במסגרת תיקון חוק החל״ת נפגעו גם נשים ששהות בחופשת לידה

עשרות אלפי נשים כלל לא ידעו כי הן אולי זכאיות להאריך את חופשת לידתן בשלושה חודשים נוספים ולקבל עליה תשלום בשל הסדר כמעט סודי

במסגרת תיקון חוק החל״ת נפגעו גם נשים ששהות בחופשת לידה אילוסטרציה

הוועדה לקידום מעמד האישה ולשוויון מגדרי קיימה היום (א') דיון תחת הכותרת "ביטול זכאות לדמי אבטלה עבור נשים בחל"ת לאחר חופשת לידה". בדיון התברר כי מענק כמעט סודי של הביטוח הלאומי שמאפשר יציאה לחופשה ללא תשלום של 3 חודשים לאחר תקופת לידה והורות, בנסיבות מוצדקות בלבד, תוך קבלת דמי אבטלה – בוטל.

מפניית מרשם (ארגון המתמחים לרפואה) אל הוועדה התברר כי באתר הביטוח הלאומי הייתה מפורסמת הוראה פנימית ובה נכתב כי הנוהל: "חל"ת בנסיבות מוצדקות" יתקיים כאשר האם עובדת בשעות עבודה שאינן מקובלות, עבודה בשעות מרובות, או עבודה במשמרות או במשרה מפוצלת, המרחק בין מקום העבודה למקום מגורי העובדת הוא יותר מ-40 קילומטר, או שאין תחבורה ציבורית סדירה למקום העבודה, היעדר משרת אם המעסיק לא יכול או לא מוכן להעסיק את העובדת במשרת אם, כמתחייב בחוק -עבודת נשים, המעסיק מבצע הרעת תנאים מוחשית בתנאי עבודת העובדת, בהשוואה לתנאים שבהם עבדה לפני היציאה לתקופת לידה והורות או בשל מצב בריאותי של העובדת או של בן משפחה אחד ההורים, בן/בת זוג, ילד, נכד, אח או אחות".

יו"ר ח"כ עאידה תומא סלימאן ציינה בפתח הדיון כי לא ידעה על קיומה של אופציה לקבלת דמי אבטלה בחופשת לידה וביקשה מנציגי מרשם לספר השינוי שהעביר האוצר. גלעד סממה מנכ"ל מרשם: "התוודענו לסוגיה הדחופה לאחרונה וחשוב לתקן את העוול. נשים שהיו עשויות לקבל את הסעד הזה נאלצות לוותר עליו".

יו"ר איגוד המתמחים ד"ר ריי ביטון: "בתום 14 שבועות של חופשת לידה ניתן להאריך אותה בשלושה חודשים נוספים. הביטוח הלאומי מסייג קבוצת נשים ספציפית. עד כה הרופאות המתמחות היו זכאיות לקבל את השלושה חודשים הנוספים בתשלום מתוך הבנה שהעבודה שלנו מאוד שונה מעבודה של אישה בכל מקצוע אחר. אנו עובדות בתורנויות של 26 שעות ברצף פעמיים בשבוע. התינוקות שלנו נמצאים במסגרות והפירוד שלנו מהילד מגיע ל-40 שעות בממוצע פעמיים בשבוע כשהתינוק בן 14 שבועות. שעות הנקה ומשרות אם לא רלוונטיות כלפינו בעבודה האינטנסיבית שלנו".

היו"ר תומא-סלימאן: "אני מבינה שהיה צריך תיקונים שקשורים בעניין החל"ת או דמי האבטלה הספציפים שניתנו בזמן הקורונה. למה נגעו בכם, למה השמיטו אתכם, אם מישהי פונה לביטוח הלאומי מה אומרים לה? "ד"ר ביטון: "פנינו אל הביטוח הלאומי ואמרו שהחוק תוקן לכך שאין יותר דבר כזה 'חל"ת מוצדק'. ח"כ תומא-סלימאן: "זאת פגיעה קשה בהגנה שניתנה לכן". יו"ר מרשם: "זאת פגיעה אנושה ברופאות שמקריבות קורבן אישי גדול מאוד. זאת פגיעה שאי אפשר להישאר אדישים אליה".

ח"כ אופיר כץ: "הממשלה הזו והקואליציה הזו מתהדרות בנשים ועל כמות השרות שלהן אבל כשהנשים צריכות את העזרה אין מי שיעזור להן. נשות הקואליציה הפקירו נשים בהריון וגם להן הורידו אפשרות לקבל חל"ת בעקבות אותו תיקון. התחננתי לחברות הכנסת ובקשתי שיקשיבו לי, התקבלה החלטה, האוצר קבע 'וזה מה שצריך לעשות' אבל תכלס לעזור לנשים במצוקה הן לא עוזרות".

עו"ד ענת מימון היועצת המשפטית לוועדה ציינה כי בעקבות השינוי נקבע בסעיף 320 ז', כי בשביל לצאת לחל"ת יש גם צורך לממש את כל ימי החופשה בטרם היציאה לחל"ת. ד"ר ביטון אמרה כי המעסיקים "בחיים לא יאפשרו לנו תקופה של חודש חופשה".

אביעד שוורץ ממשרד האוצר ננזף על ידי היו"ר: "הבנתי מה היה ההיגיון, היה מצב קורונה ויצאו לחל"ת כמויות של אנשים. עשיתם הסדר. מה שהיה קיים מקודם אחרי שלמדתם לעשות שיוויון מגדרי באוצר לא כלול שאישה שעובדת בעבודה כל כך קשה לא תוכל לקבל דמי אבטלה תוך כדי חל"ת אחרי לידה לכן בכוונה השמטתם את זה? בטעות?

שוורץ השיב: "לא בכוונה השמטנו את זה. הנקודה של החל"ת צריך באמת להיזהר איתה כי היא מורכבת. ההסדרה של חל"ת כוונה למצב הרגיל במשק ולא נעשתה מתוך מחשבה מה קורה ל-200 המתמחות בשנה שיולדות. נושא המתמחות לא היה על השולחן שלנו".

היו"ר אמרה: "עכשיו שגילינו לכם את המצב מה העמדה שלכן?" ושוורץ השיב: "זה נושא שצריך לבחון אותו. זאת זכות שקיימת לנשים להאריך את חופשת הלידה לחופשה ללא תשולם והאם חלק מהן יהיו זקוקות לחל"ת זאת סוגיה שצריך לדון בה. המצב שהיה נבע מתוך פרשנות של הביטוח הלאומי לחוק אבל זה לא היה מוסדר באופן ברור בחוק".

נציבת השוויון להזדמנויות בעבודה עו"ד מרים כהבא אמרה כי הנציבות מצטרפת לקריאה להחריג את הנשים בנסיבות שמצדיקות זאת. "לא מובן למה זכות יתר שניתנת לנשים מבוטלת בלי שינוי במצבן. אנחנו לא רואים מה השתנה במצב הקיים".

גם נציגי הביטוח הלאומי ביטוח הלאומי תמכו ברופאות המתמחות ואמרו: "הן לא יכולות במשרה של 26 שעות לשים את הילד במעון. לא הייתה הגדרה פורמלית בחוק לנושא הזה ולכן החלנו התפטרות מוצדקת החלנו חל"ת מוצדק. התיקון לחוק לקח מאיתנו את שיקול הדעת. היינו שמחים לחזור ולקבל את שיקול הדעת".

ד"ר נועה הראל מתמחה בבית חולים פורייה אמא לילד בן 4 ותינוק בן 5 חודשים: "ברור לכולם שההתנהלות היומיומית שלי תלוייה בדמי אבטלה בזמן החל"ת. זה דחוף וקריטי. אני בבית כי אין לי איפה לשים את הילד ולא תהיה לי אפשרות לשים ולהוציא מהמסגרת תוך עבודה של 30 שעות בתורנות. מבחינתי המצב גרם לזה שאפתח את כל החסכונות שלי".

עוד הוסיפה: "בעצם זה שתרמתי את זמני ואת המשכורת שלי. מבחינתי הדבר צריך להיפתר עכשיו ורטרואקטיבית עבור נשים כמוני שפתחו את החסכונות שלהן. אנחנו לא מסוגלות לחזור לעבודה עכשיו. לפעמים נדמה שלא רואים אותנו".

יו"ר הוועדה אימצה את ההצעות השונות שעלו בדיון והקשתה על האוצר כששאלה: אם לא יהיה תשלום לרופאות בחל"ת האם 100 רופאות מתמחות צריכות להתפטר? ולכן דרשה ממשרד האוצר להשיב תוך שלושה ימים איזו הצעה הוא מעדיף. או תמיכה בחקיקה הפרטית של יו"ר הוועדה וחברי כנסת נוספים או גיבוש הצעת חוק ממשלתית או כפי שהעלה ח"כ כץ – להכניס את התיקון החדש לתוך חוק ההסדרים שעוסק בביטוח הלאומי.

ח''כ אופיר כ''ץ
בשיתוף עם העירייה: השר אלקין יעניק חבילת סיוע לדיירי הבניין שקרס
מהי הלוואה חוץ בנקאי ומי רשאי לקחת אותה?
מועצת מקרקעי ישראל אישרה את תכניתו של השר אלקין: מחיר מטרה 2.1
ועדת הכלכלה אישרה: מחיר החלב הגולמי יוזל
אושר: 4.54 מיליארד ש"ח למשבר הקורונה
בקריאה ראשונה: הכנסת אישרה את התקציב וחוק ההסדרים
מליאת הכנסת אישרה את הצעת חוק הרכבת התחתית
מליאת הכנסת אישרה בקריאה ראשונה את הצעת חוק מסגרות תקציב המדינה
"קיימו דיון על הפגיעה בציבור החרדי ברפרומת הרב קו"
ראשי ההנהגה החקלאית: הסרנו את הגזירה לחיסול החקלאות מחוק ההסדרים