תיאסר הכנסת חד-פעמי לתחומי נהר הירדן, החצבני, הבניאס ודן

לראשונה: בהובלת השרה להגנת הסביבה גילה גמליאל וראש מועצה אזורית הגליל העליון גיורא זלץ, תיאסר הכנסת כלים חד-פעמיים לתחומי נהר הירדן, החצבני, הבניאס ודן בשטחי המועצה האזורית גליל עליון

תיאסר הכנסת חד-פעמי לתחומי נהר הירדן, החצבני, הבניאס ודן

פינת ישיבה ובילוי שנשכחה מאחור בחוף קרית חיים דרום

צילום: פרד ארזואן

על-פי חוק עזר עירוני חדש בהובלת השרה להגנת הסביבה גילה גמליאל וראש מועצה אזורית הגליל העליון גיורא זלץ, תיאסר הכנסת כלים חד-פעמיים לגנים ולנהרות בשטחי המועצה. לפי חוק העזר התקף, "גן" הוא כל גן ציבורי, חורשה, שדרה וכל מקום אחר שצמחים צומחים בו; ו"נהר" הוא נהר הירדן, החצבני, הבניאס, דן, וכל נהר, נחל, מעיין, מפל וגדותיו של נהר.

החוק קודם על בסיס הטענה כי הנחלים ושמורות הטבע הם מקומות רגישים מבחינה אקולוגית, ולכן לצעד זה חשיבות לשמירה על הטבע ועל הסביבה. הלכה למעשה, לא ניתן יהיה להכניס כלים המיועדים לצורכי אכילה ושתייה אשר אינם מיועדים לשימוש חוזר לפי טיבם ולפי החומרים שמהם עשויים.

בנוסף, לא ניתן יהיה להכניס בקבוקי זכוכית ולעשות בהם שימוש. כמו-כן, לא ניתן יהיה להציב כסאות, שולחנות או כל ציוד אחר בתוך הנהר ולא ניתן יהיה להפעיל בגנים ובנהרות רמקולים ומכשירים הגורמים לרעש – כולל גנרטורים.

לאחר השלמת המהלך, בתקופה הקרובה יוצבו שלטים ומודעות במקומות הרלוונטיים אשר יודיעו על איסור הכנסת כלים חד-פעמיים.

באשר לאזור אקולוגי רגיש אחר, חופי הים, הודיעה בקיץ זה השרה גילה גמליאל כי המשרד להגנת הסביבה יעניק תמיכה ברשויות המקומיות שבתחומן חופים בלתי מוכרזים בהיקף חסר תקדים של 10,607,300 מיליון שקל – התמיכה הגדולה ביותר שניתנה עד כה על-ידי המשרד לנושא זה. התקציב ישמש את הרשויות לבצע פעולות ניקוי בחופי ים לא מוכרזים לרחצה שבתחומן וכן לראשונה, יינתן מיקוד מיוחד לנושא הפחתת שימוש בכלים חד-פעמיים.

בהנחיית השרה גמליאל, לראשונה 2 מיליון שקל ישמשו את הרשויות להמשיך לצמצם את מפגע הפסולת בחופים לפני שהוא מגיע לחוף ואל הים, כמו באמצעות: הקמת תשתיות לאיסוף אשפה בחופים לא מוכרזים, מתקני איסוף פסולת, ניקוז נגר עילי ומתקני תשתית לעידוד בשימוש כלים רב-פעמיים.

מתקנים אלה יסייעו במניעת זיהום הסביבה החופית והימית. כמו-כן, ייעשה שימוש במימון לצורך איסוף פסולת עירונית הזורמת ב-166 מתקני הנגר העילי בחופי מדינת ישראל.

התמיכות יינתנו עבור בניית מתקני איסוף פסולת מרכזיים; קידום מתקנים מעודדי שימוש בכלים רב-פעמיים כמו: כיורים לשטיפת כלים רב פעמיים, ברזיות מותאמות למילוי של בקבוקי מים ועוד.

טיפים עסקיים לתקופת החגים‎‎
אל תהיו שליליים: על דירוג אשראי והדרך לשפר אותו
הפיקוח על הבנקים: עמלה תפעולית אחת בעת פירעון מוקדם של משכנתא
לקראת סוכות: חלוקת סכך בחינם
לקראת חג סוכות: מומחי מכון התקנים בטיפים לבטיחות בסוכה
שופרסל מזהירה מניסיון הונאה של לקוחות
אופניים לילדים? דעו את הסיכונים
בעקבות חשמול הרכבות: שאטלים בחינם
נוסעים לראש השנה? בדרכים הללו עלולים להיות פקקים
קניתם מוצר חשמלי? אתם זכאים לפינוי המוצר הישן מביתכם בחינם!