ח''כ סמוטריץ בראיון ל'בימה' – "הנציגים החרדים אכזבו ובגדול"

בראיון בלעדי ל'בימה' מדבר ח"כ בצלאל סמוטריץ על הכל: על אכזבתו מח"כים החרדים - "זנחו את מצביעיהם". על האפליה - "לא יכול לעמוד מנגד". על דרעי - "שיציב אולטימטום לרה"מ". וגם, האם יקים מפלגה בשותפות חרדית? – הראיון המלא

ח''כ סמוטריץ בראיון ל'בימה' – "הנציגים החרדים אכזבו ובגדול" בימה - המעודכנים מעדכנים

את ח״כ בצלאל סמוטריץ׳ אנחנו פוגשים כשהוא עסוק במיוחד. זר כי ייקלע ללשכתו עלול לחשוב שהופקדו בידיו שלל סמכויות לטובת מיגור נגיף הקורונה. אמנם הוא כבר אינו חלק מהממשלה וכוחו מוגבל יחסית, אך לא זה מה שימנע ממכשיר הפלאפון שלו להיות גדוש בהודעות של אזרחים רבים הרואים בו כתובת לעזרה בימים אלו.

עד לפני שנה וקצת דמותו של ח״כ סמוטריץ היתה מוכרת בעיקר בישובים שמעבר לקו הירוק, ושמו היה מזוהה בעיקר עם ציבור המתיישבים, כל זה עד שמונה לשר תחבורה - אז עלו מניותיו גם בקרב מגזרים שאינם רואים בו נציג מטעמם, המענה האנושי אותו סיפק לכל דורש והפעולות שביקש לנקוט שיוו לו תדמית של איש עשייה.

הציבור החרדי, נהנה אף הוא מעזרתו של השר לשעבר. במסגרת אותו קשר שמוסיף ומתחזק, מבקשים רבים את עזרתו בבעיות אליהם נקלעו בימים אלו.

בשבוע שעבר שמו עלה לכותרות כשהעלה הצעה להקמת ועדת חקירה שתעסוק באפליה המכוונת כנגד המגזר החרדי – יוזמה שלא זכתה לתמיכת הח"כים החרדים. בשיחה עמנו עלו מצידו הרבה טרוניות על הנציגים החרדים והוא לא טורח להסתיר זאת, כמו כן ניצלנו את ההזדמנות ושאלנו אותו עוד מספר שאלות – אל תפספסו:

נפתח בשאלה שרבים שואלים את עצמם: אם כדבריך הנציגים לא עושים את עבודתם נאמנה - למה ראית לנכון לקחת על עצמך את העניין? או אם תרצה, מה הקשר בינך לבין הציבור החרדי?

"הקשר שלי עם הציבור החרדי החל בתקופה בה שימשתי כשר התחבורה - בעיקר בעקבות פניותיהם אליי בכל מיני בעיות שנתקלו בהם בתח"צ, כציבור שצורך תחבורה ציבורית יותר מכל מגזר אחר בארץ - לציבור החרדי יש המון מקרים שדורשים את עזרת לשכתו של שר התחבורה ואני הייתי שם בכדי לעזור. כעת כולם מבינים שהממשלה כשלה בהתנהלותה בתקופת הקורונה מול הציבור החרדי לכל אורך הדרך. ברור כי ההתנהלות מול הציבור החרדי צריכה להיות שונה עד מאד מזה הכללי - אם זה בדרכי הפרסום במגזר שאינו חשוף לאינטרנט, ההבנה שהרבנים הם שמכתיבים את סדר היום, או המלוניות שצריכות להיות מותאמות לאורחות חייו של הציבור החרדי. בפועל, במקום שהממשלה תעבוד בשיתוף פעולה עם החרדים היא מתנהלת בדיוק להיפך - זה בא לידי ביטוי ביחס המשטרתי האלים והמזלזל, או האפלייה הבוטה בין בתי כנסת לאתרי בילוי חילונים ועוד, זה לא מתקבל על הדעת."

מאז פרוץ משבר הקורונה אני מקבל לטלפון אינסוף פניות מהציבור החרדי מסביב לשעון. "הנה, תסתכל" - מחווה סמוטריץ לעבר צג הפלאפון האישי שלו, "כעת פנו אלי משפחה בת שבעה ילדים שרצו לפנות אותם למלוניות שלא תואמות את אורח חייהם, העברתי את הפנייה למי שצריך וכעת זה מטופל ע"י הגורמים בשטח.

קראתי מספר פעמים לח"כים החרדים: בואו ונקים ועדת חקירה לבדיקת ההתנהלות מול המגזר, הרי לא יתכן שעל הילדה שעוכבה ברחוב עשיתם רעש למשך יממה ואז חזרתם לישון.

אני שואל יותר מזה, למה דרעי לא לקח על עצמו את תפקיד הפרויקטור כמו בסבב א'? כי יש מריבות בינו לבין אדלשטיין? - שיציג אולטימטום לרה"מ שהוא מעוניין לקבל את האחריות על הציבור החרדי. האמן לי שהוא לא ישיב את פניו ריקם".

אתה מבין את אלו שלא ישתכנעו מדבריך לאחר שהכרזת מראש כי אתה הולך לאתגר את החרדים בקואליציה?

"זו טעות לומר כך, גם בשבתי בקואליציה נלחמתי למען עניינים שחשובים לציבור שומרי התורה והמצוות, בהיותי שר התחבורה פעלתי לצמצם את חילולי השבת, לא היו כלל עבודות בשבת, כעת אני מצפה מהנציגים החרדיים שילחמו גם הם על כך, אם הם יפקירו את הזירה חילולי השבת יהפכו לחלק מהסטטוס קוו".

מהם יחסיך עם הח"כים החרדים?

"אל תטעה, אני חבר של כולם. יש שיתוף פעולה ביני לבינם כל הזמן, אני זוכר שישבתי בזמנו עם גפני ודרעי ויחד קידמנו מהלכים לטובת החקלאים שומרי השמיטה, ובכלל כל הזמן אנו חותמים אחד לשני על חוקים כשצריך. עם זאת אני רואה צורך להזכיר להם כי הם צריכים ולעמוד על העקרונות שחשובים לציבור שבשליחותו הגיעו לכנסת".

נעבור לעניין אחר, מה עמדתך ביחס לסיפוח ומה אתה חושב על כך שהוא עדיין לא יצא לפועל?

"תרשה לי לומר שלדעתי המינוח הנכון הוא 'ריבונות' ולא 'סיפוח'" מתקן אותי סמוטריץ, "אני חושב שאחרי יותר מיובל שנים בהם אנחנו מחזיקים בשטחי יהודה ושומרון כבר הגיע הזמן שהתושבים החיים שם יקבלו שירותים נאותים כמו כל שאר אזרחי ישראל". "עם זאת" - מסייג סמוטריץ - "לא נהיה מוכנים לשום מתווה הכולל בתוכו מדינה פלסטינית גם אם תהיה מפורזת. צריך להבין שבכך שמוכנים לשאת ולתת על בסיס חלוקת השטחים - מצהירים דה פקטו שאלו לא שייכים לנו. מעבר לכך שעל פי 'שולחן ערוך' אסור למסור אף שעל מאדמת ארץ ישראל ולו משום התוצאות הרצחניות שהוויתורים מביאים בכנפיהם, כולנו חווים על בשרנו מדי כמה חודשים את מחיר ההתנתקות שבימים אלו מלאו לה 15 שנים - בדמות ירי טילים על ערי ישראל בדרום ובמרכז - אז כעת תכפיל זאת פי 20. וכשמוסיפים את העובדה ששטחי יו"ש שולטים טופוגרפית על נתב"ג, גוש דן ומישור החוף - נקל לתאר את הסכנה הנשקפת לנו אם וכאשר תוקם מדינת טרור בלב יו"ש. אנחנו מצרים על כך שזה עדיין לא קרה ומקווים שזה יקרה בהקדם האפשרי".

ראינו אתכם ניצבים תמיד לצד גושי ההתיישבות, מדוע כשזה מגיע למאחזים הקטנים יש רושם שהעניין לא בראש מעיניכם?

הייתי רוצה לחלק זאת לשניים - יש את המאחזים הכוללים קראוונים עם תשתיות שמעמדם אינו מוסדר, וישנם פחונים אותם מקימה קבוצת נערים באישון ליל. בנוגע למאחזים אנחנו עושים כל שביכולתנו - כדוגמת חוק ההסדרה אותו יזמתי. בנוגע לצריפים שהוקמו בין לילה - מובן שאי אפשר לפתוח במאבק על כל צריף שפונה כי אין לדבר סוף - בסופו של יום אחת הסיבות אם לה המרכזית שבהן שבשלה מוקמים צריפים אלו, היא בכדי למנוע השתלטות של פלסטינים על שטחי c, אני הגשתי כעת הצעת חוק לשימור שטחי c - מה שישים קץ להשתלטות הפלסטינית בשטח, כך שהנושא בטיפול. אני חושב שבסופו של יום ניתן לומר כי אין יותר נאמנים מאיתנו להתיישבות ובניינה ביו"ש".

אם כדבריך חשוב לכם להשפיע על המהלכים של ממשלת ישראל מדוע לא נכנסתם לממשלה?

"פשוט מאד: נתניהו לא רצה אותנו, אם היה מעוניין בנו היה מציע תיקים בעלי השפעה, אנחנו אמרנו לנתניהו שנסתפק בשניים מתוך שלושת התיקים הבאים: חינוך, תחבורה ובריאות , אנחנו לא הסכמנו להכנס לממשלה ללא תיקים בעלי השפעה".

אני מנסה להבין, תיק החינוך שהוצע לכם לא נחשב כזה שמשפיע?

"צריך להבין שבעידן הקורונה נעשו קיצוצים נרחבים מאד ואלו לא פסחו גם על תקציב משרד החינוך - מה שמקטין עד מאד את יכולת ההשפעה בפועל. מה גם שחלק מסמכויות המשרד עברו לשר זאב אלקין".

איך תיקים כתחבורה או בריאות יכולים לקדם את אג'נדות כמו התיישבות או ענייני דת אותם מעוניינת המפלגה לקדם?

"ודאי, ברגע שאנחנו מחזיקים בתיקים משמעותיים כמו אלו יש לנו יכולת מיקוח ביד, אם נניח שהשר דרעי צריך משהו מהמשרד אנחנו יכולים להתנות זאת בתמורה לקידום רבנים ודיינים מהציונות הדתית בבמסגרת משרד הדתות שנמצא בשליטת מפלגתו."

אתם מתיימרים הרי להיות המזוזה של המפלגות החרדיות - אגזים אם אגדיר את מפלגתך 'האיחוד הלאומי' כיותר חרדית מחרדית?

"אני ברמה האישית לא רואה את עצמי צדיק יותר מאף אחד, אבל בהחלט כל יום כשאני מתעורר בבוקר אני שואל את עצמי איך אני מבצע את מה שהקב"ה דורש ורוצה ממני וזה מה שמנחה אותי לאורך כל העשייה הציבורית".

לאור העובדה שאתה רואה עם החרדים עין בעין נושאים רבים - האם יש היתכנות שתרוץ במערכת הבחירות הקרובה בתור מפלגה חרדית לאומית שתאגד בתוכה חרדים או שמא תמשיך לרוץ ברכב הנוכחי של 'ימינה'?

"ראה", בורר סמוטריץ את מילותיו. "ראשית כל עליי להקדים כי נפתלי בנט הוא איש יקר ומוערך ולנו ידידות איתנה. עם זאת, נפתלי שואף יותר לכיוון של מפלגה ציונית שתהווה אלטרנטיבה לליכוד דוגמת הימין החדש דרכה התמודד במועד א', ואילו מפלגת 'האיחוד הלאומי' מיוסדת בעיקרה על עמידה עקרונית ונטולת פשרות בכל מה שקשור לענייני יהדות, מתוך אהבת ארץ ישראל, תורת ישראל ועם ישראל. לכן אני חושב שגם חרדים יכולים למצוא אצלנו את ביתם, אדגיש כי אינני מצפה מחרדי שרבותיו מורים לו להצביע ליהדות התורה או ש"ס שיצביע לנו, אבל אני חושב בהחלט שגם לציבור החרדי יש מקום במפלגת האיחוד הלאומי".

לסיום, מהו המסר שתרצה להעביר לציבור החרדי?

"עמדתי ותמיד אעמוד לרשותכם, אל תהססו לפנות ללשכתי בכל בעיה שתתעורר, תמיד נשמח לעזור".

בימה - המעודכנים מעדכנים
דרעי ליצמן וגפני בקריאה משותפת לנתניהו וגנץ: עצרו את הבחירות עכשיו
תאונת דרכית חזיתית - משאית מול רכב פרטי
האם דם 'הציבור החרדי' כאן הפך להפקר? הקורונה- תעלם אבל ההסתה נגד החרדים - אייי
קרב טרום בחירות • נתניהו: יאיר אתה צייצן המחנה; לפיד בתגובה: אתה מודה שאני לגיטימי
מתיחות ביהדות התורה: אייכלר נמנע, פינדרוס הטיל סנקציות
סמוטריץ': רה"מ האמיתי אבי ניסנקורן מוביל מדיניות שמאל בזכות הפחדנות של החרדים
ח"כ אבוטבול על עיתון הארץ: "את ההסתה נגד הציבור החרדי אני רואה בחומרה רבה"!
ימנעו בחירות? האם מאמצם של החכי"ם החרדים לגשר בין נתניהו לגנץ יצליח?
צפו בח"כ בוסו: יש כאן שנאה ושיסוי נגד בחורי הישיבות
מה ימנע את הסגר הכללי?