בקשתם של ישראלים רבים לשוב לארץ עקב הקורונה, מביא לפתרון בעיית "בריחת המוחות"

מדי שנה נקלטים במוסדות אקדמאיים בישראל 250 מדענים ישראלים שחזרו. העדרה של תכנית לאומית בנושא מעכבת השבתם של רבים יותר, כך נחשף בוועדת העלייה והקליטה

בקשתם של ישראלים רבים לשוב לארץ עקב הקורונה, מביא לפתרון בעיית "בריחת המוחות" ח

יו"ר הוועדה דוד ביטן: ישראל במקום ה-17 מבין 37 מדינות ה-OECD מבחינת בריחת המוחות. צריך לנצל את עידן הקורונה, ולהציע תכניות אטרקטיביות להשבתם.

המחסור ברופאים, מהנדסים ומתכנתים - ובקשתם של ישראלים רבים לשוב לארץ עקב הקורונה, מביא לפתרון בעיית "בריחת המוחות". ועדת העלייה והקליטה דנה היום (רביעי) בשלל התכניות לעידוד חזרה שכזו, וביעילותן. לדברי יו"ר הוועדה, ח"כ דוד ביטן (הליכוד) "בשנת 2006 הוקמה ועדת שוחט למשבר במערכת ההשכלה הגבוהה, ב-2010, החליטה הממשלה על תוכנית לאומית ל"הבאת מוחות" וב-2012 נחתם הסכם בין-משרדי להקמת תוכנית לאומית להשבת אקדמאים. אך יש לבדוק אם התכניות הקיימות לא עובדות – ולהיות מספיק גמישים לשנות אותן תוך כדי תנועה". ביטן הזהיר כי כיום אין בישראל גוף אחד שמרכז את הפעולות בנושא: "תכניות ממשלתיות יש, החלטות ממשלה יש, רצון יש, הבעיה היא ביישום ובביצוע ובתוצאות מוכחות. ברורה לכל התועלת של המדינה בהשבתם לישראל. צריך לנצל את עידן הקורונה, ולהציע תכניות אטרקטיביות להשבתם"". לדבריו, ישראל במקום ה-17 מבין 37 מדינות ה-OECD מבחינת בריחת המוחות.

ביטן הזמין לדיון נוסף בעניין, את מזכיר הממשלה כדי לקבוע גורם אחראי לתכנית לאומית בנושא. ישיבה נוספת בנושא תיערך בעוד כחודש עם נציגי משרדי הקליטה והבריאות, התאחדות התעשיינים, רשות החברות, המוסדות האקדמיים, משרד המדע והטכנולוגיה ועוד.

לדברי שר ההשכלה הגבוהה זאב אלקין, האחריות לעידוד העלייה של אקדמאים היא של משרד הקליטה והוא מפעיל תכניות מגוונות בנושא, אך מוגבלות בתקציבן. חסרה תכנית לאומית בעניין.

לדברי מיכל קוטלר-וונש (כחול לבן) השבת אקדמאים היא קשורה להסרת החסמים לעולים חדשים בהכרה בתארים שרכשו בחו"ל, ואילו אנדריי קוז'ינוב (יש עתיד-תל"ם) הדגיש כי "קיים מחסור ברופאים בישראל, וזו ההזדמנות להבאתם"

נדב דואני, מנכ"ל ארגון המדענים הישראלים בחו"ל, סיפר על שיתוף פעולה עם משרדי הממשלה בתכניות שונות, "אך הסיפור הוא מורכב, ובעיקר בהשמה בעבודה".

לדברי גרנית בן עזרא-זינגר, מנהלת "קליטה במדע" במשרד הקליטה, בעלי תואר שני ומעלה זוכים ע"י המשרד בליווי צמוד מרגע חזרתם לארץ, ע"י יועצים בעלי קשרים בתעשייה המקומית, עד להשמה בעבודה. "בנוסף ארגון המדענים פועל בשליחותנו ב-23 מרכזים השומרים על קשר עם אקדמאים ישראלים בחו"ל, בכ-200 פעילויות מדי שנה, מעודד אותם לעליה ומלווה אותם בהליכי העלייה".

ישי פרנקל, סגן נשיא ומנכ"ל האוניברסיטה העברית, סיפר כי מרבית המדענים הנקלטים היום במוסדות האקדמאים בארץ, כ-250 איש מדי שנה, הם ישראלים-חוזרים, והמליץ על תכנית מחקר ויישום, שחלק מתקציבה יוגדר מראש בהשמה של מדענים ישראלים-חוזרים.

חיפושים נרחבים כעת אחרי שני ילדים שנעלמו עקבותיהם בדרום הארץ
הנשיא ריבלין בפנייה נרגשת להורים "אל תגידו לי זה לא יקרה״
תחזית מזג האויר -חם מהרגיל לעונה, בשבוע הבא ייתכן גשם מקומי
1,055 חולים חדשים מאתמול בחצות מספר הנפטרים עלה ל573
האם החל טרור חטיפות? ניסיון חטיפה היום ביו"ש
החל שוב טרור הבלונים מעזה לעבר העוטף
מכונית עלתה באש במנהרת תל חדיד בכביש 6 ליד בן שמן
בני ברק: מעמד חלוקת קונטרסי חידושי תורה של תלמידי התלמודי תורה בעיר
תחמושת ואמלחים רבים נמצאו בישוב יפיע בצפון
קץ בישיבות: שר האוצר מתנגד לתקציב המיועד לבני הישיבות