אושרו התקנות הקובעות עבירה פלילית בשל מניעת בדיקת קורונה לקטין

יו"ר הוועדה ח"כ גלעד קריב דרש להגביר אכיפה על התחבורה הציבורית משדה התעופה: "חודשיים של פעילות רכבת ישראל זה לא "חידוש לאחרונה" של הפעילות"

אושרו התקנות הקובעות עבירה פלילית בשל מניעת בדיקת קורונה לקטין אילוסטרציה

ועדת החוקה אישרה היום (ד') את תקנות סמכויות מיוחדות להתמודדות עם נגיף הקורונה. התקנות מאריכות את תוקף התקנות הקיימות בחודש נוסף עד ל-27/7/21 ומוסיפות שני הסדרים חדשים לתקנות:

1. עבירה פלילית בשל מניעת בדיקת קורונה בקטין: אדם הנכנס לישראל יחד עם קטין מתחת לגיל 12 הנמצא באחריותו ומונע ביצוע בדיקה בקטין, עובר עבירה פלילית שניתן להטיל עליה קנס בסך 3,500₪.

התיקון נועד להתמודד עם החשש כי אדם "ינצל" את העובדה שאין אפשרות להטיל את הקנס על קטין מתחת לגיל האחריות הפלילית, ויימנע מביצוע בדיקה של קטין שהוא אחראי עליו, ויחסוך את עלות הבדיקה

2. פטור מחובת בדיקת הקורונה בכניסה לישראל עבור איש צוות אוויר: אנשי צוות בטיסה בטיסות מסחריות לישראל יוכלו להיכנס לישראל אף אם בידם תוצאת בדיקת קורונה שלילית שביצעו בשבוע שקדם לכניסתם והם יהיו פטורים לפיכך מהחובה לבצע בדיקה בכניסה לישראל הקבועה בתקנות. חריג לכך הוא איש צוות כאמור שהגיע ממדינה ברמת סיכון מרבית שכן יהיה חייב בביצוע הבדיקה, אלא אם שהה בה בשדה התעופה בלבד

התקנות הקיימות שיוארכו כוללות חובת הצגת בדיקת קורונה שלילית מ-72 השעות האחרונות טרם החזרה לישראל וחובת עריכת בדיקת קורונה עם הכניסה לישראל.

הפרה של החובות הללו מהווה עבירה פלילית שבגינה ניתן להטיל עונש קנס בסך 14,000 ₪ לאחר משפט פלילי מלא, וכן ניתן לאכוף את העבירה באמצעות קנס מנהלי שניתן על ידי שוטר או מפקח שהוסמך לכך בשיעורים הבאים: מי שנכנס לישראל ללא תוצאת בדיקה שלילית מ-72 השעות שקדמו לכניסה: 2,500₪. מי שנכנס לישראל בלי שביצע בדיקה בעת הכניסה: 3,500 ₪.

היו"ר ח"כ גלעד קריב (העבודה) אמר בפתח הדיון: "אני רואה את הדיון בתקנות הקורונה השונות המגיעות אחת לכמה ימים אלינו לא כדיונים בפני עצמם אלא כרצף דיונים שבהם נראה כיצד סוגיות שהצפנו מקבלות מענה. התפקיד שלנו הוא בצד גיבוי הפעולה הנמרצת של הממשלה לבלימת הנגיף, גם לפקח ולבקר ולוודא שאם מוטלות מגבלות וסנקציות בצדן, יהיה היגיון בין הצעדים הננקטים לבין תכלית הפעולה. בתקנות נתב"ג אחת השאלות שהצבנו היא מה קורה מרגע סיום הבדיקה בנתב"ג ועד הגעתו הביתה. שאלה נוספת היא אפקטיביות האכיפה. נבקש לשמוע בנוגע לכך נתונים".

לאחר מכן ביקר את השימוש ב"חריג הדחיפות" המאפשר את כניסת התקנות לתוקף מיד עם אישורן בממשלה, במקום כעבור 24 שעות המאפשרות לכנסת לדון בהן מראש: "אני לא מוכן שייעשה שימוש בחריג הדחיפות שאין לו שום הצדקה במקרים שאין דחיפות עניינית אלא רק דחיפות של הממשלה. אם צריך יהיה נעבור לאישור תקנות ל-24 שעות או 48 שעות"

אילנה גנס, ראש מטה שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות עדכנה את הוועדה באחוזי הנכנסים מכלל היעדים אשר מקבלים תוצאה חיובית לבדיקת הקורונה במהלך 10 ימים מחזרתם לארץ: "בחודש ינואר לפני כניסת התקנות- 7.3% מהנכנסים חלו. לאחר כניסת התקנות באפריל- 0.15% ולאחר הגבלות היציאה למדינות בסיכון מרבי במאי- האחוז ירד ל-0.09% מכלל הנכנסים. אחוז גדול של אלו שחלו נחסמו עוד ביעד המוצא ולא עלו לטיסות. אנחנו רואים את חשיבות התקנות בחיזוק מגמת הירידה".

עו"ד טל פוקס ממשרד הבריאות אמרה ביחס לקטינים כי "לא היו הרבה מקרים כאלו אך זו פרצה שהיינו מודעים לה והיה נכון לעשות את התיקון כדי למנוע זאת מראש. ביחס לצוותי האוויר- המטרה היא לא להכביד על מי שזו עבודתו והוא טס אך כן שתהיה בקרה ושלא יהיה איש צוות שלא נבדק כלל".

ערן נוח קצין אג"ם במשטרה: "מתחילת השנה ניתנו 300 דוחות בגין העבריות השונות במרחב נתב"ג. אין תופעה של סירוב לבדיקה – מתחילת השנה ניתנו 23 דוחות לאנשים שסירבו לבצע בדיקות. זה מספר אפסי ביחס לנכנסים. היו בודדים שסירבו בהתחלה ובשיח של השוטר מול האזרח זה נפתר".

לשאלת היו"ר ח"כ קריב ביחס לקנסות שהוטלו אמר כי "העבירה הבולטת היא על הפרת בידוד- כ-130 דוחות. אדם שהיה אמור להיות בבידוד ורצה לעלות לטיסה, או שהופיע בנתב"ג.

לשאלת היו"ר בנוגע לתחבורה ציבורית אמר: "צריך לשים את הדברים על השולחן- אף אחד לא עסק בזה ובשנה האחרונה לא עבדה הרכבת בנתב"ג ולא נדרשנו לכך. בשלושה השבועות האחרונים עוסקים בזה אך לא קל לאכוף את זה. לא כל מי שבא מחו"ל יש לו חובת בידוד. תוגברנו לאחרונה בהנחיית ראש מנהלת הקורונה במספר תקנים שזה תפקידם לעמוד באוהל הבידוק ובכניסות לתחב"צ כדי ליצור הרתעה ונוכחות. זה מאתגר כי לחלק מותר ולחלק אסור לנסוע".

היו"ר ח"כ קריב סיכם את הדיון: "יש מקום לעבודת מטה של משרד הבריאות ומנהלת האכיפה- בעניין החובה ליידע אזרחים על הדין ואם הדין משתנה, על החובות המוטלות עליהם בעיקר כשההוראות הנורמטיביות משתנות לעיתים קרובות".

עוד אמר: "לא נחה דעתי בעניין התחבורה הציבורית. חודשיים של פעילות רכבת ישראל זה לא "חידוש לאחרונה" של הפעילות והציפייה היא שיהיה נוהל עבודה מאוד מסודר של מי עולה לרכבת או תחב"צ. כשם שמשרד הבריאות נדרש לפרטים אבקש נתונים על מספר הנבדקים. בצד הערכה לדברים שנעשים, האמירות הכלליות בנושא לא מספקות".

יו''ר וועדת החוקה, ח''כ יצחק קריב
בעוד שבוע: כך ישתנו ההגבלות על הטיסות לחו''ל
אושר: פטור מבדיקת PCR למחלימים מקורונה ב-3 החודשים האחרונים
תיעוד של ערב חג: שוק ארבעת המינים בקרית גת • גלריה
לקראת סוכות: בקיבוץ עין גב האיצו את קטיף הלולבים
עשרות אלפי חבי בידוד יחלו לקבל מסרונים מהמשטרה
עוקץ מהכלא: כך שדד האסיר קשישים מתאו בכלא
צפו: השוטרים הורסים סוכה וגורמים למהומה במאה שערים
לאחר שהדף שמאלנים: חייל נחקר על ידי צה''ל
כוכבי ים מסוג גרגירנים נצפו בשמורת האלמוגים • גלריה
בני ברק: הוקם צוות חירום לטיפול בחשד לליקוי מבנים