"עלייה שנתית במחוז דרום 177% במעצר עד תום הליכים בהצתות"

הוועדה לביטחון פנים קיבלה את הנתונים המחרידים של עליה של 108% בתום הליכים סחיטה • ח"כ יואב קיש: "פרוטקשן זה המנוע

"עלייה שנתית במחוז דרום 177% במעצר עד תום הליכים בהצתות"

מספר המעצרים הפליליים ומספר עבירות האלימות הפיזית והאיומים במחוז דרום הוא הגובה מבין 7 המחוזות במשטרה. על רקע זה קיימה היום הוועדה לביטחון פנים, בראשות ח"כ מירב בן ארי דיון על חיזוק הביטחון האישי של תושבי הדרום. בין השנים 2017-2020, מספר תיקי עבירות הנשק שנפתחו במחוז הדרום כמעט הוכפלמ-629, ל-1171.

מהמשטרה נמסר לוועדה לקראת הדיון על עלייה שנתית במחוז דרום, של 177% במעצר עד תום הליכים בהצתות, עליה של 161% במעצר עד תום הליכים בעבירות ירי, עליה של 108% בתום הליכים סחיטה, עליה של 34% במעצר עד תום הליכים באמל״ח, עליה של 23% בתום הליכים הטרדה מינית. תפיסות אמל״ח עליה של 30%, עליה של 15% במעצר עד תום הליכים בעבירות פע״ר.

מפקד מחוז דרום במשטרה, ניצב עמר פרץ: "הקמנו מפקדה ברהט של 300 שוטרים. מפקדה שניה בתוך באר שבע. היו הרבה תפיסות. בין היתר תפסנו מעל 60 רכבי טויוטה קורולה מזויפים. חלם הוחזרו לחברות ביטוח או לבעלים. יש כמות גדולה של נוסעים ללא רישיון רכב. התפיסות יצרו יציבות נשלטת".

עוד אמר: "המפקדה השלישית שהקמנו היא מפקדת צירים, עליה מפקד מפקד יחידת יואב. על מי שיזרוק אדם מהכביש ייעצר. אין לו סיכוי לברוח. יש יחידת רחפנים שמזהה, וכל מי שמתפרע פוגש ניידת משטרה ונעצר. מאז התחלנו עם זה היקף העבירות הצטמק למספר נסבל, בדומה לשאר חלקי הארץ. מרמת נגב דרומה אנו עובדים בשיתוף פעולה עם פיקוד דרום. בעבר לא ראו שם משטרה. היום יש לנו ניידות משולבות חייל ושוטר. ההתפרעות על הצירים צומצמה משמעותית".

עוד אמר כי המשטרה מנסה לשרת את הבדואים: "אנו מנסים לשרת את הציבור הבדואי שרובו נורמטיבי. יש קומץ קטן שעושה רעש בלתי נסבל. הסדרת היישובים הבדואים תתרום לשיפור המצב. מי שיש לו כתובת, שמשלם ארנונה, מים וחשמל, הופך לאזרח מן השורה".

מפקד מחוז דרום, עמר פרץח''כ בן גביר

ח"כ עאידה תומא סלימאן: "אני רוצה לראות ענישה יותר חמורה של פשיעה. רוצה שהשב"כ יסיר חסינות של קבוצות פשיעה כי הם משת"פים שלו. רוצה ביטחון אישי לכל אנשי הדרום, במיחוד לאוכלוסיה הערבית בדואית. אמרו כאן שהצעירים הבדואים מרגישים פלשתינית. איך לא נרגיש פלשתינים? אנחנו כאלה. פלסטינים אזרחי מדינת ישראל".

ח"כ יואב קיש: "פרוטקשן זה המנוע. אם נצליח לפצח את הפרוטקשן כמקור לעידוד פשע, כל התמונה תשתנה".

ח"כ רות וסרמן: "רוצים לראות ענישה יותר קשה, וזה צריך להיות בחקיקה. לתת מעטפת שתעזור מול הפושעים". ח"כ קיש: "החקיקה קיימת. הפרקליטות ובתי המפט לא אוכפים". ח"כ וסרמן: "לחוקק ענישה שקשורה להלבנת הון, שאפשר יהי לעשות משהו. הממשלה חייבת להתוות מדיניות שתיתן כלים. בלי משילות אי אפשר להמשיך. הצרחות כאן לא יעזרו למגר פשיעה".

ח"כ בן גביר : "למה ימ"ר ש"י יכול לפתוח יחידה לפשיעה לאומנית? למה זה לא נעשה אצלכם? אולי אתם עובדים בכיוון לא נכון? יש שופט בבאר שבע שנטען שהוא מחמיר בענישה, במקום לקדם אותו למחוזי, עצרו לו את הקידום".

סילמן עתיקה, מעיריית רהט דרשה: "אנו נגד פשיעה מכל סוג, מגניבת סיגריות ועד רצח. אנו רוצים למצוא את הסיבות שגרמו לזה. בחברה הבדואית יש יישובים לא מוכרזים שמוזנחים עשרות שנים. אנו קוראים לכל משרדי הממשלה להסדיר את הקרקעות. לתת לנו עצמאות בתכנון ושיווק".

עוד אמרה: "היו עשרות מקרי רצח על רקע סכסוכי קרקעות. אנחנו נותנים את הכל הכוח שלנו להסביר לצעירים שאסור לעשות את מה שעשו ב'שומר החומות'. שזה רכוש של עיריית רהט. אנו נגד הכללה לגבי כלל הבדואים. צריך לשבת יחד, חברי מועצות יהודיות וערבים, וגם המשטרה צריכה להיות מעורבת. רוצים שהנגב יהיה של כולם, יהודים וערבים, לשמור על עתיד הדור הבא".

סיכום חדשות השבת: איראן הודיעה על חידוש שיחות הגרעין
ריססה גרפיטי על בית כנסת ונעצרה
ניצול הלינץ' תחת חקירות קשות ומניעת שינה: "אודה בשב"כ ברצח היטלר"
עשרות ח''כים למפכ"ל וראש השב"כ: אפשרו לעצור הלינץ' לפגוש עו''ד
מורים בתיכון בעכו הסיתו ברשת נגד ישראל - וזומנו לשימוע
ארבל: "יש רגעים שבהם אי אפשר לשתוק"
הכירו: דחפור על שלט בצה''ל
בנט: "הכלל החדש שלנו הוא: מי ששולח - משלם"
חסר תקדים: בלון תצפית של צה''ל נפל בעזה
נסיון לינץ': "סינוורו אותנו עם לייזר, ופתאום חטפנו מטר אבנים"