דיווח: ביידן שוקל לפרוס אלפי חיילים במזרח אירופה

הנשיא האמריקני שוקל הצבת נוכחות צבאית מוגברת, על רקע החשש הגובר מפלישה לאוקראינה • מחלקת המדינה לאזרחי ארה"ב: "אל תטוסו לרוסיה"

דיווח: ביידן שוקל לפרוס אלפי חיילים במזרח אירופה נשיא ארצות הברית, ג'ו ביידן

נשיא ארה"ב ג'ו ביידן שוקל לפרוס אלפי חיילים אמריקנים, כמו גם ספינות מלחמה וכלי טיס, בשטחן של בעלות הברית של נאט"ו במדינות הבלטיות ובמזרח אירופה - כך דווח הלילה (בין ראשון לשני) ב"ניו יורק טיימס". זאת על רקע החשש הגובר מפלישה רוסית לאוקראינה, כאשר המתח בין המדינות הולך ומתעצם מיום ליום.

לפי הפרסום ב'ישראל היום', בכירים בפנטגון הציעו לביידן כמה אופציות, שבמסגרתן נכסי הצבא האמריקני יוצבו הרבה יותר קרוב לנשיא רוסיה ולדימיר פוטין. בין האפשרויות: שליחת 1,000 עד 5,000 חיילים למדינות מזרח אירופה, עם פוטנציאל להגדיל את המספר פי עשרה אם המצב יתדרדר. ביידן צפוי להכריע בנושא כבר השבוע - כך אמרו גורמים בממשל האמריקני ל"ניו יורק טיימס". הפנטגון סירב להגיב לדיווח.

גולשים ברשתות החברתיות במערב רוסיה העלו סדרה של סרטונים בהם נראים טורי שריון הפרקים מרכבות לצד שיירות גדולות של משאיות צבאיות בכבישים המובילים לאזור הגבול עם אוקראינה.

על פי הערכות של כתבים צבאיים באוקראינה, כוח שיריון בסדר גודל של שתי חטיבות הועבר במהלך שעות הלילה לאזור הגבול כחלק מהכנה לפעולה צבאית אפשרית. בתיעוד שהועלה לרשת נראים עשרות טנקים מדגם t-90 בשעה שהם נפרקים מרכבת תובלה.

כמו כן, שר ההגנה האוקראיני, אולקסיי רזניקוב, הודיע לפנות בוקר כי משלוח נוסף של נשק אמריקני הגיע למדינה, בצל המתיחות הגוברת עם רוסיה. שר ההגנה ציין כי 80 טונות של כלי נשק ותחמודת הועברו לידי הצבא האוקראיני.

"הציפור השנייה נחתה בקייב. קיבלנו 80 טונות של נשק שנועד לחזק את יכולות ההגנה של אוקראינה מחברינו בארצות הברית. כמובן שיש עוד בדרך", כתב רזניקוב בעמוד הטוויטר שלו. בשבת העבירה ארצות הברית 90 טונות של נשק לידי צבא אוקראינה, כחלק מסיוע ביטחוני בשווי 200 מיליון דולרים עליו החליט ממשל ביידן.

בתוך כך, מחלקת המדינה האמריקנית פרסמה הודעת אזהרה, שקראה לאזרחי ארה"ב לא לטוס לרוסיה עקב "מתיחות מתמשכת לאורך הגבול עם אוקראינה".

במקביל, ארה"ב אישרה עזיבה מרצון של עובדי השגרירות האמריקנית באוקראינה. השגרירות מסרה כי "ההחלטה התקבלה מתוך משנה זהירות, ובשל המשך המאמצים הרוסיים לערער את היציבות במדינה ולפגוע בביטחונם של אזרחים אוקראינים ואחרים, המבקרים או מתגוררים שם".

זוועה באוקראינה: עשרה אזרחים נהרגו מפגיעת פגז
נראה אתכם: ג'אגלינג וסידור שלוש קוביות הונגריות בו זמנית
ארה"ב תוציא ארגונים אסלאמיים ויהודיים מרשימת ארגוני הטרור
בעקבת פינלנד: שבדיה הצהירה כי בכוונתה להצטרף לנאט"ו
"אפס מקרי הדבקה": הסגר הגדול ביותר בסין הגיע לסוף המיוחל
דו"ח מודיעין: צבא רוסיה איבד שליש מכוחותיו באוקראינה
רוסיה מאיימת על שבדיה ופינלנד: "הן יהפכו לאויבות שלנו"
במלאות 77 ל'חג הנצחון': מוסקבה אומרים תודה ל'וֶטֶרָנִים' היהודים
באודסה מתכוננים לגרוע מכל: "חבל מאוד שאין לנו כיפת ברזל":
בעקבות טביעת ספינת מהגרים לבנונית: המופתי בטריפולי הותקף