בכיר בקואליציה: "נקים ועדה שתבחן נושאי דת ומדינה"

בדרך למחלוקת: למרות ההתחייבות כי הסטטוס קוו לא ישתנה, הדברים נראים אחרת • על הכוונת: מגיור וכשרות ועד תחבורה ציבורית בשבת

בכיר בקואליציה: "נקים ועדה שתבחן נושאי דת ומדינה" הפגנת החרדים בירושלים

סוגיות הדת והמדינה צפויות ללוות את סדר היום בממשלה החדשה, מהכשרות והגיור ועד התחבורה הציבורית בשבת וחוק המרכולים, וכעת נודע, כך ע"פ הפרסום הבוקר (ד') ב"ישראל היום", כי יש כוונה להקים ועדה שתעסוק בהרחבה בנושאים אלו. זאת אף שבעבר הוצהר כי הסטטוס קוו לא ישונה באופן דרמטי. חלק מהנושאים, דוגמת תחבורה ציבורית בשבת, הם בליבת המחלוקת שבנושאי דת ומדינה.

במטרה הכוונה היא שהוועדה, שתהיה קריאת שינוי כיוון לנושא הדת בישראל, תוקם בתוך המשרד לשירותי דת.

גורם בכיר בממשלה אמר כי יש רצון לקדם "הידברות" כלשונו בנושאים שקשורים למרחב הציבורי בשבת, כשהוא מציין את אמנת גביזון-מדן מלפני יותר מ־20 שנה שנעשתה על ידי השופטת רות גביזון ז"ל והרב יעקב מדן, "אמנת גביזון־מדן לא התקבלה, וכך הגענו למצב שבו אנו נמצאים היום. אם האמנה היתה מתקבלת, לא היתה היום בעיה", אמר הגורם.

גדעון סער, נפתלי בנט, יאיר לפיד

הגורם טוען כי אין שום כוונה לפגוע בחרדים, אך לדבריו בממשלה החדשה יש פתיחות לדון, "אם באמנת גביזון־מדן הצליחו להביא מענה לתחבורה ציבורית בשבת, ניתן לעשות זאת גם היום. זה צריך להיות פתרון הוליסטי ולא מחטף או בשיטת ה'סלמי'. תראה מה קרה בפועל - עשו תחבורה ציבורית בשבת, אפשרו מסחר, וכך קעקעו את כל השבת בישראל. צריך להקים ועדה שתחליט - זה כן וזה לא. יהיה אפשר להגיע להסכמות שיספקו את כולם".

הגורם טען כי "החרדים מעדיפים תמיד לקפוא על השמרים, אבל הם רק יצאו נפסדים. עובדתית יש מסחר בשבת, והסיבה לכך היא שלא נעשה שום ניסיון לתת פתרון. אם אתה אומר 'הכל או כלום' - בסוף אתה נשאר בלי כלום".

בממשלה מצביעים כדוגמה להסכם שנעשה בעיר חריש, שבמסגרתו ראש העיר הדתי והמועצה הדתית החליטו שמרכז העיר יהיה סגור, אך הקניון בכניסה לעיר יישאר פתוח: "נרצה לפעול בכיוון הזה. אולטרה שמרנות לא מובילה לשום מקום. יש צורך ללבן את המחלוקות ולהגיע למסקנות".

מתן כהנא אצל רבי חיים קנייבסקי

שר הדתות מתן כהנא הצהיר כבר בנאום בטקס חילופי השרים כי הוא הולך לחולל שינוי: "היהדות הפכה לגורם מקטב של מריבות וויכוחים", אמר, "היהדות צריכה להיות הגורם המחבר והמאחד. אנחנו נגבש מדיניות שהדברים יקרו אחרת".

בממשלה צפויים לקדם שינויים בתחום הגיור והכשרות, שבעבר זכו למתקפות רחבות ולבלימה מצד חברי המפלגות החרדיות. כמו כן, כבר כעת החלו במאמצים למינוי של רבני ערים. דבר נוסף שיצא לפועל בעתיד הקרוב הוא שינוי חוק הרבנות הראשית, כך שהגוף לבחירת הרב הראשי יאפשר מינוי של רב דתי־לאומי.

אמנם, בימינה מצהירים כי הם מתכוונים לפעול לשינויים "בהסכמה רחבה", אך יש לציין כי מדובר בהסכמה מצד חלקים פחות חזקים, מה שיעורר את חמת הזעם ברחוב החרדי האותנטי. כך, בעבר נעשו ניסיונות לשנות את חוק הגיור, אך אלו זכו למתקפה עצומה מצד העולם החרדי ונבלמו ב"ה בעבר. למרות הבדלים משמעותיים בין המפלגות השונות בקואליציה בנושאים שונים, דווקא בנושאי דת ומדינה לצערנו נרשמת הומוגניות יחסית, מה שיוביל להסכמות לשינויים שיהיו בגדר מהפכות של ממש, אשר יגעו בתחומי הליבה של היהדות החרדית - מגיור וכשרות ועד תחבורה ציבורית ומסחר בשבת.

האם עדיף ללמוד בסוכה או בבית המדרש? • דף היומי
הגרי"ח אוהב ציון: על הרבי מסטמר
פנינה יקרה: ארבעים יום של עת רצון
כינוס מאות שלוחי חב"ד בברית המועצות לשעבר • גלריה וקליפ
מועצת הרבנות הראשית נגד רפורמת הכשרות של כהנא
האם מותר לומר סליחות לפני תפילת מנחה • הלכה יומית
איך מקימים בית עם חיי זוגיות מוצלחים? • צפו
כמה סעודות יש לאכול בחול המועד? • דף היומי
מהטיש ועד המעמד בציון: כך ציינו את הייארצייט הראשון בסדיגורה
בתקציב של 100 מיליון ש''ח: בין היתר לטובת רפורמת הכשרות