סידור הרשימה ודגים חריפים: כך נרקם ההסכם בין סמוטריץ' ובן גביר

יו"ר "הציונות הדתית" ויתר על המקומות השביעי ועשירי ויו"ר "עוצמה יהודית" ויתר על המימון • הפגישה נערכה בבית שכנו של נתניהו ובן גביר הגיע עם ילדיו, שבינתי...

סידור הרשימה ודגים חריפים: כך נרקם ההסכם בין סמוטריץ' ובן גביר איתמר בן גביר וסמוטריץ'

יו"ר "הציונות הדתית" ויתר על המקומות השביעי ועשירי ויו"ר "עוצמה יהודית" ויתר על המימון • הפגישה נערכה בבית שכנו של נתניהו ובן גביר הגיע עם ילדיו, שבינתיים השתכשכו בבריכה • הדרך לאיחוד ששינה את המפה הפוליטית בימין לקראת הבחירות.

על פי הפרסום ב'ישראל היום', ההסכם בין סמוטריץ' ובן גביר הגיע אחרי שבוע של שיחות אינטנסיביות דרך יואב קיש שהיה השליח מטעם נתניהו למגעים. ביום שלישי קרא נתניהו ליואב קיש ואמר לו שצריך לעשות הכל על מנת לאחד בין בן גביר לסמוטריץ'. נתניהו רצה להשיג שני דברים עיקריים - להימנע מהסיכון שמישהו מהם לא יעבור, ובנוסף לקיים קמפיין אגרסיבי משלו מבלי לחשוש שזה יבוא על חשבון אחת מהמפלגות הללו.

כיוון שצלמים רבים התרכזו מול ביתו של נתניהו בקיסריה הפגישה נערכה בבית של שכנו של נתניהו, בן גביר נקרא בהתראה קצרה לפגישה והמרוויחים העיקריים היו ארבע מהילדים של בן גביר שהיו איתו ביום שישי וכשנקרא לפגישה היו הילדים בבריכה.

אחרי שיחות ביום רביעי וחמישי נסגר המתווה שסוכם. ביום שישי נקרא סמוטריץ' לקיסריה ושם הוצג לו המתווה ונתניהו ולוין לחצו עליו לקבל אותו. לאחר שסמוטריץ' שוכנע נקרא בן גביר.

השיחות ערכו כשעתיים במהלכם הסכים סמוטריץ' לתת לבן גביר את המקום השביעי שהיה במרכז המחלוקת בן גביר הסכים לתת את יחידת המימון על חבר הכנסת במקום העשירי לסמוטריץ'.

לסמוטריץ' היה חשוב להכניס את הח"כים המכהנים למקומות ריאליים. חובת ההוכחה על בן גביר שקיבל את המקום התשיעי והעשירי.

בן גביר מצידו קיבל את שלושת הדברים שהתעקש עליהם- חצי חצי ברשימה, פתיחת השורות על ידי הצבות אלמוג כהן, אדם שאינו חובש כיפה מהפריפריה במקום השביעי, והסכמה שלא מדבר ברשימה אחת אלא על בלוק טכני, בפתק של המפלגה ייכתב "הציונות הדתית בראשות סמוטריץ' וגם עוצמה יהודית בראשות בן גביר".

דגים לשבת

אחת הנקודות החשובות ביותר בהסכם שנחתם היא שסמוטריץ' ויתר על המקום השביעי. בן גביר מצידו ויתר על יחידת מימון - הח"כ במקום העשירי יהיה של בן גביר אבל הכסף יילך לסמוטריץ'. סמוטריץ' דאג לח"כים שנבחרו בפריימריז.

בנוסף, בן גביר לקח את חובת ההוכחה עליו ( להכניס את מקום 9 ו 10 שלו. הליכוד מצידו הרוויח את היכולת לקיים קמפיין אגרסיבי מבלי לחשוש שאחת המפלגות לא תעבור את אחוז החסימה.

השתלשלות המשא ומתן מפתיעה הרבה יותר מתוכנו. ביום שלישי, נתניהו קרא ליואב קיש והסביר לו כי איחוד בין המפלגות מתחייב במציאות. קיש קיים למחרת שיחות עם בן גביר וסמוטריץ'. ביום חמישי נתניהו, יחד עם חבר הכנסת קיש וחבר הכנסת יריב לוין הרכיבו את המתווה לאיחוד.

אך עיקר הדרמה התחוללה בשישי כשנתניהו זימן אליו את ח"כ סמוטריץ' ושכנע אותו לקבל את המתווה. ח"כ בן גביר הגיע לקיסריה, לפגישה שהתקיימה בבית שכנו של נתניהו, בשעה שלוש, שעות ספורות לפני כניסת השבת.

בן גביר הגיע למקום עם ארבעת ילדיו, לאחר שתכננו להעביר את היום בניחום אבלים ובסיור בשוק. הילדים זכו ליום מהנה בהרבה ושכשכו בבריכה. במהלך המגעים האחרונים על ההסכם שאל בן גביר את נתניהו אם הכין דגים חריפים לשבת, למקרה שהשיחות ייכנסו לעשות הערב ובן גביר "ייתקע" אצל יו"ר האופוזיציה אחרי כניסת השבת. לבסוף הצדדים חתמו בשעה חמש וחצי ובן גביר הספיק לחזור לביתו זמן קצר לפני כניסת השבת.

גנץ דחה את בקשת בן גביר לבקר את החייל שנשלח למחבוש
הרמטכ"ל ונתניהו תוקפים את בן גביר: להשאיר את צה"ל מחוץ לפוליטיקה
הבקשה של בן גביר מגנץ: "ברצוני לבקר את החייל בבית הכלא הצבאי"
אייזנקוט: "התנהגות הקואליציה העתידית עשויה להביא לפירוק הצבא"
החייל שקרא "בן גביר יעשה סדר" - נשלח ל-10 ימים בכלא צבאי
דרעי זועם: לא מצליח להבין איך לא החלפנו את יו"ר הכנסת
'נעם' ו'הליכוד' חתמו על הסכם: מעוז ישמש כסגן שר
לאחר שהתפטר מההמשלה ומהכנסת: בנט יוצא למסע הרצאות בעולם
דרעי יקבל את הפנים והבריאות, בסביבתו דוחים את הביקורת
גנץ: נתניהו יוצר לבן גביר צבא פרטי ביו"ש ומסכן את הפעלת הכוח