בעלות של 4.5 מיליון ש''ח: הכירו את "המשמר הסביבתי"

השרה להגנת הסביבה: "הקמת 'המשמר הסביבתי' תוביל להגברת הפיקוח והאכיפה של הרשויות על עבירות סביבתיות ולהגברת ההרתעה מול העבריינים"

בעלות של 4.5 מיליון ש''ח: הכירו את "המשמר הסביבתי" אילוסטרציה

את המשמר האזרחי כולנו מכירים, ובקרוב נכיר את "המשמר הסביבתי", שיסייע לטיפול בשפיכת פסולת פיראטית בשטחים הפתוחים. לצורך הרחבת יכולת ההתמודדות של המדינה עם התופעה, המשרד להגנת הסביבה יערוך פיילוט עם משטרת ישראל לגיוס "המשמר הסביבתי", לפי המודל של המשמר האזרחי, שיהיה כוח תומך ליחידות הפיקוח והאכיפה של המשרד להגנת הסביבה, משטרת ישראל וגופי אכיפה נוספים, ויגביר את המעורבות הציבורית בנושא.


השרה להגנת הסביבה, גילה גמליאל: "אנחנו מאמינים במעורבות ציבורית בנושאי סביבה וברתימת הציבור לשמירה על הטבע ועל הסביבה שלנו. הקמת 'המשמר הסביבתי' תוביל להגברת הפיקוח והאכיפה של הרשויות על עבירות סביבתיות ולהגברת ההרתעה מול העבריינים".


לשם ביצוע התוכנית, קרן הניקיון של המשרד להגנת הסביבה אישרה באחרונה תקציב של כ-4.5 מיליון שקל לטובת הקמת מערך משמר סביבתי, כחלק ממדור הגנת הסביבה במשטרת ישראל, לשם הגברת הפיקוח והאכיפה בתחום עבירות הגנת הסביבה בשטחים העירוניים והפתוחים, ובפרט עבירות השלכת פסולת בניין.


מדור הגנת הסביבה במשטרת ישראל ממומן על-ידי המשרד להגנת הסביבה, והוא כפוף פיקודית לאגף המבצעים של משטרת ישראל ומקצועית למשרד להגנת הסביבה. הפיילוט עם משטרת ישראל לגיוס המשמר הסביבתי צפוי לצאת לדרך בחודשים הקרובים.

אילוסטרציה

המשמר הסביבתי יצטרף לפעילויות אכיפה מיוחדות בשילוב המשטרה הירוקה במשרד להגנת הסביבה ומשטרת ישראל לאחר הכשרה מתאימה לצוותים. גיוס המשמר הסביבתי (לפי מודל המנהל האזרחי – מתנדבים במדים בעלי סמכויות שוטר) מתוכנן להתבצע בשתי תחנות משטרה: האחת כפרית והשנייה תחנה עירונית גדולה, החולשות על שטחים עירוניים וכפריים.


הפיילוט מתוכנן להיערך במשך כשנתיים, ובסיומו יוחלט על המשך קידום הפרויקט. ההערכה היא, כי פעילות שתי היחידות שיוקמו תצמצם בצורה משמעותית את תופעת השלכת הפסולת והפגיעה הסביבתית באזורים שבהם יפעלו היחידות, בדגש על צמצום שפיכת פסולת בניין.


כיום מושלכת פסולת בניין באופן פיראטי בכמות גדולה ומתרחשת עבריינות בקנה מידה רחב. היקף הפסולת המושלכת בשטחים הפתוחים בצורה בלתי חוקית הוא כ-43% מכלל הפסולת המושלכת. מינוף המאבק בפשיעה העבריינית בתחום הפסולת, תוך חיזוק מערך כוח האדם באמצעות הפעלת "המשמר

הסביבתי", צפוי להביא לשיפור בתחום זה.

תיעוד: מעמד קבלת פנים בירושלים לאדמו"ר מבאבוב
סמוטריץ' על בנט: "אם היו מחברים לו פוליגרף החשמל בישראל היה נופל"
ירושלים: לקוי ראייה נפצע קשה מפגיעת רכבת קלה
מלכיאלי בירך את הח"כ מיש עתיד: "הצלחתך הצלחתנו"
בריקוד הדגלים: סמוטריץ' רקד עם קרעי בשער שכם • צפו
הסתיים ריקוד הדגלים: 2 שוטרים נפצעו,17 חשודים נעצרו
אלפים משתתפים כעת בריקוד הדגלים
אשה נהרגה ומספר נוסעים חרדים נפצעו בתאונת דרכים חזיתית ברמת הגולן
אנשי החינוך נחשפו לדרכי התמודדות עבור ילדים הסובלים מהפרעת קשב
הטרור החקלאי שוב מכה בצפון: נזק עצום ל- 64 כוורות