16 ימים לבחירות: יהדות התורה בבעיה

שיעור מצביעים נמוך יחסית ליהדות התורה • 77% מהחרדים והחרד"לים בטוחים שיבואו להצביע • 79% מתומכי הליכוד יודעים שיגיעו לקלפי

16 ימים לבחירות: יהדות התורה בבעיה ישיבת סיעת יהדות התורה בצל הקורונה

סקרים המשקפים את נתוני המפלגות בזמן שבו נערכו, אינם המדד היחיד הרלוונטי כדי להבין את מפת המנדטים לאשורה. אחד המדדים הנוספים החשובים לצורך כך הוא כמובן שיעור ההצבעה, שאותו ניתן ללמוד ממידת הפריכות או הנחישות בהצבעה.

מסקר "ישראל היום" ו־i24NEWS, באמצעות "מאגר מוחות" בהנהלת פרופ' יצחק כץ, עולה כי המגזר הנחוש ביותר להגיע לממש את זכות הבחירה ביום הבחירות הוא המגזר החרדי והחרד"לי. 77% מאלה המגדירים עצמם ככאלה אמרו שהם בטוחים שיבואו להצביע.

אחריהם המגזרים הדתי־לאומי והחילוני, ש־69% ממגזרים אלה אמרו שבטוח יבואו להצביע. המגזר עם שיעור הנחישות הנמוך ביותר הוא המגזר הערבי - רק 40% ממנו אמרו שיגיעו בוודאות לממש את זכותם להצביע.

כשעוברים לתרגם את מידת הנחישות בהצבעה על פי מפלגות, מגלים כמה נתונים מעניינים ומפתיעים. אחד מהם הוא העלייה במידת נחישות ההצבעה לליכוד. 79% מאלה שכוונת הצבעתם היא הליכוד אמרו כי יגיעו בוודאות להצביע ב־23 במרץ. בכל מערכות הבחירות האחרונות שיעור זה היה קטן הרבה יותר. כיום, הליכוד היא אחת המפלגות עם נחישות ההצבעה במידה הגבוהה ביותר. לא מקום שמפלגת השלטון רגילה להיות בו בשנים האחרונות.

יהדות התורה בבעיה
נתון מפתיע נוסף הוא מידת הפריכות של מפלגת יהדות התורה. בעוד אחותה ש"ס מתייצבת לבחירות עם שיעור של 86% נחישות, מה שהופך אותה למפלגה היציבה ביותר על פי הסקר, יהדות התורה, שהתאפיינה עד כה בשיעורי ביטחון בהצבעה דומים, מתייצבת לבחירות עם 59% בלבד הבטוחים שיצביעו לה ברגע האמת.

אילוסטרציה

ההערכה היא כי הדבר נובע מהקרבות באגודת ישראל, הפלג החסידי במפלגה, והדם הרע הזורם שם. הערכה נוספת היא כי רבים מאנשי המגזר החרדי מתלבטים הפעם בין ההצבעה המסורתית לג' לבין בחירה בציונות הדתית בראשות בצלאל סמוטריץ', שבה חבר גם איתמר בן גביר, שמנהלים קמפיין נרחב במגזר החרדי.

עוד מפלגות עם שיעור בטוחים גבוה: העבודה, כחול לבן, מרצ ויש עתיד עם 71% כל אחת. ישראל ביתנו עם שיעור ביטחון מעט גבוה יותר של 73%, והציונות הדתית עם 69%.

ומה קורה בתקווה חדשה בראשות גדעון סער ובימינה בראשות נפתלי בנט? שתי המפלגות הגיעו לישורת האחרונה של הבחירות במצב של כמעט שוויון, אולם במידת הפריכות נראה שלסער יש יותר מה לדאוג מלאשר לנפתלי בנט. בעוד כי 61% מאלה שבכוונתם להצביע ימינה אמרו כי יבואו בוודאות להצביע לה, רק 52% מבוחרי תקווה חדשה בטוחים בהצבעתם. הנתון הזה הופך את תקווה חדשה למפלגה עם שיעור הבטוחים הפריך ביותר, שעלולים לנטוש ברגע האמת. רק רע"מ בראשות מנסור עבאס פריכה יותר עם 39% ביטחון.

באופן כללי, 76% מהציבור מעריכים כי יצביעו למפלגה שלה הם מתכננים לתת את קולם ברמת ביטחון גבוהה (בטוח, ובטוח מאוד יחד), 14% השיבו "ככה ככה", ואילו 10% "לא בטוחים" ו"כלל לא בטוחים".

בכפוף לרביזיה: ח"כ אלכס קושניר נבחר ליו"ר ועדת הכספים הזמנית
כחול לבן: שלושה חברי כנסת חדשים מצטרפים
סופית: גפני יודח מוועדת הכספים
ח"כ מעוז: הרובע המוסלמי הוא לא מוסלמי - זהו חלק מחלקיה של ירושלים
הכוורת של ראש הממשלה: מינויים ראשונים בלשכה
גזרות ממשלת השמאל: אין חוקים חדשים במשך חודש
סמוטריץ' משיב האם בדיעבד עדיף היה להקים ממשלת ימין שתישען על רע"מ
שי מימון התפטר מימינה "לא אפנה עורף לחבריי ממשפחות השכול"
"אני שואף להפוך את המקום הזה למשרד לענייני דת ומדינה"
סיעת ש"ס התכנסה לתפילה בקברו של מרן הגר''ע יוסף זצ''ל