מעון רה"מ הוא לא בית במשחק מונופול

בנט מרשה לעצמו לשפץ את ביתו הפרטי ברעננה בעשרות מיליוני שקלים על חשבון הכסף הציבורי כדי להפוך אותו למעון רה"מ

מעון רה"מ הוא לא בית במשחק מונופול ראש הממשלה נפתלי בנט

הנתונים, שלפיהם עשרות מיליוני שקלים הוצאו בחודשים האחרונים מקופת המדינה על שיפוץ והתאמת ביתו הפרטי של רה"מ נפתלי בנט ברעננה לצרכים ביטחוניים, כפי שנחשפו על ידי אילה חסון בערוץ 13, מעידים על אטימות וקהות חושים של כל הגורמים המעורבים בנושא. כך נאמר ב'ישראל היום'.

אפשר להבין לליבם של שכני משפחת בנט ברעננה, שחייהם הפכו לבלתי נסבלים בשל עבודות השיפוץ, אבל הבעיה החמורה יותר לטעמי היא שבנט החליט כי ביתו הפרטי יהפוך למען רשמי של רה"מ, אף שבעוד שנה וחמישה חודשים (באוגוסט 2023) יהיה עליו, על פי ההסכם הקואליציוני, לפרוש מתפקידו לטובת יאיר לפיד. היכן יהיה אז מעון רה"מ? האם בעוד שנה וחצי יחל שיפוץ ביתו הפרטי של לפיד בתל אביב והתאמתו לשמש מעון רשמי?

המעון הקבוע של רה"מ (הנמצא זה חודשים ספורים בשיפוצים) הוא הבית היפה ברחוב בלפור בשכונת טלביה בירושלים. כבר ב-1974 נקבע כי ראשי הממשלה יתגוררו בבניין זה, שנבנה בשנים 1938-1936 עבור סוחר יהודי-יווני בשם אדוארד אגיון מעשירי אלכסנדריה ותוכנן על ידי האדריכל ריכרד קאופמן. ב-1941 התגורר בבית זה במשך כחודשיים פטר השני, מלך יוגוסלביה. במלחמת השחרור אפשר אגיון להסב את המבנה באופן זמני לבית חולים ללוחמי האצ"ל. ב-1952 נרכש הבית על ידי המדינה כדי שישמש מעונו של שר החוץ דאז משה שרת, וב-1974 החליטה הממשלה שהמעון הראשי של רה"מ יהיה בית זה.

אבל ההחלטה הזו לא אושרה בחוק, ולכן בנט מרשה לעצמו לשפץ את ביתו הפרטי ברעננה בעשרות מיליוני שקלים על חשבון הכסף הציבורי כדי להפוך אותו למעון רה"מ.

מוזר שאיש מבכירי משרד רה"מ וגם לא היועצת המשפטית החדשה לממשלה, גלי בהרב מיארה, אינם מעירים לו על כך. אילו היתה קביעה מפורשת בחוק שהמעון הרשמי של רה"מ הוא ברחוב בלפור בירושלים, בנט לא היה מעז לעשות זאת - כפי שראש ממשלת בריטניה לא מעלה בדעתו שלא להתגורר ברחוב דאונינג 10, נשיא צרפת אינו חושב שהוא יכול לוותר על מעונו הרשמי בארמון האליזה, ונשיא ארה"ב לא מהרהר באפשרות שלא להתגורר בבית הלבן.

מטעמו של בנט נמסר בזמנו כי הוא ימשיך להתגורר עם אשתו וארבעת ילדיו ברעננה, וכי למעון הרשמי יגיע כמה פעמים בשבוע לצרכים רשמיים כמו אירוח מנהיגים ופגישות עם משלחות ממלכתיות או כשייאלץ לעבוד בירושלים עד לשעות הקטנות של הלילה. אגב, גם סמנכ"ל משרד רה"מ הגדיר במכתב ששיגר לשכניו של בנט ברעננה כי ביתו של בנט הוא "מעון ראש הממשלה".

התנועה למען איכות השלטון פנתה השבוע למבקר המדינה מתניהו אנגלמן וציינה כי "עולה חשש כי החלטתו של רה"מ להישאר בביתו הפרטי ברעננה ולהופכו למען רה"מ בפועל, מביאה עימה פגיעה קשה ביותר בקופה הציבורית וזאת לצד פגיעה מתמשכת ברווחתם של תושבי הרחובות הסמוכים". בהחלט יש מקום לבדיקה כזו של מבקר המדינה, כפי שמבקר קודם בדק ב-2015 את הפרסומים על הוצאות מופרזות על קייטרינג, גינון וניקיון במעון רה"מ, בתקופת בנימין נתניהו.

הרב אורי זוהר זצ"ל: מחיי משחק לחיי תכלית ותוכן
החשיבות המרכזית שבדברי פינדרוס אודות בית המשפט העליון • טור דעה
כל אברך – נשק על ירך! מאמר מיוחד בעקבות הפיגועים בערים החרדיות
נעדרים במגזר החרדי: לא לוותר על אף יהודי • טור כואב
בבין הזמנים "כולנו נפגשים" בבית המדרש
עד דלא ידע: שמחה שאינה תלויה בדבר
מה עומד מאחורי מה שקורה בשמעון הצדיק
"הסערה בנגב מתחוללת בזמן שאנו כלל לא אמורים לטעת עצים"
הגר"ב שרייבר: תרבות יוון בדרך הלימוד
חג האורים • האור שמסתתר מאחורי היוונים והמתייוונים של 2022