מקלב: "כל תעמולת הבחירות הרשמית של ישראל ביתנו היא פייק-ניוז"

"ליברמן עצמו מביא תרבות של שקר ודיבר על שבעה מיליארדי שקלים לבני הישיבות שלא היו ולא נבראו" • "אין לתת בשום דרך את הכוח לשלטון להחליט מה אמת ומה שקר"

מקלב: "כל תעמולת הבחירות הרשמית של ישראל ביתנו היא פייק-ניוז" ח''כ אורי מקלב

ועדת החוקה דנה היום (ב') בתופעת הפייק ניוז והפגיעה בזכויות אדם: אתגרים ודרכי התמודדות.

בין היתר דנו חברי הוועדה בהצעה של מכון זולת להצעת חוק להתמודדות עם ידיעות כוזבות (פייק ניוז) התשפ"א-2021. בדברי ההסבר ליוזמה נכתב כי "ההצעה מסדירה בחקיקה את החלטות היו"רים של ועדת הבחירות המרכזית, השופטים (בדימוס) חנן מלצר ואליקים רובינשטיין, בעניין תחולת הוראות מרכזיות בחוק הבחירות גם על רשת האינטרנט ובכך משפרת את התאמת החוק למציאות בשנים האחרונות שבה חלק ניכר מתעמולת הבחירות מופץ באינטרנט, וכן תסדיר את הפיקוח עליה. ההצעה לא מהווה תיקון מקיף לחוק, כפי שהציעה הוועדה לבחינת חוק הבחירות בראשות הנשיאה בדימוס דורית ביניש, אלא ממוקדת בסוגיית חדשות הכזב".

יו"ר הוועדה ח"כ גלעד קרב (העבודה): "אנחנו בעידן בו הסוגיה הזו, גם ללא מעורבות הבית הזה מעסיקה אותנו ומגיעה לכותרות פעם אחר פעם. אנחנו בעיצומה של התמודדות ציבורית בהקשרים רפואיים המושפעת מהתופעה".

ח"כ שמחה רוטמן (הציונות הדתית): "אחד המונחים המעוררים בי חלחלה כשאני שומע אותם הוא "פייק ניוז" שהוא כל עיסוק ממשלתי בסוגיית חדשות הכזב, וצידו השני הוא "מיניסטריון האמת". לא סתם נבחר שם העיתון של המפלגה הקומוניסטית "פרבדה"- אמת ברוסית. ניסיון של כל גוף ממשלתי לקחת בעלות על האמת אמור לעורר חלחלה בכל לב אוהב חופש. כל מהותו של חופש הביטוי הוא שלמדינה אין בעלות על האמת ואסור לה להתערב. ועצם העיסוק בדבר הזה, הוא השיח החדש האורווליאני באמת כהגדרתו הבהירה ביותר".

עוד אמר: "שקר תמיד היה והוא מגיע לכל מקום. לאמת לוקח יותר זמן. דו"צ צריך להתמודד מול השקרים של החמאס ולכן אולי התחיל לשקר. הפטרנליזם וההתנשאות הזו, זה באמת דיון שלא מסתדר עם הכותרת שרשומה פה. לתת לגוף ממשלתי את הבעלות על האמת זה דבר הסותר את מהות הדמוקרטיה".

ח"כ ענבר בזק (יש עתיד): "הצ"ח של ח"כ מאיר יצחק הלוי עוסקת בפלטפורמה והיא לא מספיקה. זה כמו שכלי רכב יכול להיות כלי הרג ויכול להיות אמבולנס שמציל את חייך. ברשתות הבעיה אינה הפלטפורמה שמאפשרת לכ"א מאיתנו להיות מפרסם, הכיוון הוא כן לעסוק במפרסמים".

עוד אמרה: "בשנים האחרונות הפלטפורמה הפכה סוג מפלצת המאפשרת לאנשים שוחרי רע להשתמש בה באופן מזיק הפוגע בביטחון הציבור. בשבוע שעבר פורסם שרשת איראנית הצליחה לחדור לקבוצות של הליכוד ולפרסם נגד הממשלה כשכל המטרה הייתה לפגוע ביציבות הביטחונית. אני נוטה להסכים עם מכון זולת. החוק הקיים העוסק בפרסום נכון ויש להתאימו לעידן החדש של הרשתות".

ח"כ אמיר אוחנה (הליכוד): "אני נדהם מהדיון כאן. המאבק שבין אמת לשקר הוא חלק מהטבע האנושי והוא חלק מנשמת אפה של הדמוקרטיה. מבקשים כאן שאורגן של המדינה יכריע מה אמת ומה שקר".

עוד אמר: "אני מתנגד למכחישי הקורונה ומתנגדי החיסונים אבל לא עולה על דעתי למנוע מהם להביע את דעתם. לסתום להם את הפה? אני מאמין שהם מאמינים לעצמם, חושבים שאנחנו הטועים שהולכים שבי אחרי חזיונות שווא. עולה על דעתנו לסתום להם את הפה? הדרך היא לשכנע ולהוכיח. ועוד מכניסים את זה לבחירות? זכות הביטוי כמו כל חירות היא מוגבלת".

לסיום אמר: "גם הזכות לחיים נסוגה בפני הזכות להגנה עצמית. חופש הביטוי מוגבל דיו כבר במצב הקיים- אסור להוציא דיבה, אסור לגלות סודות מדינה, אסור להסית לאלימות. זה ניסיון מסוכן ביותר שיש לגדוע אותו באיבו מימין ומשמאל".

ח"כ גבי לסקי (מרצ): "אני חרדה כי אין לתת בשום דרך את הכוח לשלטון להחליט מה אמת ומה שקר, מה מידע טוב או רע. גם הניסיון להגדיר בחקיקה מהי דיסאינפורמציה זה בעייתי. זו מילה חמקמקה. קשה להגדירה ואנחנו עלולים למצוא עצמנו פוגעים יותר מאשר עוזרים".

יו''ר וועדת החוקה ח''כ קריב

ח"כ אורי מקלב (יהדות התורה): "לא ניתן לתחום את הנושא החשוב הזה רק לשקרים ולפייק ניוז, היות ובמקרים רבים הוא טומן בתוכו הסתה. לצערנו חלק גדול מהפייק ניוז יוצא מהבית הזה. יש כאן פרצה מסוכנת ואסור לאפשר לתת לידי גורם אחר לקבוע מהו שקר".

עוד ציין: "לצערנו ישראל ביתנו כל תעמולת הבחירות שלה הרשמית היא פייק ניוז ושקרים, ליברמן עצמו מביא תרבות של שקר ודיבר על שבעה מיליארדי שקלים לבני הישיבות דברים שלא היו ולא נבראו".

עוד אמר: "הוא הציג שורת פרסומים בתקשורת הרוסית הגובלת לדבריו בהסתה של ממש: "הם בתעמולה שלהם מדברים על הזרמת גז והרג הציבור החרדי או במקרה אחר פעיל מרכזי קרא שלא להתחסן בכדי לא לאפשר 'הישג' לנתניהו ערב הבחירות. אלו דברים שחייבים להפסק".

ח"כ ברדץ' יאלוב הגיבה לדבריו: "אלו סכומים שנבדקו, כולל על ידי".

פרופ' עמית שכטר, נשיא מכללת אורנים: "בעברי בין היתר יועמ"ש לרשות השידור, פרופ' לתקשורת בפן סטייט וייעצתי לעמותה בכתיבת המחקר שלה. "אנחנו צריכים להתרכז בפתרונות ישימים. מזהים שהשקרים מהווים סכנה לשלום הציבור- לבריאות הציבור וסכנה עקיפה לשיטה הדמוקרטית כתוצאה מעיוות הבחירות. חוסר הוודאות שבו אנו מצויים תמיד, מוביל אותנו לחיפוש מידע ברשת, שמתיימר להיות אמין. מידע על בריאות מופץ ע"י עיתונאים, מתחזים לרופאים ואושיות רשת. הדמוקרטיזציה מאפשרת לכל אחד להפוך למקור מידע".

עוד טען כי: "בכל ימות השנה ובעיקר בתקופת בחירות הרשת מתמלאת בשקרים. התנאי להשתקפות רצון הבוחרים והבוחרות הוא בחירה על בסיס מושכל. הרשתות מאפשרות להפיץ שקרים בזדון, ההופכים לכלי שרת לעיוות רצון הבוחר".

ד"ר מיכל עברון יניב, מחברת הדוח של מכון זולת טענה כי: "בגלל תופעת הפייק ניוז ותפוצתה המזיקה מיפינו באיזה זכויות היא פוגעת- זכות לשוויון, פרטיות זכות הציבור לדעת ועוד. שתי זכויות אקוטיות ביותר וניתנות לתיקון מהיר וקל- הזכות לבריאות- מעוגנת בחקיקה, יש לנו מערכת בריאות מצוינת, ותנאי הפתיחה לטיפול בקורונה לא רעים".

עוד אמרה: "יש הרבה מחקרים שנעשים בעולם. לפני יומיים יולדת מורדמת ומונשמת שלא התחסנה וכך רבים במצב קשה. במאה ה-17 במגיפה השחורה האשימו את היהודים והמכשפות. היום יש קרוב ל5.5 מיליון מקרי מוות של מאומתים בעולם וקרוב ל-282 מיליון חולים בעולם. הרפואה מציעה את חוד החנית והפייק רוצה להחזיר אותנו למאה ה-14".

עוד אמרה "יש מחקרים רבים המראים קורלציה ברורה בין החשיפה לפייק ניוז. אנחנו לא מתייחסים לקבוצות שאינן נגישות לרשת ולפייק ניוז. המלצותינו מתייחסות רק לאלו המפיצים שיטתית ובזדון הסתה נגד הממסד הרפואי".

עוד חשפה כי הרשת החברתית טוויוטר החליטה לסגור חשבון של אשת קונגרס בעקבות חופש הביטוי בנושא חדשות כזב בקורונה: "טוויטר סגרה קבוע את חשבון הטוויטר של אשת קונגרס מג'ורג'יה, היא קבעה רף שאם אתה מכה 5 פעמים ומפר את האיסור להפיץ חדשות כזב בעניין הקורונה סוגרים את החשבון. גם חברות המונעות מרווח נמצאות תחת לחץ ועושות פיקוח וולונטרי. חשוב להבין שפייק ניוז מבסס סביבת מידע הומוגנית, מחזק אמונות קיימות ומקשה מאוד על הידברות בין קבוצות פוליטיות שונות".

היו"ר ח"כ קריב: "אין מחלוקת על הזכות לחופש הביטוי, חופש המחאה וההתאגדות. יש לנו הכרה שהחקיקה הקיימת והרגולציה הקיימת אינה תואמת את המציאות שאנו חיים בה. יש מקום בבית הזה לשאול את שאלת ההתאמה לדינים הקיימים במציאות חיינו. במקרים מסוימים היא תביא לשינוי ועדכון ובמקרים אחרים לכלים חדשים".

לסיום אמר: "הוועדה תעסוק בנושא תעמולת בחירות, מכוח העובדה שמונח לפנינו דוח ועדת בייניש, ובתקווה עוד במושב הזה נקדם את דיני תעמולת הבחירות. אני מזמין את מכון זולת לבוא בדין ודברים עם גופים אחרים בחברה האזרחית שלהערכתי תהיה הקטליזטור בנושא הזה ונושאים אחרים. יש תמיכה ממשלתית לחקיקה בנושאים שאנו דנים בהם היום".

כביש 6 ייחסם השבוע ממחלף חורשים למחלף ניצני עוז בשני הכיוונים
המשטרה פעלה נגד חשודים אשר נהגו בפראות בשטחים חקלאיים
משטרת בת-ים עצרה בסוף השבוע חוליית גנבי כלי רכב בעיר
המשטרה אכפה אזרחים המטפלים ברכבם במוסכים באזור יו"ש
רוכב אופנוע נהרג בתאונה בכביש 531
התחזית: מעונן חלקית, הטמפרטורות יעלו
צוותי רכבת ישראל התגברו על התקלה במערכת האיתות
בשל תקלת איתות ארצית ברכבת ישראל: הרכבות הראשונות ייצאו מאוחר
תן נגוע בכלבת נמצא בישוב גוש חלב, בגליל העליון
שר החוץ של בלארוס מת, חפץ חשוד אותר בירושלים וטראמפ מעורר סערה