בג''ץ ביטל חוק יסוד של הכנסת

בג״ץ הוציא צו מוחלט וקבע ״התראת בטלות״ לפשרת האוזר, שדחתה את מועד העברת התקציב ועל בסיסה הממשלה שרדה • סמוטריץ': "בג"ץ מבטל חוק יסוד מבלי להניד עפעף"

בג''ץ ביטל חוק יסוד של הכנסת בג

הבג''ץ ביטל את חוק היסוד אשר אפשר בזמן משבר הקורונה את הקמת ממשלת האחדות בהגדלת התקציב ל-11 מיליארד ש''ח.


התנועה למשילות ודמוקרטיה הגיבה: ''פסיקת בג"ץ היום בדעתה של השופטת חיות שקבעה "התראת בטלות" לחוק יסוד שחוקקה הכנסת, היא צעד חמור נוסף של בית המשפט לקעקע את ריבונות העם והדמוקרטיה הישראלית. כאשר ביהמ״ש הפך למעשה למבקר אפילו של חוקי היסוד, ובכך ל'מחוקק העל' במדינת ישראל.


עוד הוסיפה: ''אולם בג"ץ לא הסתפק במקרה הזה בהבהרת עליונותו על הכנסת, אלא אף הגדיל ועשה זאת תוך זלזול יוצא דופן בנבחרי הציבור, כאשר קבע כי למעשה, כאשר הכנסת מחוקקת "חוקי יסוד", היא לא באמת מתכוונת לחוקי יסוד, משל היו חברי הכנסת בורים שאינם מודעים למעשיהם.


''בנוסף, בחר בית המשפט להוציא התראת בטלות לחוק יסוד דווקא במקרה גבולי, בו נושא העתירה הפך תיאורטי לחלוטין, במקום לנהוג בחרדת קודש בבואו לדון בחוקי היסוד של מדינת ישראל" הגיבו בתנועה.


"על המחוקק לשבור את הכלים במאבק הזה, לנוכח חוסר האחריות של בית המשפט ולקדם במהירות את חקיקת פסקת ההתגברות שכבר עברה בקריאה טרומית. זוהי שעת הכושר, ואולי ההזדמנות האחרונה לבצע שינוי באופן חוקתי, טרם שבג"ץ יבקש לעקר אפילו אפשרות זו מתוכן", אמרו לסיום.


עו״ד אריאל ברזילי, שעתר לבג״ץ, שמח על פסיקת בג''ץ וטען כי: ״בית המשפט קבע היום שהמהלך החמור של ממשלת ישראל להשתמש בשיקולים פוליטיים ואישיים קצרי-טווח בתוך חוקי היסוד והמסגרת המשטרית של מדינת ישראל – בתור מקלט לאדם המנסה להימלט ממחויבותו להסכם קואליציוני – הוא ניצול ציני של כוח פוליטי לרעה".


יו"ר מפלגת הציונות הדתית ח"כ בצלאל סמוטריץ' זעם על בג''ץ: "כיוון שעבר אדם עבירה ושנה בה נעשית לו כהיתר". בג"ץ מבטל חוק יסוד מבלי להניד עפעף. כן, אתם קוראים נכון - חוק יסוד! וכדרכו, בתחכום ובלי להרגיז יותר מידי ולקומם את הציבור. זו "רק" התראת בטלות. אבל העיקרון נקבע. עכשיו בג"ץ יכול לבטל את חוק הלאום ולמעשה כל חוק שלא ימצא חן בעיני".


עוד אמר: "הכנסת תחוקק פסקת התגברות והוא יבטל, תפצל תפקידי יועמ"ש והוא יבטל, תשנה שיטת בחירת שופטים והוא יבטל. "שליט על" כל יכול. אז זהו שלא. הפתרון הוא פשוט - לא לציית לאבסורדים שלו. אין דרך אחרת".

"לכל שבת יש מוצאי שבת": הנאום של אבוטבול בחוק הטלפונים הכשרים
הנדל רוצה לחנך את החרדים: מקלב במתקפה חריפה כנגד שר התקשורת • צפו
חוק הקומה הכשרה עבר בקריאה ראשונה
בכירים בליכוד לנתניהו: זו ההזדמנות האחרונה
"אין להם בושה!": קרעי על הדרישות להעביר את חוק המטרו
"חוסר אחריות אדיר למדינת ישראל": דבריו של סמוטריץ' בישיבת הסיעה
"אין גבול לצביעות של השמאל": בן גביר בתגובה לדברי גדי סוקניק
"העיקר על המחבלים מאלעד ריחמו": בן גביר על מעצר היהודי מהשומרון
"אנחנו לא נהיה ילדים טובים": גפני על האמירה של מיקי זוהר
בנט דורש אחדות: ממשלת ביבי-בן גביר-סמוטריץ׳ לא טובה לישראל