נתניהו השביע את ממשלתו החדשה בכנסת

מליאת הכנסת הצביעה היום בעד הבעת אמון בממשלה החדשה בראשות בנימין נתניהו. 63 חברי כנסת הצביעו בעד לעומת 54 שהתנגדו

נתניהו השביע את ממשלתו החדשה בכנסת ראש הממשלה בנימין נתניהו

אחרי שבועות ארוכים מאז התקיימה מערכת הבחירות שבזה זכו גוש הימין לרוב מוחלט, היום (חמישי) הושבעה הממשלה החדשה בראשות בנימין נתניהו.

בממשלה תמכו 63 חברי כנסת לעומת 54 שהתנגדו. קודם להצבעה התקיימה בחירת יו"ר הכנסת, במעמד נשיא המדינה יצחק הרצוג ונשיאת בית המשפט העליון, השופטת אסתר חיות.

ראש הממשלה, ח"כ בנימין נתניהו הציג את קווי היסוד של מדיניות הממשלה ואמר: "הממשלה החדשה יוצאת היום לדרך בעיצומה של שנת ה-75 לעצמאות ישראל. בארבע השנים הבאות נפעל כדי שבשנת המאה לעצמאותנו ישראל תהיה מעצמה עולמית. לשם כך עלינו לבצע שלוש משימות גדולות.

"הראשונה לסכל את מאמציה של איראן להשגת נשק גרעיני", לאחר שנשמעו קריאות מספסלי האופוזיציה העתידית הגיב לעברם נתניהו: "אתם שתמכתם בהסכם הגרעין, מי אתם שתחנכו אותנו?" נתניהו המשיך: "המשימה השנייה היא לפתח את תשתיות המדינה כולל לפתח רכבת בזק. המשימה השלישית היא להמשיך להרחיב את מעגל השלום עם מדינות ערב במטרה לסיים את הסכסוך הישראלי ערבי."

במקביל הממשלה החדשה נחושה לטפל בהחזרת השקט, הביטחון האישי והחזרת המשילות אנחנו נחושים לטפל ביוקר המחייה ובשדרוג מערכת החינוך לטובת כל ילדי ישראל בלי יוצא מן הכלל. אני לא צריך לשמוע את הצעקות שלכם כדי לדעת שיש בנינו אי הסכמה אבל יש בינינו הסכמה רחבה על רוב האתגרים שעומדים לפתחנו, אם כי בפירוש לא על כולם.

אני שומע את הקינות הקבועות של האופוזיציה על ״סוף המדינה״, ״קץ הדמוקרטיה״, חברי האופוזיציה, להפסיד בבחירות זה לא קץ הדמוקרטיה – זאת מהות הדמוקרטיה. משטר דמוקרטי נבחן קודם כל בנכונות של הצד המפסיד לקבל את הכרעת הרוב. בדמוקרטיה מסודרת מכבדים את כללי המשחק. ראינו זאת רק עכשיו במסגרת אחרת, במשחקי המונדיאל:

אוהדי צרפת היו מאוכזבים כמוכם, אבל הם קיבלו את התוצאה. הם אפילו מחאו כפיים לנבחרת ארגנטינה. אני יודע שלא תמחאו כפיים אבל אני כן מצפה מכם שתכבדו את הכרעת הבוחר ושתפסיקו להמריד נגד הממשלה הנבחרת. בדמוקרטיה לא מטפסים על גדרות הקפיטול ולא מטפסים על גדרות הכנסת.

זאת הפעם השישית שבה אני מציג ממשלה בראשותי כדי לזכות באמון הכנסת. אני מתרגש כמו בפעם הראשונה. אני מודה למשפחתי היקרה והאהובה, רעייתי שרה שנמצאת כאן היום ותמיד נמצאת לצידי, מבניי יאיר ואבנר, שתמיד עומדים לצידי. יקירי נפשי, זאת הזדמנות נוספת לומר תודה - אתם משענת חיי ואני אוהב אתכם מאוד מאוד". בסיום דבריו בירך נתניהו ברכת שהחיינו והציג את הרכב הממשלה.

ראש הממשלה היוצא יאיר לפיד סקר במליאת הכנסת את פעילות הממשלה במגוון נושאים ואמר: "השבעת הממשלה היא העברת מקל. בלב לא שקט אנחנו מעבירים את המדינה לידי הממשלה הנבחרת. מן הראוי ברגע כזה לתת לכנסת ישראל ולאזרחי ישראל דו"ח מסודר על מצב המדינה.

מתוך כבוד למעמד, אני רוצה להביא בפני הכנסת את הנתונים העובדתיים על מה שעשתה הממשלה תחילה בהובלת נפתלי בנט, שזה הרגע לשלוח לו מכאן תודה גדולה, ולאחר מכן בראשותי. כדי למנוע נסיונות לשכתב את ההיסטוריה, צריך שיהיה ברור מה היה מצבה של המדינה ברגע העברת השלטון.

ראש הממשלה הנכנס נתניהו אמר בסדרה של ראיונות שמשימתו הראשונה במעלה היא בלימת ההתעצמות האיראנית. אני מסכים איתו, זהו אכן האיום הראשון במעלה, ועסקנו בו רבות בשנה וחצי האחרונות.

בניגוד לכל התחזיות ונבואות הזעם הממשלה שלנו הצליחה לעצור את החתימה המחודשת על הסכם הגרעין עם איראן. זה היה כרוך בעבודה מדינית מורכבת, חלקה הגדול מתחת לרדאר, מול הממשל האמריקאי, וגם מול אירופה.

התוצאה ידועה: ההסכם לא נחתם, הסנקציות על איראן נשארו בתוקף ואף הורחבו. משמרות המהפיכה לא הוצאו מרשימת ארגוני הטרור. התיקים הפתוחים של איראן בסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית לא נסגרו.

במהלך הכהונה שלנו ישראל ביצעה שורה של פעולות גלויות וחשאיות כדי למנוע את ההתעצמות האיראנית. הגברנו את המאמץ למנוע את ההתבססות האיראנית בסוריה, אבל ידה הארוכה של ישראל הגיעה גם הרחק מעבר לזה.

כל זה נעשה תוך דיאלוג אינטנסיבי ולעתים נוקב עם האמריקאים, אבל גם תוך חיזוק מעמדה של ישראל בארצות הברית. לא שילמנו מחירים מדיניים. לא הסכמנו לפתיחת הקונסוליה האמריקאית במזרח ירושלים.

לא הסכמנו כמובן – בניגוד לכמה פרסומים ואמירות – לתת לאמריקאים שום זכות וטו על פעולות ישראליות. לא הסכמנו, כמובן, לחקירות בינלאומיות של חיילי צה"ל ומפקדיו.

הנחנו את היסודות להצטרפות סעודית מלאה ל"הסכמי אברהם". הפרטים החסויים יועברו כמובן לראש הממשלה הנכנס. אם הממשלה החדשה תמשיך בנתיב שחצבנו אפשר להגיע עם הסעודים לנורמליזציה מלאה תוך זמן לא ארוך.

אחרי הרבה מאוד שנים החזרנו את מדיניות הסיכולים הממוקדים נגד מנהיגי ארגוני הטרור. אני רוצה להבהיר, היות ושמענו הרבה דיבורים לא מבוססים בנושא, הוראות הפתיחה באש ברורות לכל חייל בצה"ל: אם מישהו מנסה להרוג אותך, תהרוג אותו.

למרות כל האיומים ובניגוד לעבר, התעקשנו לקיים בירושלים את מצעד הדגלים בתוואי המקורי, קיימנו את חגיגות יום ירושלים כסדרן. שמרנו על הסטטוס-קוו בהר הבית, אבל מספר שיא של יהודים עלו לבקר בהר בשנה האחרונה. חודש הרמדאן עבר השנה בשקט.

הממשלה העלתה ב-50% את שכר החיילים. העברנו את תוכנית "ממדים ללימודים" – תוכנית שמממנת 75% מלימודי התואר ראשון לכל מי שהיה לוחם בצה"ל.

בעיני זהו ביטוי לסדר עדיפויות לאומי, לכך שהממשלה שלנו הציבה בראש סדר העדיפויות שלה את המשרתים בצה"ל, את האנשים הצעירים שמסכנים את חייהם כדי להגן על חיינו ועל גבולותינו."

לפיד סיכם את דברי ואמר: "אנחנו מעבירים לכם מדינה במצב מצויין. עם כלכלה חזקה, עם יכולות ביטחוניות משופרות והרתעה עוצמתית, עם מעמד בינלאומי מהטובים שהיו פה אי פעם. תשתדלו לא להרוס את זה, אנחנו תיכף חוזרים".

ח"כ משה גפני אמר בדיון: "אני פונה לציבור המסורתי – לא הולך לקרות דבר, היינו בשלטון הרבה פעמים. דאגתי לכולם, לחקלאים, למסעדנים. לא הייתה קבוצה באוכלוסייה שלא עבדתי בשבילה. אני מבטיח לכם שלא יהיה שום שינוי בהתנהגות שלנו. אני נעבוד בשביל האיש שנמצא בטבריה, נהריה ואופקים. אני פונה אליכם, מלב אל לב, ואומר לכם – אנחנו נייצג את הציבור המסורתי ואת הציבור שאיננו דתי. נעשה הכול שהחיים שלכם יהיו קלים וטובים יותר. אל תתנו יד לפוליטיקאים האלו שמסיתים נגדנו, אל תפחדו מהכותרות בעיתונים שהן כולן שקר וכזב".

ח"כ בצלאל סמוטריץ, שר האוצר אמר: "נשרת את אזרחי ישראל כולם באחריות ומתוך תחושת שליחות לכל אחד ואחת מכם. היום אכנס למשרד האוצר ובפנינו אתגרים עצומים, בימים של משבר עולמי ואינפלציה והאטה מאיימים לזעזע את העולם. נשאף למדיניות אחראית ולפעמים לא פשוטה של אחריות פיסקאלית וריסון תקציבי. מדיניות של שוק פתוח, הסרת חסמים ומכסים. מדיניות שתשאף להגדיל את שיעור ההשתתפות בשוק התעסוקה, שלא תרמוס אף ציבור ותגדיל את הפריון. מדיניות שתדע להקל על השחקנים שהם הקטליזטור של המשק. נהיה אי של יציבות בים הסוער של הכלכלה העולמית".

ח"כ איתמר בן גביר, השר לביטחון לאומי אמר בדיון: "במשמרת של הממשלה הזאת, יש עשרות אלפי נשים שגרות בבאר-שבע, בעומר, בלהבים, שהן חברות קיבוצים בצפון או במושבים חקלאיים, שממררים להם את החיים. תושבי ערים מעורבות שחלקם חיים בפחד תמידי מה יילד יום. זה קורה בנגב, זה קורה בגליל, זה קורה בלוד ורמלה. זה קורה בירושלים משוש ליבנו, שבה אזרחים מפחדים, חוששים להלך בשער שכם וחושבים פעמיים אם ללכת לכותל.

זה לא רק עניין לאומני, צריך להודות. זה גם עניין של פשיעה רגילה לכל דבר ועניין. לא מעט אזרחים במרכז יוצאים בבוקרו של יום עבודה וחוששים להעיר, חוששים לצפור, חוששים לדבר, כי אתה לא יודע מאיפה יכולה הסכין להגיע. התפקיד שאני לוקח על עצמי היום הוא תפקיד קשה, לא פשוט, אבל אני נענה כי אין לנו ארץ אחרת. אני יודע שהאתגר הזה הוא כמו ריצת מרתון. דרך ארוכה, לא פשוטה. יהיו עליות, יהיו מורדות, אבל בעזרת השם, בקו נחוש, תקיף, בעזרת השם נקווה להצליח".

ח"כ מנסור עבאס אמר: "הממשלה המיועדת גיבשה מדיניות בצורה מפורטת, וכל מפלגה נתנה ביטוי לצרכים שלה. 20 אחוז מהאוכלוסייה הערבית לא נמצאים שם. נו מדברים על 110 נרצחים השנה בחברה הערבית, זהו מחיר יקר שאנו משלמים אותו. רע"מ עבדה קשה כדי לקדם את הנושא. נעלמנו במדיניות של הממשלה החדשה ובהסכמים הקואליציוניים. אנו מעוניינים שהוועדה לענייני החברה הערבית תמשיך להתקיים בכנסת ישראל, כדי שנוכל לקחת גם חלק. אי אפשר להמשיך להתעלם כך שייצוג ערבי אמור לבוא לידי ביטוי בקדנציה הנוכחית".

ח"כ אבי מעוז אמר: "באופן מכוון ומרושע מנסים לצייר אותי כמי שנלחם ונאבק כנגד פרטים כאלה או אחרים. בשבוע האחרון הסערה התורנית בתקשורת הייתה הגילוי על הרשימות השחורות כביכול של מפלגת נועם. כמובן שהמציאות היא שונה והפוכה ב-180 מעלות מכפי שמשתקף בתקשורת. מדובר בסך הכל בחומרי ההסברה למעבירי חוג בית שנלקחו מאתרים כמו וואלה וכלי תקשורת אחרים שבהם רוכזו נתונים כדי להראות השפעה במערכות ציבוריות שונות.

ככה זה כשיש גורמים בתקשורת שבשביל להכתים את הממשלה המוקמת היום מוכנים לעשות הכול אבל הכול כולל שקרים הכפשות והוצאת דברים מהקשרם, כדי לעשות דמוניזציה, שיימינג ודה-לגיטימציה בכל דרך אפשרית לחברי הקואליציה החדשה".

שרת התחבורה היוצאת, ח"כ מירב מיכאלי אמרה בדיון: "ההתנהלות השערורייתית וחסרת האחריות של נתניהו מול ארה"ב, וההצלחה בלגרום לארה"ב לצאת באופן חד צדדי וללא אלטרנטיבות מהסכם הגרעין – גרמו לזה שאיראן קרובה היום מאי פעם לכך שיהיה לה ארסנל נשק גרעיני. זאת בחסות מר נתניהו. ביחס לאזרחים – אני תקצבתי את קו רכבת תל אביב אילת, אנו אישרנו את תכנון מסילת הרכבת לקריית שמונה. אנחנו השקענו בפריפריה, במקומות שנתניהו רואה רק בקמפיין בחירות. נתניהו לא ביטל את הפריפריה וממש לא עומד לעשות את זה גם בממשלה הזאת. לשמחתי, הרבה מאוד תקציבים במשרד מעוגנים לחומש הקרוב ותהיה הרבה השקעה בפריפריה עד שננצח ונחזור לממשלה".

לקראת סיכום הדיון אמר שר האוצר היוצא אביגדור ליברמן: "אני חייב לציין שהיום אני הרבה יותר אופטימי מצד אחד כי אני ראיתי איך התנהל המשא-ומתן, איך הייתה הצגת הממשלה כאן, ואיזה בזאר טורקי מתנהל גם בשעות האלה. הרבה זמן לא תחזיקו מעמד. אני מוטרד מתפקודו של ראש הממשלה, אני ראיתי איך הוא הציג את הממשלה ובעיקר עקבתי אחרי נאומיו בחודש האחרון. אני תוהה האם האיש לא שולט בחומר באופן מוחלט או שהוא משקר במכוון, המסקנה שלי ששני הדברים נכונים".

שר המשפטים היוצא גדעון סער אמר: "הייתי פעמים רבות מעורב במשא ומתן להסכמים קואליציוניים, למעלה מ-20 שנה. אני קובע בצורה הברורה ביותר מעולם לא הייתה כניעה גורפת ומבישה לרוחב כל החזית של מפלגת השלטון למפלגות מגזריות".

שר הביטחון היוצא, ח"כ בני גנץ אמר: " לצערי זה נראה כאילו הממשלה הנכנסת משחקת בביטחון, בכלכלה ובחינוך. משחק מונופול שבו כל אחד מנסה לצבור כמה שיותר נכסים בשם המגזר שממנו הוא בא, ובמשחק הזה כולנו נפסיד. כל אלו באים לשרת מטרה אחת – שבמשחק 'מונופול' הזה ראש הממשלה נתניהו יקבל כרטיס של 'צא מהכלא'. הכוונה להפוך את הביטחון ומשרד הביטחון לסחורה פוליטית היא מסוכנת. אני מתריע כאן וקורא לכם בממשלה הנכנסת לא לאפשר לאף פוליטיקאי לנהל צבא פרטי. זכרו שעם הכוח באה גם האחריות.

אני מוטרד מאווירת הנקם ושכרון הכוח כלפי קבוצות שונות בחברה הישראלית. זכרו שיש ציבור גדול שמרגיש שעולמו חרב עליו – ולו אני מבקש לומר שלצד המאבק הנחוש בממשלה הנכנסת, עלינו לתמוך בה ואף לתת רשת ביטחון ליוזמות חיוביות שיבקשו לטרפד אותן מהממשלה עצמה. אנו נהיה כאן כדי לתמוך במה שצריך ונכון וגם כדי להיאבק ולהבטיח שמדינת ישראל נשארת שייכת לכל אזרחיה והוגנת לכל אזרחיה".

הסיום הדיון התקיימה ההצבעה על בחירת יו"ר הכנסת כשבסופה נבחר ח"כ אמיר אוחנה לכהן כיו"ר הכנסת ה-25. בעד מועמדותו של אוחנה הצביעו 63 חברי כנסת, 5 התנגדו ואחד נמנע.

דרעי לנתניהו: אם המינוי ייפסל בבג"ץ - בטל ומהר את עילת הסבירות
פרטים חדשים על מאמצי הנשיא: סדרת שיחות עם בכירים ברשויות השלטון
אם בג"ץ יפסול את דרעי, הוא עשוי להתמנות לתפקיד רה"מ החליפי
"סתם מתגרים בכל העולם": גפני על עליית בן גביר להר הבית
"פוגע בסביבה ובבריאות": ויכוח סוער סביב ביטול מס החד פעמי
"יוקר המחיה לא מפסיק לעלות": נתניהו מכנס דיון כלכלי עם סמוטריץ'
פרוש ימונה לשר לענייני ירושלים ויהיה אחראי על מירון
דרעי נכנס לתפקיד שר הבריאות באופן רשמי
אחרי הקמפיין נגד בנט ולפיד: נתניהו יעביר מיליארדים לערבים
היום תתקיים השבעת ממשלת נתניהו, אלו השרים והתפקידים