ראש השב"כ לשקד: "40% מעצורי הנגב - צאצאי איחוד משפחות"

פנייה חריגה של רונן בר לשרת הפנים, על רקע המהומות בפזורה הבדואית • בשב"כ משוכנעים בנחיצות חוק האזרחות - אלא שמרצ ורע"מ מטרפדים אותו

ראש השב"כ לשקד: "40% מעצורי הנגב - צאצאי איחוד משפחות" אילוסטרציה

לקראת פקיעת נוהל מניעת איחוד משפחות, ובעקבות התפרעויות בדואים בנגב, מתריע ראש השב"כ, רונן בר, מהסיכון הביטחוני והלאומי הנשקף ממצב שבו יתאפשר לתושבים ערבים מיהודה, משומרון ומעזה להתאחד עם קרוביהם בתוך הקו הירוק ולקבל אזרחות ישראלית, כך מתפרסם ב'ישראל היום'.

ראש השב"כ העביר בימים האחרונים פנייה חריגה לשרת הפנים איילת שקד, שממנה עולה הדחיפות בחקיקת חוק איחוד משפחות. בר הציג נתונים על מעורבות היתר של "צאצאי אחמ"ש" - ילדים ונכדים של מי שאחד מהוריהם נולד בשטחים - במהומות בנגב לפני שבועיים.

לפי הנתונים, כ־40% ממי שהיו מעורבים בפעולות האלימות, כגון יידוי בקת"ב, זריקות אבנים וחסימות צירים, הם צאצאים של "משפחות מאוחדות". בר הדגיש כי שיעור זה גבוה משיעור האחמ"ש בכלל אוכלוסיית הבדואים הנגב, ומשמעות הדבר היא כי בני משפחות מאוחדות מעורבים באלימות יותר מאשר כלל האוכלוסייה בפזורה.

על פי הניתוח שהציג בר לשקד, ילדים ונכדים של "משפחות מאוחדות" פחות מחוברים להוויה הישראלית, ומנגד קשורים יותר לנרטיב הפלשתיני. רקע זה, בשילוב תנאים סוציו־אקונומיים קשים, מובילים אוכלוסייה זו למעורבות יתר במהומות. בשב"כ משוכנעים בנחיצות הביטחונית של חוק איחוד משפחות, אך מפלגות הקואליציה מרצ ורע"מ מסרבות לתמוך בו.

ח''כ רוטמן

כזכור, אי־העברת חוק האזרחות היתה אחד הכישלונות הראשונים של הקואליציה, זמן קצר לאחר הקמתה. שרת הפנים איילת שקד, שהתחום באחריותה, התחייבה להעביר את החוק מחדש. בד בבד, בג"ץ קבע כי ב־1 בפברואר יפקע הנוהל שהפעילה מאז שקד, אשר לפיו היא מסרבת לאשר איחוד משפחות על בסיס החוק הקודם שפקע.

כדי לעצור את תופעת איחוד המשפחות, שבמסגרתה עשרות אלפי ערבים מיו"ש יהפכו בכל שנה לישראלים, קידמה שקד חוק חדש, שאושר בוועדת השרים לחקיקה. במקביל, ועדת השרים אישרה חוק דומה שיזם ח"כ שמחה רוטמן מהאופוזיציה. באופן חריג, תמכו בחוק שלו שרי ימינה, תקווה חדשה וישראל ביתנו.

לאחר הפסד הממשלה לפני שבוע וחצי בכנסת בהעברת חוק הגיוס אמרה שקד בשיחות סגורות כי המשחק נגמר, וכי היא נחושה להעביר את חוק האזרחות. שקד איימה כי אם רע"מ ומרצ שוב יטרפדו את החוק הממשלתי, היא תביא לכך שהקואליציה תתמוך בחוק של רוטמן.

אולם שר החוץ יאיר לפיד הטיל ערר על החלטת ועדת השרים לחקיקה לתמוך בחוק של רוטמן. כדי לגבור על הערר הממשלה צריכה לדון בחוק ולאשר אותו. ללפיד השליטה בסדר היום של הממשלה, והוא לא מתכוון להעלות לדיון את החוק של רוטמן.

בד בבד, השרה תמר זנדברג הגישה ערר על החוק של שקד. משמעות הדבר היא שהממשלה היא זו שצריכה לאשרר את החוק לפני שיועבר לכנסת. יצוין כי לפיד ובנט לא הכניסו את הדיון בחוקי האזרחות לסדר היום של הממשלה השבוע. המשמעות היא שהחוקים לא יובאו לכנסת גם בשבוע הקרוב, ולכן כרגע גם החוק של שקד תקוע.

מחבל ששוחרר בעבר בעסקת שליט ישוב וירצה מאסר עולם
כתב אישום נגד מחבלים שהשליכו מטעני נפץ על כוחות הביטחון
לוחם מג"ב נפצע ממטען שהושלך לעבר הכוחות הביטחון
יהודה ושומרון: אשה נפצעה כתוצאה מיידוי אבנים
כוחות הביטחון עצרו בכיר בארגון הטרור הג'יהאד האיסלאמי
מחסום שועפט: נעצר חשוד שהחזיק ברכבו נשק מסוג M-16
מחבל שזרק בקת"ב על בית משפחה יהודית נתבע על ידם
כוחות הביטחון פעלו הלילה למעצר שבעה מבוקשים באוגדת יו"ש
מטוסי קרב צהל"ים תקפו הלילה מטרות ברצועת עזה
רקטה שוגרה הערב משטח רצועת עזה לשטח ישראל