לילה סוער בירושלים: הפרות סדר, התפרעויות אלימות ותקיפת שוטרים

לילה סוער במיוחד עבר על ירושלים: הפרות סדר, התפרעויות אלימות ותקיפת שוטרים. נרשמו מספר אירועים בהן הותקפו אזרחים וחלקם נזקק לטיפול רפואי. לינץ' בוצע בחרדי שנפצע באורח קשה. במהלך האירועים נעצרו עשרות חשודים שהועברו לחקירה

לילה סוער בירושלים: הפרות סדר, התפרעויות אלימות ותקיפת שוטרים הפרות הסדר הלילה בירושליםהפרות הסדר הלילה בירושלים

לילה סוער ואלים בירושלים: במהלך הלילה ביצעו עשרות צעירים לינץ' ביהודי חרדי אשר הוכה בכל חלקי גופו ופונה במצב קשה לבית החולים.


מהמשטרה מסרו בקשר למקרה כי מבדיקה ראשונית עולה כי האירוע התרחש סמוך לרוקפלר במזרח ירושלים, שם יודו אבנים לעבר רכב שנהגו ניסה להימלט רגלית מהמקום. מספר צעירים החלו תוקפים את הנהג ולאחר מכן הוא פונה לטיפול רפואי.


בהמשך לאירוע, התקבל דיווח למשטרה אודות שריפת הרכב. בשעה זאת חוקרי המשטרה בודקים את האירוע לרבות ניסיון לזיהוי ואיתור החשודים במעשה.


מאות שוטרים ולוחמי מג"ב, פרשים וכוחות נוספים נערכו אמש בירושלים לקראת האפשרות למחאה והפרת הסדר במקומות שונים במערב ובמזרח העיר על ידי מאות רבות של בעיקר צעירים.


במסגרת היערכות המשטרה בהובלת מפקד המחוז ניצב דורון תורג'מן, הוצבו ונפרסו הכוחות לאורך רחוב יפו, כיכר צה"ל, כביש 1 סמוך לשער שכם, בעיר העתיקה, בשכונות מזרח העיר ובמקומות נוספים, על מנת לשמור על הסדר ולאפשר את חופש הפולחן, מחד, וחופש הביטוי והזכות למחאה, מאידך, אך לא לאפשר כל אלימות, התפרעות והפרת סדר. 


מיד לאחר סיום תפילת ה"תראוויח" של חודש הרמאדן בהר הבית, החלו מאות מתפרעים בהפרת סדר תוך אלימות, יידוי אבנים בקבוקים וחפצים לעבר כוחות המשטרה שהוצבו באזור שער שכם.


בתגובה החלו השוטרים בפיזורם תוך שימוש באמצעים תוך ניסיונות מרביים להבחנה בין מתפללים שסיימו כאמור את התפילה והולכים לעיסוקם לבין אותם מתפרעים.


התפרעותם של מאות הצעירים נמשכה שעות ארוכות תוך שכוחות המשטרה הודפים אותם תוך שימוש כאמור באמצעים אל עומק מזרח העיר והרחובות הסמוכים.


במקביל, החלו מתאספים מאות מפגינים סמוך לכיכר צה"ל ובהמשך נעו לכיוון שער שכם שם המתינו כוחות משטרה נוספים שבלמו את המשך תנועתם מערבית לשער שכם סמוך לכביש 1 ואפשרו למחאה זאת להתקיים במקום תוך שכוחות המשטרה היוו חיץ בין הצדדים.


במהלך מחאתם של אלה החל יידוי אבנים ובקבוקים לעבר השוטרים ובמקרה אחד ניסה אחד המפגינים לפגוע באמצעות גדר שהוצבה במקום בסוס המשטרתי.


בהמשך, ניסו מספר פעמים אותם מפגינים לפרוץ את הגדרות ואת כוחות המשטרה לכיוון שער שכם אך נבלמו ולאחר שניתנה הוראת פיזור וזמן סביר החלו השוטרים בהדיפתם לעבר כביש 1 הסמוך ולאחר מכן לכיוון מעלה אל כיכר צה"ל ורחוב יפו. 

נהג רכב יהודי מבצע ירי באוויר לאחר שהותקף באבנים ובסלעים

בהמשך הלילה, נמשכו אירועי הפרות הסדר שכללו גם כן יידוי אבנים, ירי זיקוקין, אלימות והתפרעות בצומת זקס, ואן פאסן, צומת יהודאי, צומת שבטי ישראל והחומה השלישית עם כביש בר לב, צומת הנביאים ובסמוך לשער שכם.


גם במקומות אלו פעלו השוטרים בנחישות להשבת הסדר, במרבית המקרים נאלצו להשתמש באמצעים, והדפו את המתפרעים בכדי למנוע עימותים בין המעורבים.


במהלך פעילות המשטרה נעצרו והועברו לחקירה 44 חשודים בגין עבירות יידוי אבנים, ירי זיקוקין, תקיפות שוטרים ואירועי אלימות שונים שהתרחשו אמש ובמהלך הלילה. כמו כן כ-20 שוטרים נפגעו במהלך פעילותם וטופלו על ידי מערך הרפואה של מחוז ירושלים ושלושה מהם פונו להמשך טיפול רפואי.


בסמוך לשעה ארבע לפנות בוקר, המון ערבי, אשר כלל עשרות רבות של רעולי פנים, המצויידם בסלעים, אבנים ואלות, התנפל על עשרות רכבי יהודים בדרך בר לב, בסמוך לכיכר זוועיל בירושלים.


ההמון הערבי רגם רכבים והולכי רגל במשך דקות ארוכות, עו"ד נתי רום, שעבר במקום, ונרגם באבנים, הזעיק את כוחות המשטרה ונאלץ בתושייה, להניס את הפורעים באמצעות ירייה באוויר מנשקו האישי.


באירוע הקשה, נפגעו עשרות רכבים מהאבנים, והיתה סכנת חיים ליהודים רבים, ורק לאחר תושייתו של עו"ד רום, ההמון הערבי נסוג מעט, עד להגעת כוחות המשטרה, שפיזרו את ההמון באמצעות רימוני הלם וגז מדמיע.


עו"ד נתי רום שניצל מהלינץ' הלילה תיאר את שעבר "היום בשעה ארבע לפנות בוקר אני חוזר מהעבודה לכוון צומת המלונות כביש מספר 1 מרכז ירושלים, לפתע עשרות פורעים רצים בריצה לתוך הצומת עם סלעים בידים מתחלים לידות על רכבים, על הולכי רגל רבים שהיו במקום. מתחילים צרחות, ממש פחד גדול, הפורעים מתחילים לצמצם טווח ולהגיע אלינו ולהמשיך ולזרוק אבנים, רכבים מנופצים בכל עבר, אנשים נפגעים, אני יורה יריה אחת באוויר שבעצם עודפת את הפורעים הם מתחילים לברוח ובכך ניצלו חיינו."


מהמשטרה נמסר: כוחות משטרה חברו אל נהג שרכבו נרגם באבנים לדבריו על ידי עשרות מתפרעים בעת שנסע על כביש 1 סמוך לצומת זקס. כמו כן טען כי מאחר וחש סכנה לחייו, ביצע ירי בודד באוויר באקדח המוחזק ברישיון ומיד דיווח על כך למשטרה. ללא נפגעים באירוע. הנהג מתוחקר בשלב זה ונשקו נתפס. נמשכת חקירת המקרה.החל מכ''א תמוז: הקלות נרחבות בכניסת זרים
האדמו"ר מלעלוב ירושלים ערך "סעודת ראש חודש" בעיה"ק צפת‎‎ • גלריה
לצד השרים: בנט סיכם את פעולות הממשלה החדשה
שרת התחבורה מקדמת חוק לחילול שבת המוני
תיעוד: מעמד קבלת פנים בירושלים לאדמו"ר מבאבוב
סמוטריץ' על בנט: "אם היו מחברים לו פוליגרף החשמל בישראל היה נופל"
ירושלים: לקוי ראייה נפצע קשה מפגיעת רכבת קלה
מלכיאלי בירך את הח"כ מיש עתיד: "הצלחתך הצלחתנו"
בריקוד הדגלים: סמוטריץ' רקד עם קרעי בשער שכם • צפו
הסתיים ריקוד הדגלים: 2 שוטרים נפצעו,17 חשודים נעצרו