שיבוש חקירה: שוטר נעצר בעקבות מות אהוביה סנדק

יותר משבועיים התעכבו ממעצר • בעקבות האירוע, התקיימו הפגנות בכל רחבי הארץ בדרישה לחקור את השוטרים המעורבים בתאונה

שיבוש חקירה: שוטר נעצר בעקבות מות אהוביה סנדק אהוביה סנדק

כשלושה שבועות לאחר מותו של הנער אהוביה סנדק ז"ל במהלך מרדף משטרתי סמוך לכוכב השחר, נעצר בלש המעורב בפרשה בחשד לשיבוש חקירה. כך מדווחים איציק סבן ואפשרת פורשר בישראל היום.

גורמים במח"ש אישרו הבוקר (ראשון) כי שלושה שוטרים שהיו מעורבים במרדף נחקרו הלילה בשנית, שניים מהם שוחררו ובלש אחד נעצר בחשד לשיבוש חקירה. העצור חשוד ששיבש חקירה במהלך ריאיון שנתן לקלמן ליבסקינד במעריב.

בתגובה למעצר מסר הבוקר עו"ד מנשה יאדו מארגון "חוננו", המייצג את משפחתו של סנדק: "נער צעיר נהרג בידי שוטרים, והחקירה חייבת להיות יסודית ומעמיקה על כל ההבטים העולים מחומר הראיות, לרבות שיבוש הליכי חקירה בידי השוטרים המעורבים.

"צריך לזכור, שהשוטרים כתבו את דוחות הפעולה רק חמש שעות לאחר האירוע, ונחקרו כעבור שלושה ימים. זה זמן ממושך שנעשו בו דברים. בנוסף, ישנם סימני שאלה נוספים במספר נושאים סביב החקירה, שהצבענו עליהם כבעייתיים. ראינו שגם גורמים במח"ש הצביעו על הדברים כבעייתים ומעוררי שאלות.

"אנו ציפייה שכלל השוטרים יחקרו על כלל התלונות. עד כה, אנו מאוכזבים מאד מאופן החקירה, ומהדברים שפורסמו מתוך גורמים במח"ש, החקירה פה חייבת להתנהל אחרת ולשנות מגמה, מדינת ישראל חייבת לחקור ולתת תשובות כיצד שוטרים ממשטרת ישראל גדעו את חייו של נער צעיר.

"חקירת השוטרים עד עתה היתה רפה, ולא מקצועית. נקווה שמעצר השוטר הוא לא מס שפתיים לציבור שדורש תשובות, אלא תחילתו של שינוי מגמה אמיתי במח"ש".

ח''כ בצלאל סמוטריץ' הגיב למצער: "מהיום שבו אהוביה ז"ל נהרג אנחנו מתריעים מפני שיבוש חקירה. כל מה שנעשה עד היום במשטרה ובמח"ש זה שיבוש חקירה אחד גדול. עכשיו, אחרי שהסוסים ברחו מהאורווה נזכרו במח"ש לנסות לסגור את השער"...

גם עו"ד איתמר בן גביר, מראשי "עוצמה יהודית", התייחס למעצר: "מעט מדי ומאוחר מדי. מח"ש היו צריכים לעצור את כל השוטרים שהיו ברכב זמן קצר אחרי המרדף שהתנהל ברשלנות פושעת. כמו כן, איפשרו לשוטרים זמן ניכר כדי לשבש את החקירה ולפגוע בה".

כזכור, סנדק נהרג במהלך מרדף של שוטרי ימ"ר שי שהתנהל אחר ההרוג וחבריו, שעל פי החשד השליכו אבנים ונמלטו מהכוחות. מאז אותו אירוע מתחוללות הפגנות, בעיקר באזור ירושלים, שבהן נעצרים מדי יום עשרות צעירים שגורמים נזקים לרכבי משטרה.

בהפגנה שנערכה במקביל בכניסה לירושלים באזור גשר המיתרים מחו עשרות בדרישה לחקור את השוטרים שהשתתפו במרדף. ברחבי הארץ נערכו הפגנות נוספות, בין היתר בגליל, בבת ים, באריאל וביד בנימין. כמה אנשים הפגינו אתמול מול ביתה בנתניה של ראשת מח"ש קרן בר מנחם ונשאו שלטים עם הכיתוב "די לטיוח".

ביום חמישי האחרון התקיימה מחאה בתל אביב, שבמהלכה תועד שוטר מכה מפגין בפניו ושוטר אחר דחף אותו. המפגינים החלו את ההפגנה אל מול ביתו של השר לביטחון פנים אמיר אוחנה - שנפגש עם משפחתו של סנדק בשבוע שעבר - ומשם יצאו לכיוון צומת עזריאלי הסמוכה. המפגינים סגרו את הצומת וכעבור דקות אחדות השוטרים עם פרשים פינו אותם.

בראיון שהעניק אביו של אהוביה ז"ל למוסף "ישראל השבוע", הוא התייחס לאלימות במהלך ההפגנות שמתקיימות בשבועיים האחרונים ואמר: "אנחנו מגנים אלימות, ומעל הבמות כרזתי את זה פעמיים. כמובן שזה לא היה בתקשורת, כי מנסים להסיט את הסיפור הצידה. יש פה שוטרים שעשו דבר איום, הם פוגעים במדינת ישראל באופן שבו הם מתנהלים. זו מחשבה שלפיה יותר חשוב להגן על שני שוטרים, על חשבון חוסר אמון של מדינה שלמה. הרי בסוף האמת תצא לאור. הם מחלישים את הכוח שלהם.

"המשטרה צריכה שהעם יאמין בה, והעם צריך משטרה. מה קשור האלימות בהפגנות? דרך אגב, יש כאן עם שלם שמרגיש זעזוע מהסיפור הזה והתקשורת מנסה להגיד: לא, זה לא עם שלם, זה רק קומץ, רק הדתיים הקיצוניים שלהם, זה רק הנוער הדתי אלים, במקום להגיד שזה ציבור שלם שמטלטל אותם. וגם הנער עצמו הוא אלים, ואם הוא אלים מגיע לו למות. אז אנא, יש לקרוא קצת את השירים של הנער ולראות איזו עוצמה, איזו נשמה הייתה לו, ומה הוא רצה לתת לעם ישראל. לא למען עצמו. זה קצת יותר גבוה מאותם אנשים שמנסים לצייר את התמונה כאלימה".

אימה בבני ברק: שוטר ירה ליד חרדים • צפו:
בעקבות הקורונה: צפי לעלייה באנטישמיות
העצור שפונה לבית חולים - מובא לדיון
ראש עיריית בני ברק: "מעגל האלימות כנגד אזרחים תמימים חייב להיחקר"
תיעודים מזעזעים מליל אמש בבני ברק
הרג אהוביה סנדק - אלפים הפגינו ברחבי הארץ - 15 נעצרו
דיווח בסוריה: תקיפה ישראלית במחוז חמה
לאחר שעתיים: תיעוד מרדף שודדי בסיס צבאי ממעוף המסוק
בג''ץ מונע את הרס בית רוצח אסתר הורגן ז''ל
עושק המילונים: כך עלו על עקבותיהם של הלווים הבלתי חוקיים