יצר השתלטנות? יש מה לעשות! • צפו

הרב אליהו רבי: יצר השתלטנות? יש מה לעשות!

יצר השתלטנות? יש מה לעשות! • צפו

שלום וברכה מורי ורבותי!

והנה שאלה שלכם, שאלה קשה, שאלה שאפילו במידת מה הורסת את החיים.

שימו לב טוב!

ישנם אנשים שמרגישים שאם הם לא אלו שיקבעו לכל הסובבים אותם מה לעשות ומתי לעשות, הם מאבדים שליטה, הם לא מסוגלים שהבן, האשה, העובד או המישהו שנמצא בחברתם לא יעשה בדיוק, אבל בדיוק, את מה שהם רוצים.

זה סוג של מחלה, צריכים להגדיר את זה בצורה נכונה, השאלה היא איך יוצאים מאותה מחלה? האם ישר נרוץ לכדורים? האם נחפש פתרונות כאלה קשים וכואבים?

שימו לב טוב מורי ורבותי!

הפתרון לכל חלום הוא קודם כל אמונה בקדוש ברוך הוא, ולאחר מכן תפילה. במקביל לאמונה ולתפילה, אנחנו אמורים לעשות ניסיון לשני דברים בלבד.

דבר ראשון, להתחיל ולהאציל סמכויות בדברים שלא באמת מזעזעים אותנו, הרי גם האדם בעל השליטה מספר אחת בעולם יודע שישנם דברים שלא יקרה אסון אם חס ושלום וחס וחלילה לא יקרו לפי רצונו.

הפרפקציוניסט הזה, שחייב שהכל מסביבו יהיה נקי ומושלם ועובד לפי תהליך מסודר, מבין שישנם דברים שלא יהיה אסון אם חס ושלום וחס וחלילה ישפכו קצת ימינה או שמאלה. קח את הדברים הללו ותתחיל להעביר אותם לאנשים אחרים, ואל תעקוב אפילו אחר התוצאות.

מעבר לזה, תנסה להביע קצת יותר אמון בבני אדם, כלומר, תאמין למי שאומר לך שהוא רוצה בהצלחה, שהוא באמת מעוניין באותה הצלחה, ולא סתם כדי לראות אותך מתאכזב לאחר מכן או להעלים ממך את התוצאות.

אם אתה מצליח לגרום לעצמך מיום ליום לשחרר יותר ויותר דברים, הרי בדיוק כפי ש"מצווה גוררת מצווה ועבירה גוררת עבירה" (אבות פ"ד מ"ב), כך אותה האצלת סמכות תגרום להאצלת סמכות נוספת, עד לרגע בו תזכה ותבין עד כמה ניתן לנהל אורח חיים מסודר והגיוני במה שתלוי אך ורק בך, ולא במה שתלוי בכל הסובבים אותך.

ולהיפך, גם תגלה לפתע פתאום שככל שאתה מאציל סמכויות על האחרים, הם נהיים בוגרים יותר, רציניים יותר, ואחראיים יותר, כי עד היום לא היה מי שהעניק להם את הזכות הזו, ולכן גם כאשר הם קיבלו סוף סוף מבלי ששמת לב כוס מים, הכוס נשפכה ונשמטה מידיהם, כאשר תאציל סמכויות, תהפוך גם אותך למאושר יותר וגם את הסובבים אותך לאנשים רציניים הרבה הרבה יותר.

בהצלחה רבה לכולנו, וברוכים תהיו!

יצר השתלטנות? יש מה לעשות! | הרב אליהו רבי

האברכים חגגו ב"אווניו" עשור ל"ארחות יושר" • גלריה
הרב מיכאל לסרי - מסר לפרשת ויגש
הגרי"ח אוהב ציון: הגר"ח שמולביץ והמשך הלכות מוקצה
למה ברכת ברך עלינו כל כך חשוב • הלכה יומית
איזה יום מיוחד היה בראש חודש טבת? • דף היומי
להיות שמח כל החיים ללא הפסקה? תאמינו שזה אפשרי! • צפו
הרב מיכאל לסרי - שידור חי
הוא רשע בעיניך? עצור! פספסת משהו! • צפו
האם מותר לתלות את בטחוני ברופא • הלכה יומית
הדף היומי מסכת תענית דף כה