ישראל בוחנת צעדים דרמטיים אם פעילות הסוכנות היהודית תיפגע

בצמרת המדינית שוררת הסכמה לפיה יש לנקוט בקו תקיף מול הקרמלין • רה"מ לפיד בוחן שורה של צעדים חריפים ברמת היחסים בין המדינות

ישראל בוחנת צעדים דרמטיים אם פעילות הסוכנות היהודית תיפגע נשיא רוסיה, פוטין

ראש הממשלה יאיר לפיד הנחה את משרד החוץ לגבש חבילה של צעדים מדיניים נגד רוסיה, שיופעלו במקרה שמוסקבה תממש את האיום לסגור את פעילות הסוכנות היהודית במדינה. מדובר בצעדים דיפלומטיים חריפים ברמת היחסים בין המדינות, ובדיון שנערך בנושא הבוקר (ראשון) אף עלו הצעות לשקול שינויים במדיניות הישראלית מול אוקראינה. מנגד, חלק מהגורמים המדיניים סבורים כי חבילת הצעדים צריכה לכלול גם "גזרים" ולא רק "מקלות".

על פי הפרסום ב'ישראל היום', לפיד, המכהן גם כשר החוץ, יבחן את מגוון הצעדים האפשריים ויקבל החלטה בימים הקרובים, אולם הקו שעליו הוחלט הוא של מדיניות תקיפה ושל גביית מחיר ולא של התבטלות מול הרוסים. הנחת העבודה בירושלים היא שזו הגישה היחידה שעשויה להיות אפקטיבית מול הקרמלין.

הבוקר (ראשון) כינס לפיד דיון מיוחד במשבר בהשתתפות בכירים מהסוכנות, ממשרד החוץ ומהמועצה לביטחון לאומי, לצד שר הבינוי והשיכון זאב אלקין ושר האוצר ליברמן, שהוזמנו בשל היכרותם המעמיקה עם רוסיה, ושרת עלייה והקליטה פנינה תמנו שטה. לאחר הדיון אמר לפיד כי "סגירת משרדי הסוכנות תהיה אירוע חמור שישליך על היחסים בין המדינות".

עם זאת, בישראל ינסו לשלב בין תקיפות לזהירות, מאחר שמעבר לנושא הסוכנות והקהילה היהודית, לרוסיה עדיין יש יכולת לפגוע בחופש הפעולה של צה"ל בסוריה ואף קיים חשש כי תעביר לאיראן טילי נ"מ מתקדמים מסוג S-400. בעבר הגיעו המגעים בנושא זה בין טהרן למוסקבה לשלבים מתקדמים, אך בסופו של דבר, בעקבות לחץ ישראלי, נסוגה רוסיה מהעסקה ב-2019.

ראש הממשלה הנחה את המשלחת המשפטית שארגנה ישראל להיות מוכנה ליציאה למוסקבה מייד כשיתקבל האישור הרוסי לשיחות בנושא, ולעשות כל מאמץ למיצוי הדיאלוג המשפטי. המשלחת, שכאמור הוגדרה כ"משפטית", כוללת גם דיפלומטים, מתוך הבנה שמדובר במשבר מדיני והכסות המשפטית שלו הינה תירוץ של הרוסים בלבד.

בישראל שוררת אכזבה מההתנהלות הרוסית, וגורמים מדיניים ציינו כי ההליך המשפטי מתנהל במהירות חריגה. הסיבה שבגינה נקטו הרוסים בצעד אינה ברורה לגמרי, אולם ההנחה היא שהוא קשור לחוסר שביעות הרצון שלהם מעמדת ישראל ביחס למלחמה באוקראינה, בשילוב עם גורמים נוספים.

בין היתר הועלו הסברות שהרוסים מתוסכלים מכך שהחלטת הממשלה להעביר להם את חצר אלכסנדר בירושלים אינה מיושמת לעת עתה, לאחר שבית המשפט פסל אותה. בנוסף, ייתכן שבמוסקבה קיימת מורת רוח מהיקף הפעילות של צה"ל בסוריה.

גורם מדיני ששוחח אמר כי "ההתנהלות הרוסית מחזירה אותנו 40 שנה לאחור, לתקופת מסך הברזל. ברור לנו שמדובר בתקרית מדינית יזומה ומכוונת, אך למרות זאת כלפי חוץ אנחנו מתכוונים 'לשחק את המשחק' הרוסי לפיו מדובר בעניין משפטי בלבד. לכן תצא למוסקבה משלחת המשפטנים, כשבמקביל נערכים מאחורי הקלעים מאמצים דיפלומטיים לפתור את המשבר".

"הזוי": יעקב אשר על "התכנית למאבק בהדרת נשים בתח"צ"
"בבחירות נדיר אותה ממשרד התחבורה": אבוטבול על מירב מיכאלי
"נתונים מטורפים, הון שלטון": קרעי על יוקר המחיה • צפו
ביבי על המחירים ששוברים שיאים: "הכל עולה" • צפו
פרשת גלעד קריב: נאום האזהרה מהשחיתות של הרפורמים • צפו
יעקב אשר עקץ את גדעון סער: "המחנה הממלכתי הפך למחנה פליטים" • צפו
בן גביר פותח מפלגה - סמוטריץ׳ נלחץ
סופית: בנט התפלג מימינה
"גזענות ואפליה": בן גביר מסר בתגובה להרס הבתים ברמת מגרון
חברי הכנסת על מינוי מני מזוז ליו"ר הועדה למינוי בכירים