ח"כ חיימוביץ': היד הקשה בהפגנות החרדים לא מצדיקה אלימות בהפגנות בבלפור

יו"ר ועדת הפנים והגנת הסביבה ח"כ מיקי חיימוביץ' בפתח הדיון המיוחד שיזמה בנושא גבול השימוש בכח סביר לפיזור הפגנות(מכת"זיות ופרשים): "אם נעשה עוול או חוסר צדק בעבר, הוא לא יכול להוות דוגמא להתנהגות הנוכחית"

ח"כ חיימוביץ':  היד הקשה בהפגנות החרדים לא מצדיקה אלימות בהפגנות בבלפור

יו"ר ועדת הפנים והגנת הסביבה ח"כ מיקי חיימוביץ' בפתח הדיון המיוחד שיזמה בנושא גבול השימוש בכח סביר לפיזור הפגנות(מכת"זיות ופרשים): "נבדוק האם הגיע הוראה מגבוה לנקוט באלימות כלפי מפגינים. אם נעשה עוול או חוסר צדק בעבר, הוא לא יכול להוות דוגמא להתנהגות הנכחית"

זכות ההפגנה היא זכות יסודית, שאנחנו לא רק מחוייבים לכבד ולשמר, אלא גם לקבל בהבנה אמיתית ובעיקר בהקשבה ולכן עלינו לדאוג שתישמר זכות ההפגנה בבלפור, בתל אביב, ובמקומות נוספים ברחבי הארץ, גם אם הן לא נוחות לחלק מוסדות השלטון או עבור תושבי השכונות שבהן הם מפגינים הן .

אני מלאת הערכה לעבודת השוטרים בשטח, ומבינה את התנאים המורכבים שבהם הם עובדים. לעמוד מול אלפי מפגינים שבוע אחרי שבוע, ולשמור על הסדר, זה לא פשוט. אני רוצה לציין את העובדה שבחלקים גדולים של ההפגנה והשוטרים מתנהגים בצורה ראויה לציון

אבל עם זאת התחושה שמתקבלת מהאופן שבו מפוזרות ההפגנות בבלפור היא קשה.

תמונות ועדויות של מפגינים שנפצעו, סרטונים של מפגינים שנדחקים ונלכדים בין שורת שוטרים ומכתזיות, ומפגין שהראש שלו פשוט עף לאחור, ורק בנס לא סיים עם מפרקת שבורה, אבל כן סיים עם פציעה לא פשוטה. עוד מעט נשמע פה את עדותו.

המכת"זיות אמנם מוגדרות ככלי אל הרג אבל זהו כלי מסוכן, ויש לו נהלי עבודה ברורים. האם המשטרה עשתה בו שימוש בניגוד לנהלים? חלק חשוב בדיון יתמקד בדיוק בנושא הזה כמו גם השאלה האם הגיעה הוראה מגבוה לנהוג באלימות כלפיי מפגינים.

אני מסכימה שיש לנקוט יד קשה במפגינים, אם אכן הם מפגינים אלימות, אבל שימוש בכל כח לא סביר, שמשאיר פציעות או טראומות נפשיות קשות בקרב מפגינים שאמורים להיות מוגנים על ידי הדמוקרטיה ופסיקות בגצ, הוא פסול - לא משנה מה צבע העור שלהם, מה הם לובשים או מה נטייתם הפוליטית.

אני לא מקבלת את הטענה לפיה היד הקשה שבה נהגו בהפגנות המתנחלים בהתנתקות, בהפגנות החרדים או בהפגנות של הישראלים יוצאי אתיופיה מצדיקה כל סוג של אלימות משטרתית כלפי ההפגנות הנוכחיות. חוסר הצדק שנעשה בעבר צריך להיות מתוקן, והוא לא יכול להוות דוגמא להתנהגות בהווה.

המשטרה, הפיקוד הבכיר והפיקוד בשטח, צריכים לקחת את תפקיד המבוגר האחראי בסיטואציה הזאת, לא משנה כמה המצב מורכב.

במיוחד בימים כאלה, שבהם עצמאים, מפוטרים וצעירים חיים בחוסר וודאות נוראי, המרקם החברתי בישראל עדין כל כך, וחשוב שהלך הרוח בפיקוד המשטרה יפגין הנהגה וסובלנות, ולא יגרור לפרובוקציות מיותרות ושימוש באמצעים אלימים כלפי אזרחים.

ההנהגה והסובלנות צריכות להיות חזקות כל כך, עד שיחלחלו לאחרון השוטרים בשטח, וישמרו על האמון והמרקם העדין שבין האזרח לרשויות החוק.

מה ימנע את הסגר הכללי?
יעקב אשר תקף את ההסתה: כשמדובר בבחורים שבאים ללמוד בישיבה, מיד ותהום כל הארץ?!
ח"כ קרעי: מייצרים מצג שווא של "מדינה במחאה"
נתניהו בהצהרה לתקשורת: הממשלה לא צריכה ליפול, התקציב יכול לעבור מחר
יו"ר הקואליציה על היחסים עם כחול לבן: אוטוטו חותמים על גט
ויכוח עויין בישיבה; נתניהו: "ההפגנות - מדגרות קורונה", גנץ: "לא להקצין" • צפו
סייעות ש"ס ויהדות התורה: לא נתמוך בהצעת חוק פסקת ההתגברות
שר הבריאות אדלשטיין: הגיעו לי מים עד כאן בגלל השנאה לחרדים - אנטישמיות לשמה!
המשבר ממשיך: יו"ר הקואליציה המליץ לראש הממשלה לתמוך בפסקת ההתגברות שתעלה השבוע
פרויקטור הקורונה נגד כניסת 16,000 בחורי ישיבות לארץ; ליברמן: "יעלה את התחלואה"