בקרוב: צפי לאלף טון גרעיני אבטיח לפיצוח

הכלים הכבדים לחקלאות בחברה לפיתוח הגליל, בעיצומה של עונת איסוף אבטיחי ה'מללי' בעמק החולה עבור תעשיית הפיצוחים הכשרה בישראל. עופר גרשוביץ, מנכ"ל ג"ג של ה...

בקרוב: צפי לאלף טון גרעיני אבטיח לפיצוח איסוף האבטיחיםאיסוף האבטיחים

הכלים הכבדים לחקלאות בחברה לפיתוח הגליל, בעיצומה של עונת איסוף אבטיחי ה'מללי' בעמק החולה עבור תעשיית הפיצוחים הכשרה בישראל.

עופר גרשוביץ, מנכ"ל ג"ג של החברה לפיתוח הגליל אומר :"שטחי גידול אבטיחי 'מללי' לתעשיית הפיצוחים, משתרעים על שטח של 12,000 דונם. האבטיח נזרע באמצע האביב למשך שלושה עד ארבעה חודשים ונאסף בימים אלה ועד חודש ספטמבר. מכל דונם, נפיק השנה בין 70 ל-100 קילוגרם גרעינים, ובסך הכול כאלף טון העונה, לצורכי השוק המקומי".

עוד מוסר גרשוביץ, כי "על אף היותו פרי רווי נוזלים, האבטיח נחשב לגידול 'חסכוני' מבחינת צריכת המים, עובדה חשובה עבור החקלאים, עקב רצף שנות הבצורת ועליית מחירי המים לחקלאות. ניתן לגדל אבטיח ללא השקיה, או עם השקיה עד 300 קוב לדונם. בשל כך מעדיפים החקלאים בעמק החולה לגדל אבטיחים מהזן הוותיק "מללי", שהפך לגידול מרכזי בשטחי הפלחה אחרי החיטה, לטובת תעשיית הפיצוחים".

אבטיח 'מללי', קרוי על שם כפר 'מלל', שם טופח זן ותיק זה בשוק האבטיחים והינו תוצר של הכלאה בין אבטיח אמריקאי לאבטיח ערבי-בלאדי. זהו אבטיח קטן יחסית בגודלו, בעל קליפה בהירה יחסית, תוכו אדום עז וטעמו מתוק מאוד, למרות זאת, אינו משווק כיום לצורך אכילה, בשל ריבוי הגרעינים בבשרו. כיוון שהצרכנים כיום, מעדיפים אבטיח 'ללא גרעינים', לכן משווק ה"מללי" לתעשיית ה'פיצוחים'.

האבטיחים מטופחים בשורות ונאספים על ידי מגוב וקומביין של חברת ג"ג. המגוב קוטף את האבטיחים ומסדרם בשורה אחת מרכזית. מיד אחריו נכנס לפעולה הקומביין שמעלה את האבטיחים באמצעות מסוע מוטות, אל יחידת הריסוק, ובאמצעות פטישים מיוחדים, מרוסקת קליפת האבטיח והתוצרת מועברת למכונת הדייש להפרדת הגרעינים. את הגרעינים מייבשים על משטחים, בחום השמש הטבעי והם מועברים לניקוי ועיבוד במפעלים במרכז הארץ.

גרעיני האבטיח עשירים בחומצות שומן בלתי-רוויות, המסייעות בהורדת רמת הכולסטרול הרע בדם (LDL) ומפחיתות את הסיכון למחלות לב וכלי אדם. בנוסף, עשירים גרעיני האבטיח במגנזיום, אשלגן, ברזל ובאבץ ונחשבים לנשנוש דל קלוריות, כאשר חופן גדול של גרעינים (כ-4 גרם) מכיל 23 קלוריות בלבד.

איסוף האבטיחיםאיסוף האבטיחיםאיסוף האבטיחים
כביש 6 ייחסם השבוע ממחלף חורשים למחלף ניצני עוז בשני הכיוונים
המשטרה פעלה נגד חשודים אשר נהגו בפראות בשטחים חקלאיים
משטרת בת-ים עצרה בסוף השבוע חוליית גנבי כלי רכב בעיר
המשטרה אכפה אזרחים המטפלים ברכבם במוסכים באזור יו"ש
רוכב אופנוע נהרג בתאונה בכביש 531
התחזית: מעונן חלקית, הטמפרטורות יעלו
צוותי רכבת ישראל התגברו על התקלה במערכת האיתות
בשל תקלת איתות ארצית ברכבת ישראל: הרכבות הראשונות ייצאו מאוחר
תן נגוע בכלבת נמצא בישוב גוש חלב, בגליל העליון
שר החוץ של בלארוס מת, חפץ חשוד אותר בירושלים וטראמפ מעורר סערה