הוועדה הגיאוגרפית מציגה: כן לערבים – לא לחרדים

בתום שנתיים של דיונים, הוועדה הגיאוגרפית דחתה את בקשת היישוב קריית יערים – טלזסטון להרחבת היישוב, ובמקביל אישרה את בקשת היישוב אבו גוש מאות דונם

הוועדה הגיאוגרפית מציגה: כן לערבים – לא לחרדים ראש המועצה טלזסטון עם חברי המועצה לאחר הזכייה במועצה היפה בישראל

כפי שדיווחנו לראשונה מעל 'בימה' זו, לאחר שנתיים של דיונים, אין ספור פגישות וסיורי עבודה, החליטה הוועדה הגיאוגרפית מחוז ירושלים לדחות את בקשת תושבי קריית יערים וראש המועצה הרב יצחק רביץ להרחיב את היישוב.

ההחלטה הנובעת משיקולים מוזרים של העדפת חייהם בל בעלי חיים שונים על פני חייהם של אזרחים שמבקשים לעצמם קורת גג בתקופה של משבר דיור קשה הופכת מתמוהה למבלבלת כאשר במקביל לדחיית בקשתה של טלזסטון אישרה הוועדה את בקשת היישוב הערבי אבו גוש הסמוך.

"פתאום כשמגיעים לערבים, נעלמים כל השיקולים הירוקים של הטבע. רק בהקשר של החרדים השיקולים האלו קיימים, אין מילה אחרת חוץ מאנטישמיות" זעמו הבוקר בטלזסטון, והוסיפו: "ראה שקודם הוועדה סימנה את המטרה, ורק אחר כך מצאת את הדרך להגיע אליה".

ראש מועצת קריית יערים יצחק רביץ אומר: "מדובר בשערורייה שצריכה לזעזע כולנו: אותה וועדה מחליטה לאשר ליישוב אחד, ולדחות את הבקשה ליישוב אחר. אתה בוחן את הסיבות והתנאים ומוצא שההבדל היחיד בין שני היישובים הסמוכים הוא שיישוב אחד חרדי, והיישוב השני ערבי. לחרדים לא, לערבים כן. אין שום סיבה אחרת".

עוד זעם: "יש לציין שכבר שתי וועדות אישרו את ההרחבה מבחינה מקצועית. וועדה אחת ב-2004 בראשות הד"ר אריה הכט, וועדה שניה ב-2014 בראשות הד"ר וולרשטיין. כבר בשנת 99' הוכנה תכנית אב שהיו מוערבים בה עשרות יועצי נוף, כלכלה, חברה, פיתוח, תשתיות ועוד, והיא הגיעה למסקנה חד משמעית שיש להעביר את השטחים לקריית יערים".

עוד אמר: "אי אפשר להימנע מהמסקנה שמה שקרה בסוף השבוע האחרון הוא אירוע של שנאת חרדים טהורה. כעת הכדור בידיים של שרת הפנים שקד, אני מקווה שהיא תדחה את ההמלצות השערורייתיות אלו מכל וכל".

יו''ר וועדת הכספים ח''כ אלכס קושניר

יצוין כי מי שעומד בראש המאבק נגד הרחבת היישוב הוא ח"כ אלכס קושניר מישראל ביתנו שעם פרסום ההחלטה חגג את ניצחונו ודבריו הובאו מעל 'בימה' זו: "הניסיון לכפיה דתית והשתלטות על שטחי טבע בעליות ירושלים סוכלו! אני מברך על המלצות הוועדה הגיאוגרפית. למעלה משנתיים של מאבק בסיבוב הנוכחי הצליחו, ואני קורא לשרת הפנים לאמץ את ההחלטה הצודקת של הוועדה".

במכתב ששלח ראש המעצה הרב יצחק רביץ לחברי הוועדה הוא קובל על ההחלטה השערורייתית, ומציג פגמים מהותיים שנפלו בתהליך קבלת ההחלטות. בין היתר מציין הרב רביץ: "הוועדה התעלמה לחלוטין מהנתונים שהצגנו אודות התרחבות הישוב ביחס ליישובי האזור".

עוד אמר כי: "כולנו נמצאים באזור נופי רגיש, אולם ראו זה פלא, בעוד קריית יערים גדלה מ-2003 עד היום רק ב-47 אחוז, נווה אילן גדלו ב-66% ויד השמונה ב-71%. ובעוד קריית יערים התרחבה פנימה בתוכה, נוה אילן ויד השמונה התרחבו על השטח הרגיש הנופי בעל ערכי הטבע וכו' וכו' ושאר המילים הגבהות שהם ידעו להטיף כלפינו ולא ישמו כלפי עצמם. הצגנו לוועדה מפות ותצלומי אוויר, אלו הם העובדות ואינם ניתנים לוויכוח".

עוד מציין הרב רביץ כי למרות שהוצגו בפני הוועדה שורה של צרכים בסיסיים לתושבי היישוב, הוועדה בחרה להתעלם מכך בבוטות. גם אקולוגים שהופיעו בפני הוועדה והסיקו שאין שום ערך טבע מיוחד במקום, לא קיבלו ביטוי בדו"ח. בנוסף, הוועדה גם ציינה עובדות שקריות כמו למשל שנחל יתלה עובר במקום המדובר, בזמן שבפועל הוא מתחיל כמה מאות מטרים מהשטח המסומן.

בזמן הקרוב תצטרך שרת הפנים איילת שקד לקבל החלטה, ובמערכת המוניציפאלית, כמו גם תושבי טלזסטון מצפים לדחיית ההחלטה השערורייתית המסמנת חרדים בשל אמונתם ומצפונם הדתי.

מנהרות יוקנעם ייחסמו הלילה בשני הכיוונים
בן גביר וקובי שבתאי התעמתו: "זה לא חוקי, זה מחטף"
מנהלי בבתי החולים באזהרה חמורה: "מערכות המחשב לא ממוגנות"
התחזית: מעונן חלקית עם גשם מקומי בצפון ובמרכז
מהקרקע ומהאוויר: כך נעצרו שלושה גנבי רכב מג'נין
באר יעקב: פועל נפגע מכף טרקטור
מזג האוויר מעונן חלקית עם ירידה בטמפרטורות
נתיב פלוס בכביש 1 יצא לדרך, כך זה נראה מהרחפן
תחנות ניטור איכות האוויר הישנות של חברת החשמל ב'אלון תבור' הוחלפו
סוכלה הברחה של 20 ק"ג זהב שהוסתרו ברכב במעבר אלנבי