חוקרים מצאו: התפרצויות שמש מפחיתות קרינה רדיואקטיבית

במעבדה תת קרקעית באוניברסיטת בן-גוריון בנגב, קבוצת חוקרים גילתה שהגורם המביא לירידה בקרינה רדיואקטיבית הוא פליטת חלקיקי ניטרינו בעת התפרצות שמש

חוקרים מצאו: התפרצויות שמש מפחיתות קרינה רדיואקטיבית

תגלית חדשה מרעישה את הקהילה המדעית - עד היום נטען כי החומר הזעיר בטבע, ניטרינו, חסר מטען ולכן אין אפשרות לזהות אותו בתצפיות אלא באמצעות שימוש במאות טון של חומר נקי. עם זאת, קבוצת מחקר בראשותו של פרופ' יצחק אוריון מהיחידה להנדסה גרעינית באוניברסיטת בן-גוריון בנגב, נקטה באמצעים מינימליים והצליחה להגיע למסקנות מרחיקות לכת. באמצעות סדרת ניסויים בה הציבו גלאי בגודל של בקבוק ליטר וחצי ובסמוך לו הניחו חומרים רדיואקטיביים בגודל קטן עד מזערי, הצליחו לאשש לא רק שחומר רדיואקטיבי מושפע ישירות מהתפרצויות שמש, אלא שעקב שינויים בשטף הניטרינו מהשמש, משתנה זמן מחצית החיים של החומר.

מטרת המחקר הייתה לבדוק באם קיימת מחזוריות בתגובת החומר הרדיואקטיבי. לאחר בדיקות חוזרות ונשנות גילו החוקרים התאמה בין תגובות החומר הרדיואקטיבי לבין התפרצויות שמש המדווחות באתר של נאס"א. לאחר מספר רב של מדידות וניסויים החלה הקבוצה לבחון את השלכות המחקר על תיארוך גיאולוגי המבוסס על מקורות רדיואקטיביים. הממצאים החדשים מטילים ספק באמינות שיטות התיארוך שננקטו עד כה מכיוון שפעילות השמש משתנה לאורך זמן.

תיארוך גיאולוגי בשיטות רדיואקטיביות עושה שימוש בזמני מחצית חיים של חומרים רדיואקטיביים. הנחת היסוד העומדת בבסיס שיטת התיארוך הגיאולוגי הוא שזמן מחצית חיים הוא קבוע שאינו מושפע מדבר שהוא, אך לאור הממצאים החדשים עולה השאלה- האם כך הוא באמת?

"הגיאולוגיה נתקלת לא מעט בקשיים בגלל אי התאמה בין גילאי סלעים דרך תיארוך גיאולוגי לבין הממצאים בשטח", מסביר פרופ' יצחק אוריון. "יתכן ופריצת הדרך המדעית שהושגה כאן תכניס סדר חדש בנושא התיארוך הגיאולוגי ובכל מה שאנו יודעים היום על הכרונולוגיה של כדור הארץ".

המחקר החל כשיתוף פעולה עם ד"ר גדעון שטייניץ ז"ל מהמכון הגיאולוגי לישראל ולצוות שותפים גם הדוקטורנט, יונתן ואלך והסטודנטים לתואר שני, אנטולי רודינאנסקי ויעל פלג, מאוניברסיטת בן-גוריון בנגב.

התפרצות של השמש

עזרה זדונית: מחקר חדש מגלה - כך "נעזור" לאדם שאנו מקנאים בו
איך לחסן הגוף מווירוסים? חובה לכל אדם
חוקרים פיתחו אלגוריתם הקורא את ה-DNA שלנו כשפה אנושית
משה ליאון לטובת שמירת צביון נקי לעיר ירושלים
מדהים: כך תתאפשר הפרדה מדויקת של חלקיקים ננומטריים
נעליים מודפסות בתלת מימד? חיבור בין החברות יאפשר חדשנות מדהימה
תחזית איומי הסייבר לשנה הבאה: מתקפות הסייבר מכוונות לכל היעדים
מיומנויות למידה או חשיבה במתמטיקה
חיקוי של הטבע: משלוח ישיר לתאי העצב
פיתוח חדשני מאפשר הובלה של מחטים ניתוחיות מעוקלות לרקמות "נחבאות"