מחמם מנועים: מחר - איתן סטיבה צפוי להמריא לחלל

אחרי שורת דחיות ועיכובים: האסטרונאוט הישראלי ועמיתיו ישוגרו מקייפ קנברל לתחנת החלל הבינלאומית • סטיבה הנרגש ל"ישראל היום": "הכי אתגעגע לאשתי ולכל המשפחה...

מחמם מנועים: מחר - איתן סטיבה צפוי להמריא לחלל המראת חללית

אחרי שורת דחיות ועיכובים: האסטרונאוט הישראלי ועמיתיו ישוגרו מקייפ קנברל לתחנת החלל הבינלאומית • סטיבה הנרגש: "הכי אתגעגע למשפחה, אחגוג איתם משם את ליל הסדר".

אחרי שורת דחיות של הרגע האחרון, נראה שמחר זה סוף־סוף יקרה: האסטרונאוט הישראלי איתן סטיבה ושלושת עמיתיו ישוגרו לחלל מקייפ קנברל שבפלורידה, במסגרת משימה AX-1 (בשמה העברי, "רקיע"), המשימה הפרטית הראשונה שממריאה לתחנת החלל הבינלאומית.

השיגור צפוי לצאת לדרך בסביבות 18:00 (שעון ישראל), בדגש על המילה "צפוי". כמה וכמה הזזות פתאומיות של מועד השיגור, בין השאר לנוכח תנאי מזג האוויר, כבר לימדו את אדריכליות המשימה - חברת אקסיום האמריקנית, סוכנות החלל הישראלית במשרד המדע וקרן רמון - לא להתחייב לשום תאריך, ואיש אינו מבטיח שלא יוכרז בהמשך על דחיות נוספות.

כך או אחרת, האסטרונאוטים עצמם ערכו אתמול מעין "חזרה גנרלית" לקראת המשימה, שבה הטיל כבר ממוקם בעמדת השיגור. את יום אתמול הם פתחו בהשכמה בשעה שלוש בבוקר כדי להתאים את עצמם לשעון לונדון, שלפיו מתנהלת תחנת החלל הבינלאומית. "נבצע בדיקות לחץ לחליפות החלל שלנו כדי לוודא שהן אטומות", סיפר סטיבה בראיון ל"ישראל היום" על ההכנות האחרונות שלו ושל עמיתיו.

אל מי הכי תתגעגע בעשרת ימי המשימה שבהם תשהה בחלל?

"אתגעגע כמובן למשפחתי. אנחנו נערוך בתחנה סדר פסח בלי המשפחה".

"המבקרים יוכלו לראות כיצד חיים בחלל"

לקראת השיגור, שוחחנו עם מירב כתריאל שטרקר, מנהלת משימת רקיע, "אנחנו בהתרגשות שיא. החלומות שלנו הופכים בימים אלו למציאות".

"המבקרים יוכלו לראות כיצד חיים בחלל, פעולות פשוטות שאנחנו עושים בכדור הארץ מקבלות משמעות אחרת כשנמצאים בחלל במצב של חוסר כבידה, דוגמה לדבר כזה היא להיכנס לשירותים או ללכת לישון. השינה נעשית כשהאסטרונאוטים קשורים לשק שינה והם ישנים בעמידה מבחינת שירותים, הכל ממוחזר באמצעות משאבה מיוחדת ובין היתר, מים מלוכלכים ממוחזרים ומטוהרים והופכים גם למי שתיה. בחלל אין כוס או צלחת בגלל כוח הכבידה וגם האכילה והשתייה נעשים בצורה מסוימת שגם אותה ניתן לראות ולחוות במתחם רקיע".

המבקרים במתחם רקיע יוכלו לחוות את כל התהליך שעוברים האסטרונאוטים, החל משיגור החללית, ההתנתקות והעגינה ולאחר מכן ניתן להבין איך עובד התהליך עד לרגע החזרה לכדור הארץ. המבקרים יוכלו לחוות את הכל באמצעות סימולטור מיוחד שממחיש את החוויה.

לצד התצוגה והפן החווייתי, נמצא גם חדר הבקרה, באמצעותו הצוות הישראלי ינהל את התקשורת עם איתן סטיבה בתחנת החלל ויעקוב אחרי המשימות שמבצע סטיבה. חדר הבקרה בתל אביב נמצא בקשר רצוף עם חדר הבקרה ביוסטון וכל ההתנהלות ביניהם תועבר גם למרכז הבקרה בישראל. בנוסף, ניתן לראות את החפצים שאיתן סטיבה ייקח איתו לחלל, מכנפי הטיסה של אסף רמון ז"ל ועד שחזור יומן החלל של אילן רמון ז"ל.

בתהליך השיגור והפעילות יהיה ניתן לצפות בתחנה בלייב בעמוד היוטיוב של משימת רקיע.

נתיב פלוס בכביש 1 יצא לדרך, כך זה נראה מהרחפן
תחנות ניטור איכות האוויר הישנות של חברת החשמל ב'אלון תבור' הוחלפו
סוכלה הברחה של 20 ק"ג זהב שהוסתרו ברכב במעבר אלנבי
לוחם גבעתי שהתבטא פוליטית שוחרר הבוקר מהכלא הצבאי
מזג האוויר: מעונן חלקית עד בהיר בעננות גבוהה ובינונית
דרמה בנתב"ג: פלסטיני שב"ח ניסה לפרוץ את המחסום ונורה
זוועה: פלסטינים השפילו עוברי אורח חרדים בעיר העתיקה ונעצרו
מהיום: "נתיב פלוס" יחל לפעול בכביש 1
מזג האוויר: בהיר וחם מהרגיל
החובש יואל סוויסה ז"ל נהרג בתאונת דרכים קטלנית בדרום