"מיליון מ"ר שטחי תעסוקה לעיר חריש בלבד, בשעה שליישובים מסביב אין"

כך אמר יו"ר ועדת הפנים ווליד טאהא אשר תקף ח''כ סטרוק: "תשתדלי להיות לא עוינת לכל הסביבה"

"מיליון מ"ר שטחי תעסוקה לעיר חריש בלבד, בשעה שליישובים מסביב אין" העיר חריש

ועדת הפנים והגנת הסביבה בראשות ח"כ וליד טאהא התבקשה על יד הממשלה לאשר הצעת חוק לפיה תוארך תוקפה של הוועדה המיוחדת לתכנון העיר חריש. הוועדה המיוחדת היא גוף תכנון חריג, שהחוק מאפשר את הקמתו לפרקי זמן קצובים.

ועדה דומה קמה בשעתו כדי לאפשר את הקמת העיר מודיעין, וועדה כזו קמה לפני 13 שנה כדי להקים את העיר חריש. לוועדה המיוחדת יש סמכויות כמו לוועדה מחוזית, ועל פי חוק זמנה קצוב לחמש שנים, כששר הפנים רשאי להאריך את תוקפה לחמש שנים נוספות באישור ועדת הפנים. לפני שלוש שנים התבקשה ועדת הפנים להאריך בשלישית את כהונת הוועדה, ואז הובטח שזוהי ההארכה האחרונה.

ן נקבע אז בחוק שלוועדה ימונו שני חברים נוספים – נציג הארגונים הירוקים ונציג לאחת הרשויות המקומיות הגובלות בחריש, וכן שני משקיפים מהיישובים השכנים. היום התבקשו חברי ועדת הפנים לאשר את המשך כהונתה של הוועדה המיוחדת, למרות שזמן כהונתה הקבוע בחוק מסתיים בסוף שבוע זה. כן התברר בדיון, שבניגוד לחוק, מעולם לא מונו לא חבר ועדה ולא משקיפים מקרב היישובים השכנים, וכן כי נציג היישובים שניסה להיכנס לדיוני הוועדה, נחסם פיזית ולא הורשה להיכנס.

"תושבי היישובים הערביים השכנים לעיר חריש טוענים שהמשך כהונתה של הוועדה המיוחדת היא על חשבונם. בנוסף לכשלים החוקתיים בכך שלא מונו הנציגים שנקבעו החוק", אמר יו"ר הוועדה ח"כ ווליד טאהא, "אנו מעוניינים לשמוע מנציגי הממשלה גם מהן כל ההשלכות בתכנון מיליון מ"ר שטחי תעסוקה לעיר חריש בלבד, בשעה שליישובים מסביב אין שטחי תעסוקה. מה עם צרכיהם של 150,000 התושבים הערבים המתגוררים מסביב לעיר חריש, שרק לה דואגים?"

ח"כ אוסמה סעדי: "הצהירו שזו ההארכה האחרונה ועכשיו מבקשים עוד שנתיים. הכל פה עמום וזה מפחיד. כשגלנט היה שר השיכון הוא אמר שהוא רוצה 100,000 איש בחריש. אתה דורס את כל השכנים. אתה דואג לתושבי חריש לתעסוקה והורג על הדרך את כל השכנים. אני רוצה לראות את כל התוכניות. על איזו תוכנית הרחבה מדברים, לא רק שטח, גם בתחום הקו הכחול, כמה יחידות דיור מתכננים לבנות?"

כשנתן יו"ר הוועדה, ח"ע ווליד טאהא את רשות הדיבור לח"כ אורית סטרוק, הקדים ואמר: "ח"כ סטרוק כבר צייצה בטוויטר שאני עוין את חריש, אם כך את עוינת לכל יישובי מנשה, ערערה, ברטעה. את מוכנה להצגה, העוזר שלך כבר הרים את הטלפון כדי לצלם, אז תשתדלי להיות לא עוינת לכל הסביבה".

ח"כ אורית סטרוק, לאחר שהסבירה מי היה מנשה ושבט מנשה: "אנו עוסקים בסוגיה של ארץ ישראל, ובסוף השאלה של מי הארץ הזו". היו"ר טאהר: "אז את אומרת שמשרד השיכון מתכנן לפי זה".

מודר יונס, ראש מועצת ערערה: "אנחנו הצענו לקציר וחריש להקים יחד אזור תעשיה, והם קיבלו שם 12%. הם סירבו לחתום על ההסכם כי רצו 50%. עכשיו הם מציגים לנו שרק רוצים לעשות סדר במה שיש. זה לא סדר, זו מפלצת על חשבון יישובים ערביים".

יו"ר הוועדה, ח"כ ווליד טאהא: "יש שם תכנון של מיליון מ"ר תעסוקה בחריש. איך זה ישפיע על הדכנים היהודים והערבים? ומדוע היישוב לא יכול להסתדר עם ועדת תכנון מקומית כמו כל יישוב במדינת ישראל?"

ראיד כבהא, בסמ"ה: "אנו הניזוק העיקרי. אני השכן הכי קרוב של חריש. בתחילת הדרך, כשעוד לא היה להם כלום, אני הצעתי לחריש להשתמש בכל מתקני התרבות שלי, פתחתי להם את כל מגרשי הספורט. היה להם בית פתוח אצלנו. אני לא נגד חריש. אני נגד הארכה לוועדת התכנון המיוחדת, כי אני לא יודע מה התוכניות שלהם. רוב היישוב על קרקעות פרטיות של תושבים שלנו. איפה הכאב? אנו לא רוצים לחיות בצל חרישאנו יישוב של 5000 ואין לנו אזור תעשיה. אין לנו מטר מעבר לבתים כדי להתפתח. אנחנו לא יודעים מה הם רוצים לעשות, אולי לבנות מפעלים שפוגעים בבריאות?"

ח''כ ווליד טאהא
חוצפה: סירב למכור תצלום - המיסיונרים תובעים את הצלם
ניקו את בורות הטבילה - לא תאמינו מה מצאו בפנים
השוטר העליל תקיפה על העצור - מח''ש סגר את התיק
דרישה: לפתוח בחקירה פלילית נגד הפרופסור שהסתיר את שולחיו לכנסת
קרה באמת: חתול פלש לרכב ונעל את עצמו מבפנים • צפו
אושר בקריאה ראשונה: הוצאה לפועל לא תבטל החזקת רישיון נהיגה
היכונו לקראת סופת חול חזקה
חוק הרכב העצמאי: יאפשר 400 מוניות אוטונומיות בישראל
מס על מיצים טבעיים? משרד הבריאות מציג נתונים בניגוד לדעת המומחים
כמה תלונות יש על הדואר? תלוי את מי תשאלו