תביעות ענק נגד מטא: "השתמשה במידע רפואי ללא ידיעת החולים"

תושבים בארה"ב מאשימים את ענקית הטכנולוגיה באיסוף מידע על מטופלים, כדי להתאים להם תוכן פרסומי

תביעות ענק נגד מטא: "השתמשה במידע רפואי ללא ידיעת החולים" פייסבוק וואטסאפ

בקשות לשתי תביעות ייצוגיות הוגשו לאחרונה נגד מטא, בטענה שענקית הרשת נוהגת לאסוף מגולשים מידע רפואי סודי ורגיש ללא ידיעתם. התביעות, שהוגשו בקליפורניה ביוני וביולי וגם מופנות נגד מוסדות רפואיים גדולים בארה"ב, גורסות כי Meta Pixel, כלי אנליטי שמטרגט ואוסף מידע על גולשים כדי להתאים להם תוכן פרסומי, הוטמע במאות אתרי רפואה ובריאות בארה"ב.

כמה מאתרי הרפואה האלה הם שלוחות אזוריות של Dignity Health - רשת פורטלים המספקת למטופלים מידע על התיקים הרפואיים שלהם, סיכומי ביקור רופא, תוצאות בדיקות מעבדה ועוד. כמו כן נטען כי Meta Pixel מותקן באתרים של 33 מתוך 100 בתי החולים המובילים בארה"ב, וכי הכלי דולה מהאתרים הללו סטטוסים רפואיים של מטופלים לטובת מטרות שיווקיות. אחת הדוגמאות שניתנו היא של אישה, אשר זהותה לא נחשפה, שהחלה לראות בפייסבוק מודעות הקשורות לטיפול בבעיות לב וברכיים - לאחר שגלשה בפורטל רפואי.

מטא אמנם דורשת מהאתרים ליידע את הגולשים שפעולותיהם באתרים מתועדות לצורכי איסוף מידע שיווקי והתאמת מודעות (בדיוק כמו שאתרים רבים מבקשים מאיתנו להסכים לאיסוף Cookies), אולם בבקשות התביעה נאמר כי החברה לא אכפה את הדרישה הזו באתרים הנ"ל. מעבר לכך, הובהר כי מדובר בכשל מוסרי, שכן מטא ידעה שמדובר באתרים שמעבירים מידע אישי, רגיש וכביכול גם מאובטח, ולכן Pixel לא היה אמור להיות מותקן עליהם מלכתחילה.

לפיכך, אם הבקשות לתביעות הייצוגיות יתקבלו, ידרשו התובעים פיצויים בשם מיליוני אמריקנים שגלשו באתרי הרפואה השונים והזכות הבסיסית שלהם לסודיות רפואית הופרה. העבירות המיוחסות למטא ולמוסדות הנתבעים הן של הפרת חוזה, חדירה לפרטיות, הפרת חוקים פדרליים העוסקים בתקשורת אלקטרונית ועוד.

מחסן תחמושת התפוצץ בצפון חצי האי קרים • צפו בתיעוד
איראן בונה שלושה לוויינים נוספים שיוכלו לרגל אחר ישראל
פרשת המסמכים הסודיים: האם טראמפ לא ירוץ לנשיאות?
סיכום חדשות השבת: מסמכים "סודיים ביותר" נמצאו באחוזת טראמפ
דיווח: הפשיטה על אחוזת טראמפ נועדה לאתר מסמכים קשורים לנשק גרעיני
אחותו של קים ג'ונג און סיפרה שחלה - והקהל פרץ בבכי
‏תיעוד מארה"ב: מטוס התרסק באמצע כביש מהיר בקליפורניה ועלה בלהבות
טילים שוגרו מאודסה לחצי האי קרים ותקפו את חיל האוויר הרוסי בקרים
סיבה לדאגה: רוסיה שיגרה לוויין צבאי עבור איראן
ביידן הכריז: מצב חירום לאומי במאבק באבעבועות הקוף