לפיד: "המשימה של המתונים - לא לתת לקיצונים להגיע לשלטון"

שר החוץ נאם בכנס של המכון הישראלי לדמוקרטיה ואמר "שהקיצונים שפכו על בנט כמויות רעל" • שר הביטחון גנץ על מינוי הרמטכ"ל: "צורך חיוני-אסטרטגי ראשון במעלה, ...

לפיד: "המשימה של המתונים - לא לתת לקיצונים להגיע לשלטון" שר החוץ לפיד

שר החוץ נאם בכנס של המכון הישראלי לדמוקרטיה ואמר "שהקיצונים שפכו על בנט כמויות רעל" • שר הביטחון גנץ על מינוי הרמטכ"ל: "צורך חיוני-אסטרטגי ראשון במעלה, אהיה מתואם עם הגורמים המשפטיים". כך פורסם ב'ישראל היום'.

על רקע פיזור הכנסת ולקראת כניסתו לתפקיד ראש ממשלת המעבר, שר החוץ יאיר לפיד אמר היום (רביעי) בכנס אלי הורביץ של המכון הישראלי לדמוקרטיה כי "המשימה של המתונים היא לא לתת לקיצונים להגיע לשלטון".

"אנחנו בדיון של קיצונים מול מתונים. אנשים שרוצים לפרק ולהרוס מול אנשים שרוצים לבנות", אמר שר החוץ. "הדיון על מצעד הדגלים לא היה צריך להיות על איפה הוא עובר, אלא את מי הדגל מייצג - הוא לא מייצג אלימות וגזענות, אלא מי שמאמין במדינה יהודית".

עוד מדברי לפיד בכנס: "תראו מה הם עשו לבנט, איש טוב, ראש ממשלה טוב. את כמויות הרעל ששפכו עליו. המשימה שלנו: לא לתת להם להגיע לשלטון. הנשק שלנו הם ישראלים שלא איבדו את רוח הקרב. קחו את כל הישראלים שמאמינים בקידמה וטוב משותף, ותגלו שאנחנו הרוב, וכל עוד אנחנו הרוב - זה תלוי רק בנו".

בתוך כך, שר הביטחון בני גנץ אמר באותו כנס כי מינוי רמטכ"ל הוא צורך "חיוני-אסטרטגי ראשון במעלה". את הדברים אמר ברקע הביקורת שהביעה מוקדם יותר היום היועמ"שית גלי בהרב-מיארה על מינוי בכירים בזמן ממשלת מעבר.

"המשבר המשילותי שבו אנו נמצאים, ושבגינו נצביע הערב על פיזור הכנסת, מחייב אותנו לצד שימורה של הדמוקרטיה, להבטיח שקיים גם דרג מקצועי חזק ואיתן שיספק רציפות, ויאפשר תכנון ארוך טווח למדינת ישראל. אחד המקרים המובהקים ביותר של הצורך הזה, הוא מינוי רמטכ"ל שהוא צורך חיוני אסטרטגי, ביטחוני וארגוני ראשון במעלה", אמר גנץ.

"זהו מינוי שיש לו השפעה קריטית על ביטחון המדינה, על בניין הכוח ועל החלטות שנוגעות לחיי אדם, ומינוי כלל הדרג הפיקודי הבכיר. לכן, אינני מתכוון לנהל "מירוץ נגד הזמן" בתהליך המינוי – אלא לנהל אותו באופן סדור ומקצועי ובתיאום הדוק עם הגורמים המשפטיים. בין היתר אתייעץ עם כל הגורמים הרלבנטיים, כולל ראש הממשלה לשעבר נתניהו, שכיהן גם כשר הביטחון", הוסיף שר הביטחון.

"כל זאת בכדי לקבל את ההחלטה הנכונה, בזמן הנכון והסביר למשימה, באופן שלא יפגע בצה"ל. כל התנהלות אחרת – היא ערבוב מסוכן של ביטחון ופוליטיקה. אני קורא לנתניהו ולכלל הגורמים – לא לנסות לחבל בו ולפגוע בביטחון ישראל", כך לדברי השר.

בדבריו אתמול בכנס אמר שר האוצר, אביגדור ליברמן, כי יפעל להפחתת מס הבלו בשקל, "גם בעת ממשלת המעבר", והתחייב: "לא אתן יד לשום כלכלת בחירות". נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון, ציין כי "העמידות של סקטור ההיי-טק חזקה בהרבה ממה שהיה במשבר הדוט-קום בשנת 2001", ובאשר למצב הפוליטי הוסיף כי "כלכלת ישראל הוכיחה יכולת מרשימה לצמוח גם בתנאים של אי ודאות פוליטית".

"רצון העם זה ממשלה חלופית": מקלב בדיון על חוק פיזור הכנסת
"אתם צבועים": דברי מקלב בוועדת החוקה על חוק הנאשם
"לא נשב בקואליציה עם תומכי טרור": אמסלם וסמוטריץ' באמירה נחרצת
"מי יודע מה יהיה": פרוש עלה למעונו של הגר"ד לנדו להתייעצות‎‎
"הציבור הישראלי אינו בן ערובה לא ביחס למועד הבחירות ולא לתקנות"
בן גביר: "אתה שותף של אוסאמה, הפכת את הוועדה לקרקס"
במוסד ילחצו על לפיד: אל תשנה מדיניות - תתנגד להסכם עם איראן
בדרך לפריימריז בציונות הדתית - הוקמה הועדה הציבורית
"טיבי יועצו של ערפאת הוא שותפך": בן גביר מגיב ללפיד
"דיונים פופוליסטיים": מקלב על כינוס הועדה לדיון בחוקי פיזור הכנסת