הבית הלבן: התנצלות ראשונה לביידן

תקרית ראשונה בה נאלץ הנשיא הנכנס להתנצל: חיילי המשמר הלאומי הושפלו • "אנו מרגישים שבגדו בנו באופן בלתי ייאמן"

הבית הלבן: התנצלות ראשונה לביידן הנשיא הנבחר ג'ו ביידן

יומיים בלבד מאז השבעתו לנשיאות, וכבר ג'ו ביידן נאלץ להתנצל על פרשה מביכה ראשונה. כך מדווח ארז לין בישראל היום.

הפרשייה: חיילים שנשלחו לגבעת הקפיטול למשימת האבטחה חסרת התקדים בוושינגטון - ובראש ובראשונה להגן על חייו באירועי העברת השלטון - הושפלו ונאלצו לישון באחד החניונים הקפואים של הקונגרס ביום חמישי. בעקבות זאת, הוצרך השניא ביידן להתנצל בפני חיילי המשמר הלאומי ביום שישי, אך הנזק התדמיתי כבר נגרם.

מספרם הכולל של החיילים בבירה בשבוע שעבר עמד על כ-25 אלף, לאחר שהוקפצו מכל רחבי ארה"ב כדי לוודא שלא יהיו התפרעויות במהלך ההשבעה. התמונות המשפילות שלהם הפכו לוויראליות מייד עם פרסומן, ולאות מחאה, חלק מהמושלים של המדינות ששלחו את כוחות המשמר הלאומי שלהן הורו על החזרתם מוושינגטון, כולל טקסס וניו המפשייר, תוך שהפנו אצבע מאשימה לדמוקרטים, ששולטים בשני בתי הקונגרס ויכלו למנוע את היחס המנוכר הזה.

"הם חיילים, הם לא המשרתים של יושבת ראש בית הנבחרים ננסי פלוסי", תקף מושל פלורידה רון דה-סנטיס ביום שישי בפוקס ניוז. "נראה כי הגיעה העת להשיב אותם הביתה, המשימה שלהם כבר לא ברורה", הוסיף. מושל ניו המפשייר כריס סנונו תקף גם הוא ואמר: "צריך להודות להם, לא לתת להם לסבול בתת-תנאים", ומושל ניו ג'רזי פיל מרפי, ממפלגתו של ביידן, הוסיף: "כך לא צריך להתייחס לגיבורים".

החיילים עצמם אמרו ל"פוליטיקו" כי הם מרגישים זלזול מצד חברי הקונגרס: "ביום רביעי כולם רצו להצטלם איתנו, ובתוך 24 שעות כבר הרגישו שאין להם צורך בנו. אנו מרגישים שבגדו בנו באופן בלתי ייאמן". למרות ההתנצלות הרשמית, נמשכה הביקרות כלפי ביידן והמפלגה הדמוקרטית, ואף כלפי פלוסי, שככל הנראה אחראית למחדל באופן עקיף מתוקף היותה יושבת הראש של בית הנבחרים.

לאור המצב, רעיית הנשיא, ד"ר ג'יל ביידן נרתמה למזעור הנזקים והגיעה ביום שישי למתחם גבעת הקפיטול עם עוגיות לחיילים. איש לא הודה בכך שהוא אחראי ל"גירוש" של החיילים, שנאלצו לישון על הקרקע הקפואה של החניון, בתת-תנאים באוויר מלא באדי באדי הפליטה של הרכבים.

דיווח: לפחות 17 אנשי משמרות המהפכה נהרגו בתקיפה האמריקנית בסוריה
צפון קוריאה: שבויי מלחמה משמשים כעבדים
עשרות ישראלים נתקעו ללא טיסת חירום
הלבנונים מאשימים: "ישראל אשמה בזיהום הזפת"
"סבא"א הגיעה לעסקה חדשה עם איראן"
נזקי הסנקציות לאיראן: יותר מטריליון דולר
מחריד: מנוע של מטוס נשרף במהלך טיסה
סיכום חדשות השבת: הכותרות שלא כדאי לפספס
אוסטרליה: פייסבוק חוסמת תכנים בעקבות סכסוך עם הממשלה
עיראק: קבלן אמריקני נהרג במתקפת טילים