ישיבת היערכות אחרונה בהר מירון לקראת הילולת הרשב"י

השר לשירותי דת, יעקב אביטן: "אני קורא לציבור להתאזר בסבלנות ולהישמע להוראות הסדרנים כדי שכולם יוכלו לחגוג את הילולת הרשב"י בבטחה" • מפקד מחוז הצפון: "וויסות הקהל ייעשה באופן מבוקר, כאשר המשטרה תשלוט בכמות העולים מירונה באמצעות משטרת התנועה שתפקח על הנעשה בהר כבר ממרחק של קילומטרים רבים

ישיבת היערכות אחרונה בהר מירון לקראת הילולת הרשב"י

המרכז הארצי לפיתוח המקומות הקדושים נערך לקליטת מאות אלפי העולים לציון הרשב"י בל"ג בעומר.


מתוך חשש לשלום ההמונים בכלל רחבי ההר ומניעת הידחקות קהל לאזורי ההדלקות - שהוגבלו ע"י משרד הבריאות עד לעשרת אלפים איש בלבד בכל פעם - עלה הצורך בוויסות נכון של קהל העולים למירון.


"המשטרה תיתן מענה לכל צרכי העולים למירון", ציין ממ"ז צפון ניצב שמעון לביא, בישיבת ההיערכות האחרונה, שנערכה סמוך לציון הרשב"י במירון, לאחר סיור בשטח של השר לשירותי דת, יעקב אביטן, אנשי המרכז הארצי לפיתוח המקומות הקדושים, קציני המשטרה, מד"א, איחוד הצלה, לוחמי האש ועזר מציון. מול החשש בדוחק רב של העולים במועדי ההדלקה השונים, ציין ממ"ז הצפון כי המשטרה ערוכה לכך, ותיתן מענה למניעת אסונות חלילה.


לשם מניעת דוחק רב וחשש סכנה ופיקוח נפש, וויסות הקהל ייעשה באופן מבוקר, כאשר המשטרה תשלוט בכמות העולים מירונה באמצעות מעגלי שיטור קרובים ורחוקים, של כוחות המשטרה במקום ושל שוטרי משטרת התנועה. חמשת אלפים שוטרים גויסו למשימת אבטחת וניהול מערך התנועה ביום ההילולא והם ייפרשו על פני כל אזור הגליל והדרכים המובילות אליו. ניצב שמעון לביא העריך, כי מאות אלפי העולים למירון - שעשרות אלפים מתוכם כבר רכשו כרטיסים לתחבורה הציבורית רק בסוף השבוע שעבר בתוך שעות ספורות בלבד - יגיעו בעיקר בשעות הלילה.


כמו כן, המליץ, על פי הוראות משרד הבריאות, שלא יגיעו להילולת התנא הקדוש רבי שמעון בר יוחאי במירון, קשישים, ילדים קטנים ומי שנמצאים במצבים המזקיקים שמירה מיוחדת.


בישיבה נכחו כאמור שר שירותי הדת יעקב אביטן ובכירי משרדו, ובראשם עו"ד עודד פלוס, מנכ"ל המשרד וצוות לשכתו המורחב. הבכירים סיירו בכל רחבי אתרא קדישא מירון ועמדו מקרוב יחד עם אנשי המרכז לפיתוח המקומות הקדושים על הכנת המתחם להילולה השנתית ההמונית.


השר אביטן אמר בישיבת ההיערכות האחרונה כי צפוי שרב כבד ביום שישי ועל כן, בהצטרף החום הכבד עם שבת המתקרבת, ארגון ההילולה הפך למורכב שבעתיים. עם זאת, ציין, "אנשי המרכז הארצי לפיתוח המקומות הקדושים יחד עם המשטרה, וכלל הארגונים, נערכו היטב כדי שהילולת הרשב"י תתקיים כרגיל, ברוב עם הדרת מלך, יחד עם כלל ההדלקות המסורתיות".


בישיבה צוין עוד כי מתוך 19 הדלקות מסורתיות יתקיימו השנה רק 11 מתוכן, כאשר המשטרה שוקלת אישור הדלקות נוספות בשעות הבוקר המוקדמות, תוך שמירה על ההגבלות באזורי ההדלקה.


מהמרכז הארצי לפיתוח המקומות הקדושים נמסר כי חלק מההדלקות המסורתיות במירון בוטלו בשל צפיפות הזמן והיותו של ל"ג בעומר חל בלילה שבין חמישי לשישי ומסתיים ביום שישי סמוך לשבת.


ההדלקות ישודרו על גבי מסכי ענק בתחתית המושב מירון, כדי לווסת את הקהל הרב למרכזים נוספים מלבד מעלה ההר. בנוסף, כדי לווסת את התנועה, המשטרה תשתמש בכל הכלים שבידה למניעת צווארי בקבוק וקריסת מעגלי התנועה הרציפים.


הרב יוסף שוינגר, מנכ"ל המרכז הארצי לפיתוח המקומות הקדושים אמר בסיכום הישיבה, "נעשה הכל ולא נחסוך כל מאמץ שההילולה תתקיים ללא הפרעות, ונקווה שכולם יוכלו להגיע בבטחה ולנסוע בשלום בחזרה לביתם בתום ההילולה. על הקהל להישמע להוראות הסדרנים, אנשי כוחות הביטחון וההצלה ולהיות קשובים להנחיות משרד הבריאות למען בטחון כולנו".


במרכז הארצי לפיתוח המקומות הקדושים מזכירים כי המרכז הכשיר לרשות הציבור את החניונים הבאים: אליקים, חניוני עין זיתים, חניון ספסופה, חניון 'מעגל מרכזי' בשיפולי הר מירון, חניון פרוד, חניון עין הוזים, חניון צבעון וחניון כחל. שימו לב: השנה, חניון הרכב הפרטי אינו בחצור הגלילית או בכרמיאל כבעבר.


לתשומת לב: ביום שישי בשעה 12:00 בצהריים ייסגר חניון כחל לכלי רכב פרטיים, ומאותה שעה, תנועת כלי הרכב הפרטיים שיבואו מכיוון מערב - יופנו לחניון צבעון, וכלי הרכב שיבואו מכיוון דרום - יופנו לחניון פרוד (שיוסב לכלי רכב פרטיים). מאותה עת, כל יתר החניונים ישמשו אך ורק את התחבורה הציבורית כדי לאפשר לציבור העולים למירון באוטובוסים עדיפות על פני בעלי כלי הרכב הפרטיים. מהחניונים יפעלו שאטלים הישר אל הציון (וממנו - בחזרה), עד שעתיים לפני שבת בלבד.


בכל החניונים שירותים, הצללה, ספסלי ישיבה, שתיה וכיבוד קל שיחולק לקהל.

ישיבת היערכות אחרונה לקראת ההילולא
תיעוד: מעמד קבלת פנים בירושלים לאדמו"ר מבאבוב
סמוטריץ' על בנט: "אם היו מחברים לו פוליגרף החשמל בישראל היה נופל"
ירושלים: לקוי ראייה נפצע קשה מפגיעת רכבת קלה
מלכיאלי בירך את הח"כ מיש עתיד: "הצלחתך הצלחתנו"
בריקוד הדגלים: סמוטריץ' רקד עם קרעי בשער שכם • צפו
הסתיים ריקוד הדגלים: 2 שוטרים נפצעו,17 חשודים נעצרו
אלפים משתתפים כעת בריקוד הדגלים
אשה נהרגה ומספר נוסעים חרדים נפצעו בתאונת דרכים חזיתית ברמת הגולן
אנשי החינוך נחשפו לדרכי התמודדות עבור ילדים הסובלים מהפרעת קשב
הטרור החקלאי שוב מכה בצפון: נזק עצום ל- 64 כוורות