משמעות במוסיקה! איך נתפוס ניגון?

אני מקבל בברכה את 'חבר הצופים' !! אני אפתח איתכם על 'מוסיקה'. אנו 'חבר מוסיקאים' מושבעים ממקומות שונים בעולם ואשתף את מה שיצא לנו. כרגע נפתח על משמעות ועל תוכיות. אשמח לתגובות והארות - נדון על הכל בל"ד, עדיפות לפאנל מורחב !

משמעות במוסיקה! איך נתפוס ניגון? בימה - המעודכנים מעדכניםבימה - המעודכנים מעדכנים

עולם הניגון הוא עולם רב משמעות, אשר בו 'החיים' מבני האנוש מכל הזמנים כינסו להם את משמעותם על ידו.


ניגון ללא משמעות - בתוכו יהיה ניגון ריק ויתנדף בבוא הזמן, כי "העיקר חסר מן הספר" - כמו ש"תפילה בלא כוונה כמו גוף בלא נשמה", כזה הוא הניגון ללא משמעות. קשה מאוד לאהוב ניגון שאין בו משמעות ותוכיות.


לניגון יש 'שפה' משלו, כל ניגון והשפה שלו. תשאל אם הוא תואם לשפת הדיבור, יכול להיות שכן אבל הוא בא למקומות יותר נעלים ודקים לאדם, כי אם לא מה היה צריך ניגון, היו מסתפקים בדיבור.


זכורני שכשהייתי בישיבה קטנה ועליתי חזן בעל מנגן לתפילת ערבית של שבת, לאחר התפילה ראש הישיבה לקח אותי לפינה והסביר לי שבמילה בעלת משמעות כזו או אחרת ניתן וצריך ואף מוכרח - 'להטעים' יותר את הניגון, הוא הבהיר לי - שזה לא שאני תופר את הניגון שלי על המילים או שזה לא שאני תופר את המילים לניגון. אלא שהמילים הם עצמם שמנגנות את משמעותם ויוצאות לבד, כלומר איפה שהכוונה היא לא מספיקה בגלל שצריך יותר - הניגון כבר יביא את המשמעות - כך לדברי ראש הישיבה ואני זוכר את זה עד עכשיו אחר שעברו עשורים.


ניגון אין עניינו בהרגשת דיכאון ולא בהרגשת שיגעון. מדובר פה במשמעות עילאית שהניגון בא ממנה, הניגון בא הרי מ'עולם הניגון'. הוא יכול לבוא מתוך העולם של הניגון שזה יכול להיות ניגון אמיתי, שבה הוא בא בתוך הנקודה, או שיוכל לבוא מסביב לנקודה ולא לגעת במשמעות הפנימית. הכוונה פה היא שבשיר/ניגון שלם אחד יכול להימצא טובת הנאה של שניה שמחכים לה במשך כל השיר, לעומת שיר או ניגון אחר שבו כל השיר בשלמותו יוכל להיותו בטובת הנאה.


אז איך אני יכול 'לדעת מאיזה סוג' הוא? ואיך 'אני יכול להתחבר' ל'ניגון הזה' לעולם הניגון? 2 שאלות, 1 בעניין הניגון וה-2 בעניין האדם, ואולי נצטרך לתשובה אחת.

בימה - המעודכנים מעדכנים

האמת שהשאלה יכולה להיות קשה והיא דורשת מאמץ למסביר. משום שאיך אפשר להסביר חיבור אישי של כל אחד לניגון שלו שהוא יכול להיות אולי עניין של טעם אישי?..


אבל האמת לאמיתה היא שהשאלה היא לא קשה, משום שהעניין של הטעם אישי הוא נכון ולא נכון. נכון בגלל שיש פשוט מנגינות שיכולות לחבר אדם מסויים לעצמו במעגלים סגורים כמו ששום דבר אחר לא חיבר, אבל יכול להיות שאחרי יום או שבוע או חצי שנה הניגון הזה כבר לא יעשה לו כלום. מאידך תוכל להיות מנגנה שתוכל לעשות עם האדם חיבור אמיתי איתה למשך חיים שלמים. אז איך זה קורה ואיך אזהה את אותם מנגינות. ועלי. איך אני מייצר לעצמי את חוש הזיהוי הזה.


הזיהוי לא קשור לצורה של המנגינה. אף שבמנגינה יש כמה רבדים שהיא עשוייה מהם, יש את המרווח בין כל תו-ותו של כל צליל ביחד לחברו הצליל האחר. יש את הסידרת קטעים שהניגון מגיע איתם, וזה כמו בשיחה של דיבור אנשים - לדוגמה יש משפט בכל שיר או ניגון וכן יש תיבה שבתוכה כמה צלילים צמודים, ויש גם את המירווח של הנשימה בין משפט למשפט, ויש את הדו שיח הזה שהקטע הראשון מדבר והקטע השני עונה לו בצורה אחרת - כמו בשיחה של אנשים שזה מדבר והשני מטעים משפט והשלישי עונה במנגינה מוטעמת יותר והשיחה מתחלקת לקטעים ומשפטים ותיבות ואותיות ומירווחי זמן בין המילים המשפטים והקטעים. ... . נכון יש את הדברים האלה אבל, לא-זה-בטוח מה שיזהה אותה אצלי כמנגינה הפנימית בעלת המשמעות שיכולה להישמע ולהדהד ללא סתמיות-כי יש לה מהות משלה.


איך נדע על המנגינה בעלת המהות.


יכול להיות שבכל "סגנון" יש מנגינה של כל הזמנים ששרו וניגנו אותה ומנגנים ועוד ינגנו וישירו אותה.

סגנונות?! רק דוגמאות..זה יכול להיות שיר קרליבך מסויים ניקח את "ממקומך".. זה יכול להיות שירת הבקשות ניקח את "אל מסתתר".. איזה מילים איזה מנגינות, כשהם באים עם המחשבה של המילים המנגינה מתחייה ומקבלת משמעות אחרת. ניקח לדוגמה "ד' בבות" או גם משו קופצני כזה או אחר - לעיתים הדרך שבה אנו יודעים על הרקע שבו הלחינו את השיר -נותן לנו תמונה עליו בעצמו -שיהיה לנו קצת מושג מה הוא,, אבל לא תמיד, כי אנו לא תמיד נוכל לזהות מעצמנו. יהיו כאלה שיהיה להם לב יותר מרגיש אצל הניגונים ויתחבר להם לבד אף ללא אינפורמציה מוקדמת. אלא שאולי צריך לדעת מהיכן לשמוע את המנגינה, אולי רק מהלב ולא מהמוח, או שנוסיף מעט מוח? את האמת ישנם כמה שירים שהולחנו ממוח לא מלב בכלל האם יהיה בהם משמעות? לא שהבנתי בזה. אבל מה הלב הוא ששומע??

7 ניגונים לחגים בביצוע ילד הפלא יוסי כץ
רגע לפני כיפור, נתי F.M ורג'ה בסינגל חדש: כַּחַלָּמִישׁ‎‎
גרשי אורי - בסינגל 'סלחתי'
אורי אלטבוים בסינגל-קליפ בכורה מקורי: "באנו לראות"
לכבוד הימים הנוראים: מחרוזת ניגוני מודז'יץ
'עשה למענך': שלמה שפירא וסנדי שטיינר
עשר שנים אחרי: מידד טסה בשיר חדש לזכר אחיו - "אביאל אחי"
המלך בשדה: אלי הרצליך "מלך יחיד" – גרסת הלייב
"תודה לך השם" מציגים: "זה הכל ממך"‎‎
פרויקט ציצית: עוזי בודנר ואיצי וואלדנר בסינגל חדש‎‎