לעטות או לא להיות - קנס המסכה חייב לעלות דרמטית

כל המחקרים והגופים המובילים כולל משרד הבריאות מצביעים על כך שהמסכה מצמצמת משמעותית הפצה טיפתית של הנגיף

לעטות או לא להיות - קנס המסכה חייב לעלות דרמטית מסכה כירורגית סטנדרטית

הבעיה שלמרות שרוב הציבור עוטה מסכה, יש לא מעט ישראלים שלא, או שעוטים רק על הפה בלי לכסות את האף. אנחנו רואים אותם כל יום- במרכולים, באוטובוסים, בקניונים, והם בדרך כלל גם לא אוהבים שמעירים להם. אבל הם לגמרי מעוניינים שנמשיך לממן את ההדבקות שלהם.


משבר הקורונה עולה לכולנו הרבה מאוד כסף - עד כה כמאתיים מיליארד שקלים בהוצאות ממשלתיות, אובדן תוצר וירידה בהכנסות ממיסים. והחשבון פשוט- כל אחד/אחת מאיתנו משלם קנס ממוצע עצום של עשרים אלף שקלים ויותר בגלל המשבר. וזאת מבלי שדיברנו על האובדן בנפש והנזקים האישיים, הבריאותיים, והחברתיים האדירים שמתלווים למשבר ושאינם ניתנים לכימות במספרים.


אז מי צריך לממן את כל הבלגן הזה?


כלל מי שמציית להנחיות צריך לשלם הרבה פחות. ומי שבוחר שלא לציית ולהדביק, שיתכבד גם לשלם את החשבונית. במציאות בה כל מאומת עולה לנו קרוב למיליון שקלים, הגיע הזמן שמי שמפיץ את הנגיף המאוד מאוד יקר הזה, ישלם הרבה יותר מ500 שקלים שהוכחו כלא מספיק מרתיעים. קנס גבוה יותר של אלפי שקלים לעומת זאת על אי עטיית מסכה בחללים סגורים (כי שם הבעיה האמיתית ולא מי שהולך לבד ברחוב), ודאי יעלה אותנו לשיעור העטייה הדרוש להורדה המשמעותית של התחלואה כמקובל במדינות ירוקות. והוא בהישג יד.


חשוב להדגיש שקנס מוגדל משמעותית על אי עטיית מסכה הוא גם הקנס הכי חברתי וצודק שיכול להיות- קנס שיציל חיים, יאפשר לכולם, כולל אותו הרוב שמקיים את ההנחיות, לקיים סוג של חיים בצל הקורונה במקום להיות נתון בסגר/עונש קולקטיבי, וגם מעשית, באופן פרדוקסלי, יוריד את מספר הנקנסים כפועל יוצא מההרתעה שהוא מייצר.


בהיעדר חיסון ופתרון אחר באופק מלבד עוד סגרים הרסניים ויקרים, מדינת ישראל נמצאת בצומת גורלי וברור מתמיד - לעטות או לא להיות.


מי יתן ובמקום מחנה של הפגנות מול מחנה של תפילות, נתכנס כולנו יחד כמחנה מאוחד של מסכות. אז בחנוכה באמת נוכל לאמר שנס גדול היה פה. ומי יודע? אולי על הדרך ניפטר גם מהשפעת.

על מה יום כיפור - לא יכול לכפר?
20 שנה אחרי: נותרו הקונספירציות האנטישמיות בעניין אסון התאומים
טור דעה: הבריחה מהכלא ומהתקשורת
דרך נפילה: המשותף לכל האסונות קיץ תשפ"א
מה המסר מאחורי האסונות שתקפו אותנו לאחרונה? הרב בועז שלום מסביר
האם בכנסת מקפידים על מסכות? גלריה תוכיח!
איראן דוהרת לפצצה, וממשלת לפיד־בנט כנועה ושותקת
מזעם על עצמי לתפילה לשמים
הפעולות המיידיות שאמורה הממשלה החדשה לבצע בנושא נדל"ן
טור דעה: האם סמוטריץ' היה יכול למנוע את ממשלת השמאל?