הפרלמנט האירופי מקדם חקיקה לאסור על כליאת תרנגולות בכלובים

הפרלמנט האירופי החל בקידום חקיקה שתשים סוף לעידן הכלובים ותאסור לחלוטין על שימוש בכלובים במשקים המתועשים

הפרלמנט האירופי מקדם חקיקה לאסור על כליאת תרנגולות בכלובים

הפרלמנט האירופי אישר בסוף השבוע שעבר ברוב מוחץ (558 תומכים מול 37 מתנגדים ו-85 נמנעים) לקידום חקיקה שתשים סוף לעידן הכלובים. הפרלמנט קרא לנציבות האירופית לקדם חקיקה שתאסור לחלוטין כליאה של בעלי חיים בכלובים, בהם תרנגולות, כמו גם עגלים, ברווזים ארנבים ועוד.

האיסור עשוי להיכנס לתוקף כבר בעוד כ-6 שנים, לאחר תקופת מעבר שתאפשר את היערכות התעשייה. בהודעת האיחוד הודגש כי החקיקה תאסור גם יבוא מוצרים שאינם עומדים בדרישות האירופיות. בנוסף, מבקש הפרלמנט לאסור על פיטום אווזים וברווזים, בדומה לאיסור הקיים בישראל.

לפי נתוני הנציבות האירופית, כבר כיום למעלה ממחצית מהתרנגולות בתעשיית הביצים באיחוד האירופי מוחזקות בלולים ללא כלובים: 94% בגרמניה, (אחת משתי יצרניות הביצים הגדולות באירופה), 100% באוסטריה, 94.5% בשוודיה, 87% בדנמרק, 85% בהולנד, 63% בבלגיה ו-58% באיטליה.

בישראל, לעומת זאת, רק 6% מהתרנגולות מוחזקות בלולים ללא כלובים, והרוב המוחלט של התרנגולות בתעשיית הביצים כלואות בלולי כלובים ישנים שנאסרו לשימוש ב-38 מדינות. רק בשבוע שעבר מדינת נבדה בארה"ב הצטרפה לשורה של מדינות שאסרו על כליאת תרנגולות בכלובים ועל מכירת ביצים מכלובים, ביניהן קליפורניה, וושינגטון ויוטה.

מזה למעלה מעשור מבקש משרד החקלאות לקדם רפורמה לבנייה מחדש של מרבית הלולים תוך השקעת מאות מיליוני ש"ח מכספי ציבור, ובכוונתו לאפשר בניית לולי כלובים, חרף המגמה העולמית והתנגדות הציבור בישראל.

סקר שנערך ע"י מכון גיאוקרטוגרפיה (לקראת סוף השנה שעברה) מצא ש-95% מהישראלים תומכים בכך שבמסגרת הרפורמה המתוכננת ייבנו לולים ללא כלובים בלבד, ו-89% סבורים שישראל צריכה לאסור על לולי כלובים.

עמותת אנימלס - למען בעלי חיים (לשעבר אנונימוס): "משמח לראות את חברי הפרלמנט האירופי תומכים בעמדת הציבור ומקדמים את סוף עידן הכלובים. אצלנו בישראל, לעומת זאת, החלמאות חוגגת וממשיכים לבנות לולי כלובים. 89% מהישראלים נחרדים מזה שתרנגולת בכלוב דחוסה בצפיפות כל כך קשה שהיא לא יכולה אפילו לפרוש כנף, והם רוצים לראות את הכלובים האלה מחוץ לחוק. אנו מצפים מנבחרי הציבור והממשלה החדשה לממש את רצון הציבור ולהצטרף למדינות שאסרו על כליאת תרנגולות בכלובים."

ההערכה היא שתוך כ-4 שנים מעכשיו רובה המוחלט של התעשייה באירופה ובארה"ב יתבסס על לולים ללא כלובים, וזאת לאור המגמות המשפטיות ומגמות תאגידיות: למעלה מ-1,900 תאגידים התחייבו להפסיק בהדרגה להשתמש בביצים מכלובים, ורובם התחייבו להשלים את המעבר בזמן הקצוב.

בין התאגידים רשתות סופרמרקטים כמו וולמארט (הקמעונאית הגדולה בעולם), רשתות הסעדה וביניהן איקאה, סטארבאקס ובורגר קינג, ותאגידי הקייטרינג הגדולים בעולם – קומפאס, ארמארק וסודקסו. יצרני מזון התחייבו להפסיק להשתמש בביצים מכלובים – ביניהם יוניליוור, נסטלה, ברילה ועוד. רשתות שיווק באירופה הודיעו שיפסיקו לשווק ביצים מכלובים, ביניהן קו-אופ (בריטניה ושוויץ), מרקס אנד ספנסר, מטרו, מוריסונס, סיינסבוריז ועוד. רשימת התאגידים מתארכת תדיר.

המגמה המשפטית: איסור לולי כלובים
חוק צער בעלי-חיים, כפי שפורש בפסיקה, אוסר על גרימת סבל לבעלי-חיים באופן בלתי מידתי: כאשר ישנה חלופה סבירה, שמפחיתה את סבלם של בעלי-החיים, הבחירה בשיטה פוגענית יותר היא בלתי חוקית ומהווה התעללות. בית המשפט העליון לא היסס לסגור את ענף פיטום עופות המים (אווזים וברווזים), לנוכח חומרת הסבל שנגרם לעופות, ואף שלא היתה חלופה פוגענית פחות לייצור כבד שומני. עיקרון המידתיות יושם גם בחקיקת המשנה בישראל, שהגבילה תאי ריסון לעגלי חלב – שיטות כליאה המזכירות את שיטת הכלובים בתעשיית הביצים.

נוכח התקדימים בחקיקה ובפסיקה, ונוכח הדוגמאות בחו"ל של תעשיות ביצים גדולות המבוססות על לולים ללא כלובים, לולי כלובים אינם עומדים במבחנים המשפטיים שקבע בית-המשפט העליון בישראל.

עמדת אנימלס היא כי יש לאסור על בניית לולי כלובים חדשים, בין אם בחקיקה ראשית או בתקנות לחוק צער בעלי-חיים ולהקצות תקופת מעבר לחיוב לולים ישנים לעמוד בתקן של לולים נטולי כלובים. להשלמת המהלך יש להחיל את התקן גם על ביצים מיובאות, בדומה לחקיקה בחלק ממדינות ארה"ב.

היבטים בריאותיים
מחקרים מעידים על סיכון מופחת לסלמונלה בלולים ללא כלובים, משום שהתרנגולות בריאות יותר והמערכת החיסונית שלהן חזקה יותר. ממצאים שאספה ד"ר ענת וייסמן, האפדימיולוגית של מערך בריאות העופות של המועצה לענף הלול, מעלים כי שיעור הסלמונלה בלולי כלובים גבוה יותר מאשר בלולים ללא כלובים.

נראה גם כי גודל הלול משפיע על שיעור הנגיעות בסלמונלה: בלולים הגדולים שבהם מעל 10,000 תרנגולות נמצא כי התחלואה רבה יותר, אף שמדובר בלולים חדשים יותר.

ככלל, כל הלולים התעשייתיים חשופים לתחלואה, והטיפול במגיפות דומה: מאמצי בידוד של הלולים זה מזה; חיטוי כלי רכב העוברים בין לולים; יצירת אחידות גילאית בין התרנגולות בלולים סמוכים; וניסיון למנוע מגע בין התרנגולות לבין ציפורי בר (לולי מעוף יכולים להיות ללא חצר, עם חצר מקורה או עם חצר שניתן לפתוח או לסגור לפי הצורך).

אילוסטרציה
בין שמים וארץ: שתי ציפורים נלחמות על לטאה אחת
ארה"ב: פרו-פלשתינים שתקפו יהודים הואשמו בפשע שנאה
סין ורוסיה לצד טהרן: איראן הצטרפה לארגון שנגחאי
גרמניה: המשטרה סיכלה פיגוע נגד בתי כנסת ביום כיפור
בשליחות איראן: שיירת משאיות דלק ראשונה הגיעה ללבנון
דיווח: נשיא סין סירב להיפגש עם ביידן
הטליבאן ביקש מארה"ב לתרום לו כספים
בלב הים: שחף נוחת על גב הלווייתן • צפו
ארה"ב: 7 מיליון דולר בעבור מידע שיוביל למעצרו של בכיר
שני ישראלים נהרגו בהתרסקות מטוס ביוון