סיכום חדשות השבת: איראן הציבה מערכות הגנה ב-51 ערים

בן 16 נעצר בחשד לדריסת בת 4 בנמל תל אביב • במוסקבה: אלפים נפרדו ממיכאיל גורבצ'וב • רוסיה סוגרת את הגז לגרמניה • שיגורה של ארטמיס 1 נדחה שוב

סיכום חדשות השבת: איראן הציבה מערכות הגנה ב-51 ערים מטוסי קרב- אילסטרציה

איראן חוששת מתקיפות בשטחה

הרשויות הצבאיות של איראן הורו על הצבתן של מערכות מתקדמות למניעת תקיפות ב-51 ערים, משום דאגה ברפובליקה האסלאמית מפני תקיפות זרות בשטחה. כך מתפרסם ב'ישראל היום'.

מדובר במערכות ממוחשבות המאפשרות "זיהוי ומעקב של איומים מסביב לשעון בהתאם לסוג האיום והסיכון", כך אישר היום (שבת) סגן שר ההגנה האיראני, הגנרל מחדי פראחי. "בימים אלה, בהתאם לכוחן של המדינות, אופן הלחימה הפכה למסובכת יותר", פירט הבכיר.

בשנים האחרונות באיראן מאשימים את המערב וישראל בפרט בביצוע תקיפות סייבר על מתקנים ותשתיות בשטחה, כמו גם בחבלות במתחים גרעינים.

בד בבד, ניכרת לאחרונה עלייה בפעולות חשודות נגד יעדים באיראן: מאז חודש מאי, שורה של תקריות התרחשו על אדמת הרפובליקה האסלאמית, פעולות שהביאו למותם המסתורי של מספר מדענים וקצינים המשויכים ליחידת התעופה והחלל של משמרות המהפכה.

בן 16 נעצר בחשד שדרס ילדה בת 4 בתל אביב

בן 16 נעצר היום (שבת) בחשד שדרס ביום שישי בנמל תל אביב ילדה בת 4 בשעה שרכב על אופניים חשמליים. על פי החשד הנער רכב במהירות גבוהה ופגע בילדה, שהיתה במקום עם אביה.

הנער פגע בחוזקה בילדה, העיף אותה ונמלט מהמקום. היא פונתה לבית החולים איכילוב כשהיא סובלת משבר בלסת. בשל הפציעה היא הוכנסה לניתוח.

אילוסטרציה

שוטרי יחידת התנועה של מרחב ירקון פתחו בחקירה על מנת לאתר את הנער הפוגע. בשבת בצהריים הוא אותר סמוך לביתו בתל אביב ונעצר.

אביה של הילדה סיפר: "קנינו שתיה בקיוסק ופתאום שעטו מולנו שלושה נערים על אופניים חשמליים במהירות של 50 קמ"ש. אחד מהם פגע בבת שלי בתוך הפרצוף. היא עפה באוויר וגם הוא נפל. הוא קם והם ברחו. זה שפל מוסרי לקום ולברוח אחרי שהם ראו שהיא נפצעה".

נפרדים מגורבצ'וב

הפרידה האחרונה ממנהיגה לשעבר של ברית המועצות מיכאיל גורבצ'וב נערכה הבוקר (שבת) בבית הקברות של מוסקבה ללא טקס ממלכתי, ומבלי נוכחותו של הנשיא ולדימיר פוטין. עם זאת, אלפי רוסים עברו על פני ארונו הפתוח והניחו זר כאות של כבוד.

כבר בשעות הבוקר המונים הצטופפו בבית האיגודים שבבירה הרוסית, היכל אשר בעבר שימש לטקסי פרידה של בכירי הסובייטים, ביניהם ולדימיר לנין ויוסיף סטלין. כאמור, הקרמלין סירב להפוך את מותו של גורבצ'וב לאירוע ממלכתי, למרות שהיו לו מספר סממנים שהזכירו זאת, כמו משמר כבוד וגישה לעם הרחב.

בין הנפרדים מגורבצ'וב נמנה ראש ממשלת הונגריה ויקטור אורבן, מבעלי בריתו העיקרים של פוטין, אשר הגיע למקום באופן מפתיע יחד עם משלחת של מדינתו. בקרמלין ציינו כי אין בכוונת השניים לערוך פגישה רשמית. כזכור, הנשיא הרוסי נמנע מלהגיע בעקבות "אילוצים של לוח זמנים", כך אמר דובר הקרמלין דמיטרי פסקוב ביום חמישי האחרון.

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה עוצרת את פעילות צינור הגז לגרמניה

הודעתה של רוסיה הגיעה אתמול (שישי) לאחר שלושה ימים של השבתת צינור אספקת הגז הישיר הראשי לגרמניה - וממנה למדינות אחרות במערב אירופה, "נורדסטרים 1", לצורך "בדיקות טכניות, החליט קונצרן האנרגיה הרוסי "גזפרום" שלא לחדש את פעילותו של הצינור בשל "דליפת נפט" באחד ממתקני הצינור סמוך לעיר סנט פטרבורג - עד למועד לא ידוע.

זו אינה פעם ראשונה, שרוסיה מפסיקה מ"סיבות טכניות" את אספקת הגז לגרמניה. במסדרונות הממשל הגרמני בברלין איש אינו קונה את התירוצים "הטכניים" הללו. לגרמנים ברור, שמוסקבה משתמשת בנשק אספקת הגז כצעדי ענישה פוליטיים על תמיכתם המדינית, הצבאית והכלכלית באוקראינה ותמיכתם בהטלת עיצומים נוקשים על הכלכלה הרוסית.

צרות בחלל: השיגור לירח נדחה פעם נוספת

בפעם השנייה, שיגור המעבורת "ארטמיס 1" של סוכנות החלל האמריקאית (נאס"א) נדחה פעם נוספת לאחר שהתגלתה דליפה באחד ממיכלי המימן. שיגור המעבורת "ארטמיס 1" של סוכנות החלל האמריקאית (נאס"א) נדחה פעם נוספת לאחר שהתגלתה דליפה באחד ממיכלי המימן.

"הצוותים ניסו לתקן בעיה הקשורה לדליפה בחומרה המעבירה דלק לתוך הרקטה, אך לא הצליחו", כך הודיע נאס"א הערב (שבת) כשלוש שעות לפני השיגור המתוכנן מקייפ קנברל שבפלורידה.

עוד אין ודאות לגבי המועד החדש לשיגור, אירוע הסטורי שצפוי להחזיר את האנושות לירח 50 שנה אחרי סיום פרויקט "אפולו", שכן הדבר תלוי גם בגורמים שונים ובעיקר, בתנאי מזג האוויר.

ארמטיס 1
דיווחים: הצבא הרוסי קורס במחוז חרסון
דרמה ברוסיה: דיווחים על הדחת מפקד בכיר הודח בצבא רוסיה
לראשונה זה חמש שנים: צפון קוריאה שיגרה טיל בליסטי מעל יפן
"איאן" באמריקה: ההוריקן נחלש, אבל הסכנה נשארה
ביידן בתקרית מביכה: חיפש בקהל חברת קונגרס שכבר לא בחיים
ההוריקן מאיים למוטט את מפרץ מקסיקו: מיליונים מפונים בפלורידה
בדרך לאסון הומניטרי: רוסיה צפויה לאסור יציאת גברים משטחה
ישראל נגד רוסיה: "לא נכיר בתוצאות משאלי העם בשטחים הכבושים"
אוקראינה מורידה את דרג היחסים הדיפלומטיים עם טהרן
לצד הלחימה: רוסיה פתחה ב"משאלי עם" בשטחים הכבושים באוקראינה