מעניין: בכמה מנדטים אוחז הליכוד ומה עם הגוש החרדי? מתוך סקר דרמטי שנערך השבוע

בסקר מיוחד שבוצע עבור התוכנית ברדיו 103FM נרשם שינוי מגמה פוליטי

מעניין: בכמה מנדטים אוחז הליכוד ומה עם הגוש החרדי? מתוך סקר דרמטי שנערך השבוע ביבי ודרעי

השאלות כמה מנדטים מקבלת כחול לבן ואיפה ניצב לפיד? וגם: כמה אחוזים מהציבור בעד הסיפוח?

מהסקר עולה כי הגוש החרדי בהם סייעת ש"ס ברשות אריה דרעי שומרת על 9 מנדטים, וסייעת יהדות התורה מיד אחריה עם 8 מנדטים. אחריהן, ישראל ביתנו (7 מנדטים) בראשות ליברמן, ימינה (6) ומרצ (5).

העבודה - בראשות עמיר פרץ אינה מצליחה להתאושש וזוכה ל־2 מנדטים בלבד - כמובן, מתחת לאחוז החסימה.

במפת הגושים, הימין בראשות ביבי נתניהו עשוי לייצר רוב של 64 מנדטים בכנסת, בהרכב שכולל את ימינה והחרדים.

ומאידך גוש המרכז־שמאל בהובלת לפיד עם 49 מנדטים בכנסת, בהרכב שכולל את הרשימה המשותפת, כחול לבן ומרצ. ליברמן עם 7 מנדטים, בניגוד למערכות הבחירות האחרונות, לא מהווה לשון מאזניים. לימין יתרון מובהק.

השאלה המרכזית היא האם מדינת ישראל בדרך לבחירות נוספות? כאשר משבר הקורונה מרחף מעל ראשנו, המשבר הכלכלי בעיצומו ועתידו של הסיפוח, שאמור לצאת אל הפועל בתחילת חודש יולי, אינו ידוע - ממשלת האחדות מתחילה לגלות סדקים.

מסקר מיוחד שהובא הבוקר (ו') בתוכניתו של ניסים משעל ב־103fm, עולה כי מצבו הפוליטי והתדמיתי של נתניהו טוב מאי פעם. האם זה ישפיע על הבטחתו לפנות את מקומו כראש הממשלה בעוד שנה וחצי לטובת הרוטציה?

מהסקר, שביצע פרופ' יצחק כ"ץ ממכון 'מאגר מוחות', עולה כי אילו הבחירות היו מתקיימות היום, מפלגת הליכוד בראשות נתניהו הייתה מקבלת 41 מושבים בכנסת.

כחול לבן של בני גנץ וגבי אשכנזי ממשיכה במגמת ההתרסקות, ועל פי סקר זה זוכה ל־13 מנדטים בלבד. שותפם לשעבר, יאיר לפיד, ממשיך להתחזק - מפלגתו יש עתיד־תל"ם זוכה בסקר זה ל־16 מושבים ובכך הופכת למפלגה השנייה בגודלה. הרשימה המשותפת שומרת על כוחה עם 15 מנדטים.

פרופ' כ"ץ התייחס להתחזקות הליכוד בסקרים, ואמר כי מדובר ב"התלכדות רבה של מחנה הימין מול התרסקות האלטרנטיבה השלטונית, קבוצה שמתפרקת כעת".

לדבריו, הסקרים וגם מערכות הבחירות מלמדים דבר מעניין שהנושא הפלילי "ממש דעך ולא תופס מקום בשיקול הדעת של הבוחר" כלל וכלל ולהיפך אולי רואים את זה כרדיפה שגורמת לאהדה. כ"ץ ייחס זאת לעובדה כי נתניהו מנהל "קמפיין מאוד אינטנסיבי לאורך שנים נגד מערכת אכיפת החוק".

התוצאה, לדבריו: "הדבר בהחלט משפיע על הבוחרים, שלכל הפחות רבים מהם מדחיקים את הנושא".

בסוגיית "הסיפוח" נרשם רוב למהלך שאותו מוביל נתניהו, 67 אחוזים מבעלי הדעה תומכים בהחלת הריבונות הישראלית על היישובים היהודיים ביהודה ושומרון. ומאידך 33 אחוזים, מתנגדים למהלך זה.

שאלה נוספת, בהקשר זה, בדקה את רמת החשש בקרב הנשאלים מהתפרצות אלימות פלסטינית בתגובה למהלך של החלת ריבונות. כשני שלישים מהנשאלים חוששים במידה מסוימת ומעלה מתרחיש של אינתיפאדה או גל אלימות מצד הפלסטינים. השאר לא הביעו מכך חשש.

"יכול להיות שהמחלוקת היא סביב כל מיני יישובים מבודדים", הסביר פרופ' כ"ץ, והוסיף: "יש כאן הרבה מאוד חלקים שהם בקונצנזוס - ובקעת הירדן היא אחד מהם".

הסקר בוצע השבוע בימים רביעי וחמישי, באמצעות פאנל אינטרנטי בהשתתפות 503 משיבים בגילי 18 ומעלה, המהווים מדגם מייצג של האוכלוסייה.
גודל הטעות הסטטיסטית: 4.4 אחוזים, ברמת ביטחון של 95 אחוזים.

השר דרעי: לא טרקתי את הטלפון, ניתקתי כי מיהרתי לפגישה
הכנסת דחתה הקמת ועדת חקירה פרלמנטרית לבדיקת ניגודי העניינים של שופטים
פרסום ראשון: גנץ נכנס לבידוד
דרעי: ההיסטוריה לא תסלח לנו אם אנחנו נגרור את ישראל לבחירות רביעיות
אושר חוק תקנות החירום. ח"כ מיקי לוי: "טירוף מערכות. דיקטטורה"
כינוס מטה בני תורה הצרפתי
ליצמן בתגובה לגוב ארי - "זורע פחד על חרדים לצורך יחסי ציבור"
בצלמו: 'לא נוותר לתומך בטרור' - 'יש להשהותו לחצי שנה מהכנסת'
מינויים חדשים ביהדות התורה: ח"כ ברוכי ישמש כסגן יו"ר הכנסת, פינדרוס ישמש כיו"ר יהדות התורה
אייכלר: בשם הקורונה - זורעים פחד ואימה - מפני "הנגיף החרדי"