בעלות של כ-100 מיליון ש''ח: תכנית חירום לאומית

השר לביטחון פנים, אמיר אוחנה העלה תכנית לגיוס מאות שוטרים וחיילים במסגרת תכנית חירום מיידית לחיזוק שלום הציבור

בעלות של כ-100 מיליון ש''ח: תכנית חירום לאומית השר לביטחון פנים, אמיר אוחנה

השר לביטחון הפנים אמיר אוחנה העלה כעת לממשלה תכנית חירום מיידית לחיזוק שלום הציבור, ביטחונו והסדר הציבורי וזאת על רקע ההתפרעויות האלימות שאירעו בחודש מאי ברשויות מקומיות ובערים מעורבות וערביות.

עיקרי הצעת המחליטים: המשך של שיתוף הפעולה בין משרד המשפטים, פרקליטות המדינה, משטרת ישראל ושירות הביטחון הכללי לאכיפת החוק בכל הנוגע למעורבים באירועי הפרות הסדר האלימות ובפעולות האיבה שהתרחשו במדינת ישראל במהלך מבצע "שומר החומות".

גופים אלה יקדמו טיפול מתואם בנוגע לאיתור ותפיסת אמל"ח בלתי חוקי המוחזק בקרב אזרחים והמהווה מכת מדינה, וכן יקדמו את המאבק בהסתה לאלימות.

המשרד לביטחון הפנים יקדם תכנית חירום בטווח הזמן המיידי, שתאפשר שימור תגבור הכוחות, בעלות של עד 97,000,000 ש"ח (97 מלש"ח), אשר תכלול גיוס מיידי של 300 שוטרים במעמד זמני (שמ"זים) לטובת המשך השמירה על הסדר הציבורי למשך שלושה חודשים שיתגברו את תחנות המשטרה ברשויות מקומיות מעורבות.

בנוסף, מתוכנן להציב שתי פלוגות מילואים של מג"ב לטובת השמירה על הסדר הציבורי שיתגברו את תחנות המשטרה ברשויות מקומיות מעורבות למשך עד שלושה חודשים. המשך הצבתן ותקצובן תיבחן במסגרת הערכת מצב משותפת עם משרד האוצר לקראת תום שלושת החודשים הראשונים.

אילוסטרציה

בנוסף, התכנית כוללת הצטיידות באמצעים חיוניים, מענה לגיוס פלוגות מילואים של מג"ב, השלמת מלאים למשטרת ישראל, לשירות בתי הסוהר ולרשות הארצית לכבאות והצלה.

עוד תתן התכנית מענה טכנולוגי מותאם לצרכים המבצעיים המיידיים לחיזוק הביטחון והסדר הציבורי.

בנוסף, יתקיים תגבור אבטחת מוסדות חינוך ברשויות מקומיות מעורבות עד לסוף שנת 2021 על בסיס המלצת משטרת ישראל.

בנוסף, ניצלו את התכנית לכך שמשטרת ישראל ומשרד האוצר יבחנו קידום תכנון מפורט לתחנת משטרה חדשה בעיר לוד.

כמו כן, שיפוי ותיקון נזקים שנגרמו לאמצעים, לתחנות ולנקודות משטרת ישראל וכבאות והצלה במהלך מבצע "שומר החומות".

בנוסף, יתקיים עדכון תכנית המענים לצמצום הפשיעה בחברה הערבית, כך שתכלול גם מענים נדרשים נוספים, שהתחדדו באירועים האחרונים, לתרחיש הפרות סדר אלימות, רב זירתיות ובפריסה ארצית, ובהם חיזוק משטרת ישראל, גופי אכיפת החוק ורשויות המדינה להתמודדות עם האתגר הקיים ברשויות מקומיות ערביות ומעורבות.

אילוסטרציה

לשם כך, תבוצע עבודת מטה לתיקוף המלצות ועדת המנכ"לים, תעדופן על פי טווח קצר, בינוני וארוך וכן עדכונן בהתאם לצורך, נוכח האירועים האמורים. עבודת המטה תבוצע בהובלת משרד ראש הממשלה, תוך הסתייעות במל"ל ובשיתוף המשרד לביטחון הפנים, משרד המשפטים וכלל משרדי הממשלה הרלוונטיים, המנויים בהחלטה מס' 852.

לצורך עדכון תכנית המענים יוקמו הצוותים הבאים, שיגישו את המלצותיהם לשר לביטחון הפנים, ויוקם צוות משותף של המשרד לביטחון הפנים/משטרת ישראל ומשרד הביטחון/צה"ל, לגיבוש תכנית להגדלת מערך המילואים של מג"ב, תחת פיקוד משטרת ישראל, באמצעות הקמת פלוגות מילואים נוספות.

כמו כן, יוקם צוות בראשות המשרד לביטחון הפנים/משטרת ישראל ובהשתתפות נציגי משרד הפנים, המשרד לחיזוק וקידום קהילתי ומשרד המשפטים לגיבוש תכנית "עיר בטוחה" ברשויות המקומיות המעורבות, תוך שילוב בין מערכים טכנולוגיים מתקדמים וחיבורם למרכזי השליטה של משטרת ישראל לצד מענה מבצעי משלים.

עוד יוקם צוות במשרד לביטחון הפנים לבחינה, להרחבה ולהפעלה של מערך המתנדבים במשטרת ישראל וברשות הארצית לכבאות והצלה, במצבי חירום.

השר לביטחון הפנים אמיר אוחנה אמר: "הציבור הישראלי ומשטרת ישראל התמודדו בשבועות האחרונים עם מאורעות שמסוגם לא היו בהיקפם ובעוצמתם מקום המדינה ועד היום".

"בעקבות זאת יצאה המשטרה למבצע "חוק וסדר", במסגרתו בוצעו למעלה מ-2,100 מעצרים, כאשר המסר ברור: כל מי שהרים יד, או אבן, או בקת"ב, או נשק, כל מי שהצית וכל מי שהסית - יידע שמשטרת ישראל תגיע אליו" טען השר לביטחון פנים.

עוד הוסיף: "יחד עם זאת, כדי לשפר את יכולת התגובה המהירה של המשטרה גם בצבר נרחב כזה של אירועים יש צורך בעוד הרבה כח למשטרה. התכנית כוללת שני שלבים - שלב ראשון למימוש מיידי, ושלב שני הכולל הקמת צוותים מקצועיים שיגבשו את הצרכים לטווח הארוך יותר".

"לטפל באיש הגזען והאנטישמי הזה ולהושיבו בכלא"
הנגב הפרוע: כך נראה מצב הפשיעה בארבע השנים וחצי האחרונות באזור
בעקבות חשד לחדירה: פצצות תאורה גרמו לשריפה
בישראל יעלה מס הפחמן, לעזה: הנחה במע''מ
פאדיחה: נגנבה ניידת למשטרה
בני ברק: צלבי קרס רוססו על בית כנסת
סיכום חדשות השבת: הכותרות שלא כדאי שתפספסו
"לפתוח בחקירה בהולה נגד השייח' יוסוף אלבאז שממשיך להסית"
החלטה מקוממת: המחבל שדקר חרדי ירצה 9 שנים פחות בכלא
58 מיליארד: סוכם תקציב הביטחון