10 עובדות ומיתוסים על השיער

עושים סדר בעובדות והמיתוסים הנפוצים ביותר על השיער שלנו // מאת ד"ר סיון מרסר, מומחית בבריאות העור, אסתטיקה ולייזר

10 עובדות ומיתוסים על השיער אילוסטרציה

נשירת שיער היא תהליך טבעי המתרחש אצל כולם. נשירת שיער תקינה נחשבת עד אובדן של 100 שיערות ביום. אולם, לעתים מסיבות שונות, מורגשת עלייה בהיקף נשירת השיער, בין אם בשל סטרס מוגבר, או בעונות מעבר, או מתווספים שינויים נוספים כגון חולשה ועייפות, שינויים הורמונליים כמו הפסקת מחזור או לידה, מצבים אלו מצריכים התייעצות עם רופא עור מומחה.

סביב נושא נשירת שיער, נערמו לאורך השנים עובדות / מיתוסים שגורים כגון: "השיער שלי לא צומח, אני צריכה להסתפר", "אל תתלשי את השיער הלבן, זה יצמח לך כפול", "השיער שלי נושר בגלל ההיריון".

1. תספורת מסייעת לצמיחה מואצת – לא נכון. אין דרך למנוע משיער לצמוח או לא לצמוח ע״י חיתוך שלו כמו גם אין דרך לשנות את המרקם שלו דרך תספורת.

2. מסאג קרקפת מאיץ צמיחת שיער – לא נכון. אין מניפולציה שתגרום לשיער לארוך מהר יותר. יתרה מזאת - עיסוק יתר בשיער (תלישה וכו') יכולים לעיתים להסב נזק.

3. הריון גורם לנשירת שיער – לא נכון. נהפוך הוא – בהריון השיער בריא יותר , בוהק יותר חזק יותר. יש להבדיל ממצבים של נשירת שיער בשם טלוגן אפלוביום המתרחשת כ3 חודשים לאחר הלידה.

4. תלישת שיער לבן תוביל להאצה בצמיחת שיער שיבה – לא נכון. גוון השערה הוא תולדה של כמות המלנין בה. תלישת שערה אפורה לא תוביל לצמיחת עוד 20 כמוה.

5. חבישת כובע תגרום להתקרחות – נכון. זקיקי השיער ניזונים מהדם שבקרקפת. הדרך היחידה שבה עלול להיגרם נזק הינו כאשר יש משיכה ומגע הדוק מדי עם כובע או כיסוי ראש מתוח וכבד.

6. מים קרים מאיצים צמיחת שיער – לא נכון. שטיפת שיער במים קרים מאיצה זרימת דם לאזור הקרקפת אך אין ביכולתה למנוע התקרחות. ישנם מספר יתרונות לשטיפה במים קרים מבחינת מבנה השערה אך אין קשר אסוציאטיבי בין טמפרטורת המים והתקרחות.

7. לגברים שעירים יש פחות התקרחות – נכון. רמות גבוהות של טסטוסטרון גורמות הן לשעירות והן להקרחה, ובהחלט יש קשר בין המצבים

9. מתיחה חזקה של השיער בקוקו גורמת לנשירת שיער – לא נכון (או חלקית נכון). היא עלולה לגרום להתקרחות נקודתית באזורים המתוחים בקדמת הקרקפת. אם בכל יום אתם מותחים את השיער עד קצה גבול היכולת ומפזרים רק בערב, מתישהו השורשים יתעייפו ויגמלו לכם בהתאם. מצב זה עלול לגרום להקרחה הנקראת Traction Alopecia, שנובעת מלחץ מכני על שורש השערה ומתאפיינת באיבוד שיער בקדמת הקרקפת (שם אפקט המתיחה מקסימלי).

10. נשירה מואצת של שיער מתרחשת בעונות מעבר (סתיו, אביב) – נכון. שיער ויתר טפולות העור (כמו ציפורניים), מושפעים משינויים תזונתיים, שינויי אקלים גם הם גורמים לנשירת שיער מוגברת.

ייצור מים באמצעות חומרים זמינים וזולים
כך ינקו את החלל מהפסולת
לראשונה בעולם: הדפסת תלת-מימד של גידול סרטני שלם ופעיל
שנה מראש: המערכת החוזה את תפוקת החלב של כל פרה בעוד שנה
ההסבר לתעלומה רבת שנים בייצור מימן
רוצים לעדכן את הגרסה של הרכב? כך זה יתרחש - בקרוב
מדענים מצאו פתרונות יעילים לבעיית שלושת הגופים המפורסמת
הכירו את הפטנטים: בית חולים וירטואלי ומערכת תופים ייחודית
פריצת דרך: הישג דרמטי בהנדסת רקמות לימפטיות
פרה טכנולוגית? הכירו את הממשק המנהל אותה