"ברשתות השיווק יש רווחיות בפירות וירקות יותר מכל דבר אחר"

יו"ר הוועדה לביקורת המדינה, ח"כ עפר שלח: "במשך 20 שנה לא נעשה דבר כדי להפחית את יוקר הפירות והירקות בישראל. כשהמצב הכלכלי רע מאוד, זה הזמן לחזור ולטפל ביתר שאת ביוקר המחיה"

"ברשתות השיווק יש רווחיות בפירות וירקות יותר מכל דבר אחר" ירקן בשוק 'מחנה יהודה'

הוועדה לענייני ביקורת המדינה דנה הבוקר בדו"ח מבקר המדינה שפורסם בשנה שעברה ואשר קבע כי בנוגע למחירי הפירות והירקות בישראל, לא קוימה החלטת ממשלה ולא בוצעו צעדים משמעותיים על מנת להפחית את המחירים.

יו"ר הוועדה, ח"כ עפר שלח, תוקף את המדינה על אזלת היד הממושכת: "במשך 20 שנה לא נעשה דבר כדי להפחית את יוקר הפירות והירקות בישראל. כשהמצב הכלכלי רע מאוד, זה הזמן לחזור ולטפל ביתר שאת ביוקר המחיה".

עוד הוסיף יו''ר הוועדה, כי יש להוריד מחירים בהקדם האפשרי: "מצבם הכלכלי של כל הציבור הישראלי הוא רע מאוד והתחזית הכלכליות לא אופטימית בכלל. סוגיית יוקר המחיה שהייתה לאור תשומת הלב בשנים האחרונות, לא נעלמת בגלל שסוגיות האבטלה בכותרות אלא ההיפך. עסקתי בסוגיה הרבה בעבר וניסחתי את חוק הריכוזיות כשחוקק ב2014. אנחנו נמצאים בכמה בעיות מבניות הגורמות לכך שהחקלאי לא מקבל מספיק כסף והצרכן משלם יותר מידי".

יובל חיו, מנהל חטיבה במשרד מבקר המדינה, הציג את עיקרי הדו"ח: "הממשלה החליטה בשנת 2012 ליישם את המלצות ועדת קדמי בתחום הפירות וירקות שכללו החלטות לקדם שוקי מזון מקומיים, להקים שוק סיטוני חדש בגוש דן ולהקים צוות לבחינת פערי התיווך. בפועל, רק ב2017 החלו במשרד החקלאות עם נוהל הקמת שווקים איכרים ואלו קרו בפועל רק ב27 רשויות תחילה ולאחמ"כ רק ב5 שכאלו".

עוד ביקר את חוסר הייעול בשוק הסיטונאי: "לגבי השוק הסיטונאי – 17 שנה וכלום לא נעשה - טרם הוקם שוק סיטונאי חדש".

חיו אמר כי "על משרדי האוצר והחקלאות לבחון את חלופת ההקמה של זירת מסחר דיגיטלית, להאיץ בהקמת שווקים איכרים, להגיע לאסדרת קשרי המסחר ולהשלים את בחינת הרווחיות, לאור כך שהרווח התפעולי הממוצע של הרשתות הקמעונאיות מפעילות שיווק פירות גבוה מהרווח התפעולי הממוצע מכלל הפעילות הקמעונאית".

אבשלום וילן, מזכ"ל התאחדות חקלאי ישראל: "משרד החקלאות לא יצא מגדרו אף פעם להקמת שוק סיטונאי חדש. עם טיפה רצון טוב הוא היה יכול להשיג מזמן 200 דונם בארצנו לצורך זה. זוהי אזלת יד. כולנו בתחושה שחקלאי מקבל הכי מעט".

לדברי אבשלום וילן ישנו פתרון בודד למצוקה: "הכלי היחיד שאפשר להתמודד איתו זה שוק מסחרי חזק. בשווקי איכרים החקלאי מקבל יותר. השוק זה אינטרס כלכלי של המדינה לעשות בזה סדר ולצערנו ממסמסים את הסדר כי אין פה סדרי עדיפויות נכון.

וילן מוקיע את הפקעת המחירים: "שוק סיטונאי שיעבוד דיגיטלי זה הסיפור שיעשה את התחרות ברשתות ויבטיח ירידה. במספרים שאנחנו מכירים, ברשתות השיווק יש רווחיות בפירות וירקות יותר מכל דבר אחר. חלק מהמחירים מופקעים ממש. יש ירידיה בשנים האחרונות בצריכה של פירות וירקות לנפש והיא מדאיגה גם כלכלית וגם בריאותית.

עוד הציע וילן פתרון לקושי: "צריכים אולי לבחון גם ליישם את החוק הצרפתי שקובע לכתוב ליד כל פרי וירק כמה מגיע לחקלאי – זהן מנגנון שבא למנוע את החזירות של הקמעונאים. אנחנו בבעיה גדולה בייצוא. הוא ירד משמעותי מאוד. היינו בלמעלה מ6 מיליארד וירדנו בתפוקה של 1.5 מיליארד. בנוסף, יש לנו נזק של 100 מיליון ₪ בשוק הייצוא רק בגלל הקורונה".

יו"ר הוועדה, ח"כ עפר שלח, אמר בסיכום הדיון: "נכחנו בדיון בקיצור תולדות 20 השנים האחרונות, כשחלק מנציגי הממשלה אומרים שאין בעיה והמחירים של פירות וירקות סבירים. מדינת ישראל יודעת לבצע ולפנות שטחים, וגם לשוק הסיטונאי היא צריכה לאתר מקום. המלחמה על יוקר המחייה חשובה ביותר".

סקרים: עם העליה המשמעותית בתחלואה- 60% מהציבור הישראלי חושש לעתידו הכלכלי
הסכם הסחר החופשי בין ישראל לקולומביה יכנס לתוקף ב-11 באוגוסט 2020
אושר סופית תו סגול מותאם למלונות בישראל
בעקבות סגירתם של בתי המלון, ראש עיריית ירושלים כינס ישיבה דחופה
ניר ברקת: התוכנית הגדולה להצלת 500,000 מקומות עבודה
אושר סופית: הגדלת הקנס על אי–עטיית מסכה מ–200 ל-500 ₪
האזרחים זועמים: ועדת החוקה אישרה: קנס 500 שקל על אי עטיית מסיכה
אושר: נתוני האשראי של אזרחי ישראל בימי הקורונה יימחקו ולא יעשה בהם כל שימוש
חברי כנסת, וותרו משכרכם! זוהי הצעה תיקון לחוק שתעלה מחר
החוק נגד האפליה אושר: אברכים ותלמידים במוסדות להשכלה גבוהה יוכרו כבני זוג עובדים לצורך ימי מחלת ילד