דיווח: נשיא סין סירב להיפגש עם ביידן

שני המנהיגים קיימו שיחה ארוכה של שעה וחצי לראשונה מזה כחצי שנה • נשיא ארה"ב הציע שהשניים יערכו מפגש פסגה אך שי ג'ינפינג סירב

דיווח: נשיא סין סירב להיפגש עם ביידן ביידן ונשיא סין

נשיא ארה"ב, ג'ו ביידן, הציע אפשרות לפגישה אישית עם שי ג'ינפינג במהלך שיחת טלפון בשבוע שעבר, אך נשיא סין סירב להתחייב לכך, כשהוא ממשיך להימנע מעזיבת ארצו אפילו למפגשים ואירועים גדולים תוך כדי מגיפת הקורונה במדינתו. כך מתפרסם ב'ישראל היום'.

ביידן הציע לשני המנהיגים להיפגש בשלב כלשהו בחודשים הקרובים, אך כאמור מקבילו הסיני סירב להצעה, כך לפי מקורבים לנשיא. כשנשאל האם הוא מאוכזב מכך ששי לא רוצה להיפגש עימו, אמר ביידן לכתבים "זה לא נכון".

שי לא עזב את סין יותר מ- 600 ימים – הזמן הארוך ביותר שראש מדינה נשאר בארצו (מבין 20 מנהיגי המדינות המובילות בעולם). במקום זאת, הוא הופיע וירטואלית באירועים, כולל בפסגת המנהיגים ממדינות ה-BRICS. הוא לא צפוי להתייצב גם בעצרת הכללית של האו"ם בניו יורק בשבוע הבא, אם כי נשיאי סין מגיעים לעתים רחוקות לאספות אלה.

ביידן ושי שוחחו במשך כ-90 דקות ב-10 בספטמבר, בדיון הראשון שלהם מאז פברואר. בשיחה, ביידן דחק בשי "לשתף פעולה בנושאים מרכזיים גם כשהם ממשיכים לחלוק על נושאים אחרים", כך על פי הודעת הבית הלבן. יחד עם זאת, הבית הלבן לא חשף באופן רשמי את הצעת הפסגה בין שני המנהיגים.

ארה"ב ביקשה להפריד בין סוגיות כמו שינויי אקלים לבין נושאים מעוררי מחלוקת יותר כמו סחר, זכויות אדם ודמוקרטיה במקומות כמו הונג קונג, בעוד שבייג'ין התעקשה שאסור להפריד ביניהם. היועץ לביטחון לאומי, ג'ייק סאליבן, חלק על אופי השיחה כפי שפורסמה ואמר בהצהרה כי "אין זה תיאור מדויק של השיחה, נקודה". הוא הוסיף עוד "כפי שאמרנו, הנשיאים דנו בחשיבות היכולת לנהל דיונים פרטיים בין שני המנהיגים, ואנו הולכים לכבד זאת".

הפרלמנט אישר - אנטישמיות היא פשע באוקראינה
בין שמים וארץ: שתי ציפורים נלחמות על לטאה אחת
ארה"ב: פרו-פלשתינים שתקפו יהודים הואשמו בפשע שנאה
סין ורוסיה לצד טהרן: איראן הצטרפה לארגון שנגחאי
גרמניה: המשטרה סיכלה פיגוע נגד בתי כנסת ביום כיפור
בשליחות איראן: שיירת משאיות דלק ראשונה הגיעה ללבנון
הטליבאן ביקש מארה"ב לתרום לו כספים
בלב הים: שחף נוחת על גב הלווייתן • צפו
ארה"ב: 7 מיליון דולר בעבור מידע שיוביל למעצרו של בכיר
שני ישראלים נהרגו בהתרסקות מטוס ביוון