חטיבה משימתית תוקם נגד כניסת שב"חים במרחב התפר

מפקדת חטיבת כפיר תקבל בתחילה את המשימה בשבועות הקרובים • בהתאם להצלחה: יוחלט אם הפיילוט יורחב לגזרות נוספות לאורך עשרות קילומטרים

חטיבה משימתית תוקם נגד כניסת שב"חים במרחב התפר גדר הביטחון

צה"ל יקים בשבועות הקרובים "חטיבה משימתית", שתהיה אחראית למניעת כניסת שב"חים לישראל לאורך עשרות קילומטרים במרחב התפר. כך התפרסם ב"ישראל היום".

מדובר בפיילוט שיתקיים בשלב ראשון בגזרת "מכבים", ואם יצליח, ייתכן שיורחב גם לגזרות נוספות. הרעיון המסדר של החטיבה המשימתית יהיה שיפור ההגנה על מרחב התפר באמצעות פיקוד ושליטה אפקטיביים יותר. במסגרת זו, בתקופה הקרובה תקבל מפקדת חטיבת כפיר, בפיקודו של אל"מ שרון אלטיט, את המשימה.

הגדודים שיעברו לפיקודו יהיו הגדודים שגם כך מבצעים תעסוקה מבצעית במקום. בהמשך תתקבל בצה"ל החלטה אם החטיבה המשימתית תישאר באופן קבוע חטיבת כפיר, או שיתקיים סבב בין החטיבות. כמו כן, טרם הוחלט אם החטיבה המשימתית תישאר בשטח עד להודעה חדשה, או שתוקם בכל פעם מחדש בהתאם לצורך הביטחוני.

בהתאם להצלחת הפיילוט, ידונו בצה"ל גם באפשרות להקמת חטיבות משימתיות נוספות בגזרות נוספות לאורך מרחב התפר.

מתקנים פרצות

בעקבות גל הפיגועים בחודשיים האחרונים, עיבה צה"ל באופן משמעותי את סדר הכוחות ביהודה ושומרון כדי להגן על מרחב התפר ולהילחם בתופעת השוהים הבלתי חוקיים. זאת לאחר שבמשך שנים לא הקצה צה"ל כוחות להגנה על מרחב התפר, וכ־40 אלף שוהים בלתי חוקיים נכנסו לישראל כמעט באין מפריע.

בשל הסטת כוחות רבים למרחב התפר, נרשמה פגיעה בהכשרות ובאימונים של הכוחות הסדירים בצבא. כדי לצמצם את המשך הפגיעה, הוחלט בצמרת הצבא להתחיל לגייס חיילי מילואים לטובת הגנה על התפר. על פי החלטת הרמטכ"ל, צה"ל ימשיך בהקצאת כוחות גדולים לתפר כל עוד המצב הביטחוני יחייב זאת. לצד הקצאת הכוחות, החל משרד הביטחון בעבודות לתיקון הפרצות הרבות בגדר המערכת ופרש תלתליות במקומות המועדים. כמו כן, נחפרו בכמה גזרות לאורך מרחב התפר תעלות נ"ט, כדי למנוע מעבר של כלי רכב.

צמצום בהסתננות

סך הפעולות הללו של משרד הביטחון צמצם מאוד את מספר השוהים הבלתי חוקיים שחוצים את הגדר ברגל או בכלי רכב. על פי ההערכות, כעת רק מאות שב"חים מצליחים לחצות מיהודה ושומרון לתוך הקו הירוק. בתוך כך, החליט שר הביטחון בני גנץ לאשר 360 מיליון שקלים לטובת בניית חומה לאורך חלק ממרחב התפר. התקציב צפוי להספיק לבנייה של 45 ק"מ, שיתווספו ל־134 הקילומטרים של חומה בנויה במרחב. נזכיר כי מרחב התפר כולו נפרש על פני כ־600 קילומטר, ולשם השלמת המכשול נדרשים עוד כ־3 מיליארד שקלים, שאינם בנמצא כרגע.

סיכום חדשות השבת: איראן הודיעה על חידוש שיחות הגרעין
ריססה גרפיטי על בית כנסת ונעצרה
ניצול הלינץ' תחת חקירות קשות ומניעת שינה: "אודה בשב"כ ברצח היטלר"
עשרות ח''כים למפכ"ל וראש השב"כ: אפשרו לעצור הלינץ' לפגוש עו''ד
מורים בתיכון בעכו הסיתו ברשת נגד ישראל - וזומנו לשימוע
ארבל: "יש רגעים שבהם אי אפשר לשתוק"
הכירו: דחפור על שלט בצה''ל
בנט: "הכלל החדש שלנו הוא: מי ששולח - משלם"
חסר תקדים: בלון תצפית של צה''ל נפל בעזה
נסיון לינץ': "סינוורו אותנו עם לייזר, ופתאום חטפנו מטר אבנים"