוך והשאיפה היא לשמור את חמאס מחוץ למערכה. גורם מדיני ששוחח עם "ישראל היום" התייחס לניסיונות התיווך המצריים ואמר: "קהיר משחקת תפקיד מרכזי ומוערך מאוד כבר תקופה ארוכה, בניסיון לייצר רגיעה ויציבות עוד לפני תחילת המבצע. עם זאת, אנו נערכים למבצע של כמה ימים".

עוד הוסיף הגורם: "נכון לעכשיו, המבצע בעזה לא תופס מקום גבוה בסדר היום הבינלאומי. ההתבטאות העיקרית יצאה מהבית הלבן, שהבהיר כי לישראל יש זכות להגן על עצמה".

רחובות עזה שוממים; הג'יהאד האסלאמי: "אין שום תיווך"

לאחר יומו הראשון של מבצע עלות השחר בו פתח אתמול צה"ל - רחובות עזה שוממים כשהתושבים מתבצרים בבתיהם.

ישתפו פעולה? לפיד הזמין את נתניהו לעדכון ביטחוני

על רקע המצב הביטחוני, יו"ר האופוזיציה בנימין נתניהו יגיע מחר (ראשון) לראשונה לשיחת עדכון ביטחוני אצל ראש הממשלה יאיר לפיד. מדובר בשינוי בעמדתו של נתניהו, שעד היום סירב להגיע לשיחות העדכון ודרש שהן ייערכו בנוכחות המזכיר הצבאי של רה"מ בלבד, ללא נוכחותו של לפיד.

אחר הצהריים פרסמה לשכת ראש הממשלה הודעה שלפיה "לאור המצב הביטחוני וכמתחייב בחוק, רה"מ לפיד מזמין למחר את יו"ר האופוזיציה, ח"כ בנימין נתניהו, לעדכון ביטחוני יחד עם מזכירו הצבאי".

חיסולים בעזה ורקטות בישראל: בעולם מגיבים באדישות

בתקשורת העולמית עשו הדים מפעולת צה"ל "עלות השחר" ברצועה אבל ניכר כי הנושא לא תפס כותרות ראשיות ועיקר הסיקור עבר דרך הרשתות החברתיות. "תקיפה ישראלית הרגה תשע בעזה, הג'יהאד האסלאמי מבטיח נקמה", כתבו בסוכנות הידיעות רויטרס בידיעה משנית. גם בסוכנות הידיעות איי.פי. התייחסו למבצע וציינו כי "מפקד בכיר בג'יהאד האסלאמי" נהרג. ב-BBC, באופן לא מפתיע, צידדו בפלשתינים.

יאיר לפיד ונתניהוניסיון חיפוי על הכשל הביטחוני? תפיסת מחבלי הגיהד האיסלמי ביו''שמעצר מחבל
בית המשפט הרשיע את המחבל מעאד חאמד שרצח את מלאכי רוזנפלד הי"ד
שרת הפנים שקד שללה את תושבותו של המחבל סלאח חמורי
תכננו פיגועים ואף ביצעו: שני בכירים בג'יהאד האסלאמי חוסלו בג'נין
התפתחות דרמטית בחקירת הפיגוע הכפול בירושלים
יירוט מוצלח של מיירט ארוך טווח כנגד מטרה שדימתה טיל שיוט מתקדם
יידה אבנים לעבר רכבים חולפים במזרח ירושלים ונעצר ע"י השוטרים
תיעוד: 11 מבוקשים נעצרו הלילה באוגדת יהודה ושומרון
לוחמים מספרים על המציאות בגזרת חברון: "מתגרים בנו כדי שנגיב"
המפכ"ל שיבח את השוטרים שניטרלו של המחבל: "פעלו כנדרש"
משפחתה עודכנה: מצבה של החיילת שנפגעה - בינוני